Ne mozart ne de beethoven

siz çocuğunuzu mozart'la ya da beethoven'la da yetiştirseniz o mutlaka birgün azer bülbül,güler duman,neşet ertaş dinleyecektir

sorum şu olacak bir çocuğun kendi kültürüyle büyümesi gerekiyorken nedir bu batı aşkı?

0|0
623

En İyi Erkek Görüşü

• ÖZENTİ den öteye gidemiyor

kendi değerlerimiz bize yeter sahip bile çıkamıyoruz ne yazık ki..

4|3
    1|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 22

• atatürk de yıllarca batıya özenmeyin dedi ama malesef ne varsa bunlarda. bilim teknoloji bizde . avrupada değil. ama bizim bazı salaklarımız farkında değil. ülkemizin ne kadar ileri olduğunu bilmiyor. ingiliz sosyetesi bile kendi doktoruna güvenemeyip türkiyede ameliyat oluyor. tüm asyaya hakimiz. türk malı dediğinde akan sular duruyor. ben sürekli ülke ülke geziyor inşaatlar yapıyorum.. ülkemiz cennet ve çok ileride. ben geniş bir sektirün hatta tüm sektörlerin lokomotifi olan inşaat camiasındanım. avrupaya amerikaya teknoloji satıyoruz. bilmeyenler birazcık araştırsın.aluminyum ve cam fasad sistemlerde öncü bilinen almanya bile artık türk iş adamlarına yalvarıyor ortak olun diye. bir çok alman firması türk cephe firmaları ile ortak oldu. eskiden sadece gıda ve tekstil öncüsüydük ama şimdi her alanda ileriyiz. kıkırdak doku oluşturmayı başardı doktorlarımız bu tıpta bir çığırdır. kapı pencere ve kilit sistemlerinde öncü ülke almanyaya eğer ito ve kale firmalarımız kilit satıyorsa bu başarıdır. bir conta ve fitil firmamız mersinin tarsus ilçesinden dünyaya satış yapıyor. amerikaya bile.

kendimizin farkında değiliz.

bütün bunları boşverelim. her ne olursa olsun. çok geri bir ülke bile kendi kültürüne sahip çıkmalı.

7|2
    0|0
  • şu sitede hep aynı soruları okumaktan bıktım sen farklısın soruların hem tuhaf hemde tadında bide katılıyorum kültür önemli

6|2
    0|0
  • Yanlış, çocuğunuzu yetiştirirken ağırlığı yukarıda saydığınız klasik müzik sanatçılarına verirseniz çok büyük bir ihtimalle ileride klasik müzikten hoşlanacaktır. Alman bir çocuğu alıp çine götürür ve çinli bir aile gibi yetiştirirseniz 20 sene sonunda elinizde bir alman genci değil, çinli bir genç olur.

İkincisi müzik evrenseldir, hele klasik müzik hepten evrenseldir. Doğusu batısı olmaz.

Üçüncüsü saydığınız yerli müzisyenlerimizin dışında yine fazıl say gibi çok yetenekli klasik müzik sanatçılarımızda vardır.

Dördüncüsü her çocuk kendi kültürünün değerleri ile büyümek zorunda değildir. Ya da gerekli değildir. Neden bu bir zorunluluk olsun ki.

Sonuncusu sanki hepsi eleştiri gibi oldu ama asıl amaç farklı noktalara dikkat çekmekti, kişisel birşey yok alınmayın lütfen :)

2|1
    0|0
    • alınmıyorum soru sordum isteyen istediği cevabı verebilir elbet yalnız bana fazıl say deme istediği kadar başarılı olsun ama büyük olamaz eleştirmek farklı ezmek farklı.müzik evrenseldir buna lafım yok zaten ama nerden geldiğini bilmeyen bir millet sadece kopya olur başka hiçbirşey değil

• Dedim malesef :) Kişi olarak sevilmeyebilir tabii ancak benim vurguladığım şey zaten yetenek ve başarılı olmak. Nereden geldiğini bilmeyen bir millet sadece kopya olur sonuna kadar katılıyorum. Sadece batı özentiliği değil ayrıca, son zamanlarda acayip bir "doğu" özentiliği de var malesef.

• Bu saydıkların benim kültürüm değil.

Kimisi Arapların kültürü.

Kimisi, bu ülkenin azınlıklarının.

''Emel Sayın, Safiye Ayla falan derken, konuyu kültür mozaği çerçevesinde ele alsaydın keşke..''

Dede Efendi'yi hiç duymamış insanların ''kendi kültürümüz'' diye abuk subuk konuşup, insanları ayrımcılığa itmesi de ayrı bir ironi..

Ayrıca, Mozart ve Beethoven dinlemek; daha doğrusu dinleyebilmek her kulağın harcı değildir bu bir.

İkincisi, müzik evrenseldir..

Senin hislerine, ağacın altında bağlama ile tıngırdatılmış uyduruk ve basit sözler fazla bile gelebilirken, senin çocuğunun hislerine karşılık gelen duyguları belki ne Mozart, ne Beethoven ne Erik Satie, ne Shostakovich verebilir.. Az bile kalır bu adamlar belki..

Kendi kültürel kokuşmuşlularınıza alet olamayacak kadar kişiye has ve özeldir müzik zevki...

2|3
    3|1
  • Batıya değil ama batının güzelliklerine karşı duyulacak aşk gayet hoş bir aşktır.

Güzellikleri kıtalara göre yargılamak iyi bir şey değil.

Neşat Ertaş'da dinlenir, mozart abi de.

Atilla ilhan'da okunur, Victor Hugo'da.

Dünya kültürlerinden uzak durmak iyi bir şey değildir.

2|1
    0|0
    • kimse kimseyi uzak tutamaz tutamıyor zaten ama şimdiki anne-baba davranışları bunlar ayrıca ben klasik müziği kötülemiyorum kültürü yok etmeye çalışanlara kastım

• Tercihlerini ona bırakmak.

5|2
    0|0
  • " çocuğun kendi kültürüyle büyümesi gerekiyorken "

bunu de nereden çıkardınız :/

3|3
    1|0
  • bence hepsini dinlemesi lazım da azer bülbül falan hariç tabi.neyse benim çocuğum mozart da dinlesin bach da dinlesin şivan da dinlesin neşet de dinlesin. tek merkezli iyi değil.

3|0
    0|0
  • Sanat insanlık içindir buna milliyetçilik duygusuyla yaklaşılmaz.Bir insanın duygularını mozart ifade ediyorsa gider onu dinler , orhan gencebay'a yakın hissederse gider onu dinler.Sanat'ın bu ülkede neden gelişmediğinin bir kanıtısınız.Ayrıca bu ülkede teknik anlamda müzik batının eziciliğinin altındadır, sizlerin sayesinde.Teknik olarak vasat ve duygu sömüren bir müzik türünü dinlemem tavsiye etmem.

3|1
    4|2
    • vasat ama annen-baban,deden dinliyordu sen uzaydan geldin galiba ya da leylekler getirdi

• Herkesin zevki ve karakteri farklıdır.Onları taklit etmek bizi biz yapmaz ve karakterli insanlar olamayız.Birileri zamanında bir şeyler yaptı diye onları tekrar yapma zorunluğu yoktur.

• İlk olarak Mozart Beethoven ve yazdığın sanatçıların türü ayrı değil.

Klasik müzik Mozart ve Beethovendan ibaret değil

Bizim müziğimiz o sanatçılardan ibaret değil

Batı özentiliği değil, güzel olanı takdir etmektir yaptığım. Mozart da dinlerim Dede Efendi de.

2|2
    1|2
    • Budur işte özetle

• iyi aferin dinle sana bişey demiyoruz şu ailelerden bahsediyoruz ben belirli bir guruba kastederek sordum soruyu ve amaçta kültür neden çarpıtıp duruyorsunuz anlamadım ki

• tamamen muhalefet gibi olmuş yazdığım okuyunca fark ettim :) ama senin yazdıklarından da mozart dinlemeyelim gibi anladım. sonuç olarak müzik bu, herkes istediğini dinleyebilir.

• Bırakın çocuğu istediği kültürden beslensin ister doğu ister batı ister kuzey ister güney :D

2|2
    0|0
  • Ben neyle büyütürüm neyle büyüyen ne mozart olur ne neşet ertaş ... Neyle büyümek herkesin harcı değildir ...

0|1
    0|0
  • İstedigin kadar rock dinle pop caz hip hop dinle kına gecende yuksek yuksek tepelereeee çalacak :-)

3|0
    0|0
  • Benim dinlediklerimi dinlesin yeter zaten batı aşkı filan olmaz.

1|2
    0|0
  • ne mozart ne beethoven bir tek sen anladın derdimi söylesene müslüm baba nereden sevdim bu zalimi. hsssktrfsdfast

0|0
    0|0
  • azer bülbül,güler duman bunları dinleyeceğini zannetmiyorum Neşet ERTAŞ dinlesin ona bir şey demem.

1|1
    0|0
  • Çocuğum arabesk falan dinlerse kovarım evden sanırım.

3|1
    4|3
  • azer bübül ile neşet ertaşı nasıl aynı kefeye koyabidinde soru sordun sorarım sana?

2|1
    4|2
    • ikisinin tarzı farklı bu aşikar ama ikiside bu ülke tarafından sevilen kişiler aynı kefeyede koymadım muhalefetlik yapmayı kesermisiniz lütfen

• bazen şu dinlediğiniz yabancı şarkıların durumuna düşüyorum dinleyen çok ta anlayan yok işte

• valla inanırmısın bilmem ben yabancı şarkıları dinlemiyorum.üstelikte İngilizcem olduğu halde.türkülerimizi dinlerim sonra 90 ların o eski pop müzikleri çok hoşuma gider

• seri katiiller genelde işe başlamadan önce klasik müzik dinlerler seri katil ytiştirmek isteyen dinlesin dinlettirsn

0|0
    2|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 6

• Batı aşkı değil.Klasik müzik ayrıdır geleneksel müzik ayrıdır.

Neden Müzeyyen Senar,Münir Nurettin Selçuk değil de Azer Bülbül yazdın merak ediyorum.Bizim kültürümüz sadece onlar mı sanıyorsun acaba?

Türleri aynı değil bir defa yazdıklarının ayrıca batı ya da değil bir Mozart bir Beethoven başkadır.Müziğin milleti olmaz müzik evrenseldir..

1|2
    3|0
    • hayır tabiki sadece özet geçmek istedim tabiki çok isim var

• Kıyaslama yanlış bence bunu söyledim.Karşılaştırdığın insanlar aynı kulvarda olmayı bırak aynı evrende bile değil bana göre.

• çocuk yok problem yok

3|2
    0|0
  • Azer bülbül bizim kültürümüz değil. Klasik müzik de değil kabul. Ama güler duman da değil :)

0|0
    0|0
  • şahsen kendim dinlemediğim müzikleri çocuğuma dinletmem türü önemli değil

3|3
    0|0
  • muhabbet kusumu mozartla büyütüyorum cok deviyor.

0|1
    5|1
  • En iyi kararı çocuklara bırakmak onun zevki sonuçta.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;