Deistlik? Islam? Biraz din meselesi?

Kucuklugumden beri musluman bir ailenin kizi olarak musluman gibi yetistirildim. Ailem asiri bagnaz, yobaz degildir fakat yinede dini onemserler. Yasim buyuyup arastirmaya basladikca bazi seylerin bana uymadigina karar verdim. Bir yaradanin olduguna inaniyorum. Falat bunun icin gercekten dinlere ihtiyacimiz var mi? Islamda kendi goruslerime uymayan cok fazla sey var. Ve arastirdikca acaba uydurma mi diye dusunmekten kendimi alamiyorum. Deist olmayi cok dusundum, benim dusuncelerimle uyusuyor. Fakat ya hata yapiyorsam? Ya islam gercekten dogruysa ve ben yanlis bir yola sapiyorsam? Siz neler dusunuyorsunuz?

0|2
916

En İyi Erkek Görüşü

• Allahın verdiği beyinle onun buyruk ve emirlerini kafanıza yatmadığını nasıl düşünebiliyor? savunabiliyorsunuz
    bu gerçeği öğrendikten sonra çok geçmiş olur bir daha dönmek istersinde dönemezsin..
    sizlerdeki cesaret bende olsa ordu kurar dünyaya savaş ilan ederdim.

5|0
    3|0
    • Peki ya Kuran-ı Kerim gercekten yaradanin kitabi degilse?

• bilim kur'anında gerçek olduğunu kanıtlıyor.
      bir ayette tatlı suyla birbirinden ayırdık onlaro tutuyoruz diyor
      1400 yıl önce bunu nereden bilebileceklerdi?
      bilim bunu bulalı bile henüz 10 yıl oldu.
      kuantum diye birşey duydunmu? veya metafizik?
      he işte o metafizik boyutun içende olanlardan birisiyim ben..
      ve tüm metafiziki işlemler kur'an yoluyla yapılabiliyor.
      kuantum ise metafiziki boyutun elde ettiği kur'anın çözümlemesi ile gerçekleştiriliyor
      bunca icatlar metafizikin güç aldığı kur'an yoluyla yapılıyor bunu kalkıpta o yahudiler konuşmazlar anlatmazlar. biraz teori üret anlayacaksındır

• Emin olun yardimci oluyorsunuz. Ben Şu an inkar etmiyorum, sadece bir sorgulama surecindeyim ki herkesin basina gelebilir. Sorgulamak icin sorgulamiyorum. Aciklamalariniz icin tesekkur ederim, "siz kimsinizde sorguluyorsunuz" diyen insanlardan cok daha fazla hayra geciyorsunuz. Tesekkurler

En İyi Kız Görüşü

• Merabalar :) öncelikle bizim söylediklerimiz seni ne derece etkiler bilemem. Ama etkileyecek bir kitap biliyorum Kur'an-ı Kerim. Buyuk ihtimalle meal okudun. Orada anlatilmak istenenleri anlayamadin veya yanlis anladin. Bence tefsir kitaplari okumalisin cok daha iyi anlayacaksin neyin dogru neyin batil oldugunu. Cunku meal ile kurani anlamak kolay degildir hatta cok zordur. Bide söyle soyleyeyim. Hepimiz öleceğiz. Dedigin gibi ahiret yoksa sorguya cekilmeyeceksek biz inananlar hic bir sey kaybetmeyiz. Ama inanmayanlarin vay haline :) esenlikle kalin

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 15

• şimdi sizin aklnız var. ama öğretmen olmadan yazı yazmayı, dikiş dikmeyi yemek yemeyi öğrenebilir misiniz? insan en küçük şeyi bile bir öğretmen olmadan öğrenemiyorken sadece hissederek zar zor ulaşabildiği yaradana nasıl ibadet eder?
    hadi her şeyi geçtim. ulaştığın yaradan aslında gereçekten o mu yoksa şeytnın bir vesvese mi?
    unutmayın her matematik işlemin bir sağlaması vrdır. din de peygamber de aslında insanın kendi nefsi ile olan muhasebesinin bir sağlamasıdır.

1|0
    0|0
    • Bu da ayri bir gorus. Mantikli evet, fakat bazi seyler var. Kuranda gecen ve mantikli gelmeyen. Ne bileyim, hangi sure oldugunu hatirlamiyorum ama bir surede cennette guzel goguslu hurilerden bahsediliyor. Gercekten yaradan boyle birseyi sunmus mudur insana? Aklim almadi. Ya da yaradan gercekten yedigimiz, ictigimiz, giydigimiz, kiminle evlendigimizle mi ilgilenecek yoksa nasil bir insan olup, nasil bir hayat surdugumuzle mi?

• Hahahh bu da ayri bir gorus tabi :D

• siz bırakın hurieri nurileri. inanıyor musunuz. bir allah var mı? bu durumda o allahın peygamber göndermesi ne kadar gerekliyi geçn. peygamber gönderemez mi onu bir sorun kendinize.
      bundan sonrsında ise göndermese idi biz o allhı nasıl bulacaktık onu bir düşünün. gerisi gelir.

• Bir yaratıcınin olduğuna inanıyorsan, bu bile yeterli sorunun cevabını bulman için. Yani bir yaratıcı varsa bir kural koyucu da var demektir. Ve din=kural=kaide = şeriattır...
    Gelelim hangi din olduğu/olacağı meselesine... Bana göre en mükemmel ve tamam din; "İslâm"dır. Sana göre bir diğeri...

0|0
    0|0
  • Biraz sorgulayan tanıdığım kim varsa, hiçbiri müslüman değil. Benim dinlerle alakalı görüşümü soracak olursan; dinler bence yıllar önce insanlar bir düzene girsin diye, fakirler zenginleri öldürmesin, insanlar tuttuğunu sevmesin diye gerekli bişeydi. Ama artık insanlık bir düzene oturdu. Yargı var, suç var, doğru-yanlış belli. Hak var, hukuk var yani. O yüzden artık gerekli olmayan insan uydurması. Ben bu sonuca vardım.

0|0
    0|0
  • Seni n tercihin, mantigina uymadiktan sonra ne kadar inanabilirsin ki bu da ayri bir durum 😊

0|0
    0|0
    • Evet katiloyorum. Yinede bir korku yok degil

• deistlik çok saçma bir şey. dinler tanrıın varlığını saçma olsada kitaplarını öne sürerek kanıtladıklarını zannederlerken, deistlerin tanrı varlığını kanıtlayabilecek uyduruk da olsa hiçbir malzemesi yoktur. Peki bu deistler tanrının varlığını nasıl bilebilirler. Düpedüz daha cool yaşam için uydurulan zotterek bir akımdır.

0|0
    0|0
  • tanrı var dinler yok bence

0|0
    0|0
  • İslam gerçekten doğruysa.. dediğin an olay bitti zaten. Allah ıslah etsin.

1|1
    0|0
    • Ama iste neden? Sorgulamadan, koru korune inanmak mi dogru?

• Neyi sorgulayacaksın arkadaşım. 630 dan bu tarafa tek zerre değişmeyen yüce Allahın korumasında ki dini sorgulamak size mi kaldı. Kimsiniz ki siz.

• Acikcasi gorusunuzu dogru bulmuyorum. Dogru olan yine Islamsa arastirarak bu yola gelmeyi, neye inandigimi gercekten bilerek inanmayi tercih ederim

• Sen böyle yazınca aklıma bir arkadaşım geldi burda tanışmıştık onunla oda deistliği benimsemiş biriydi baya uzun süre konuştuk tanıştık hatta farklı bir durum ya

0|0
    0|0
    • Arkadasiniz nasil tam olarak benimseyebilmis merak ettim

• Evet benimsemiş ilk Zaman'lar çok tartıştık yani fikir alış verişi diyelim sonradan aklımıza bile gelmez oldu pek bir sorun olmuyordu

• Diyelimki var sen allahın sana verdiği Aklı kullandın kötü bir şey yapmadın sadece mantığına uyanı yaptın işte o zaman yaptığın normal oluyor ama bence yok tabi

0|0
    0|0
  • deist olsan ne fayda müslüman olsan ne fayda sonuç ölünce anlıcaz ya hero ya mero sanki müslümanken herşeyi yerine getiriouz deist olunca ne degişicek sadece hitap şekli üstüne alınma bu dediklerimi aynıyız

0|0
    0|0
    • Orasida dogru, ama yinede sorgulamadan edemiyor insan

• en güzeli insanca yaşa sonunu bekle

• Bende boyle dusunuyorum. Ama peki bu insanca yasadigim surecte, ickiden, haram sayilan yiyeceklerden, ya da evlenecegim kisi hakkinda dikkatli olmali miyim olmamali mi. Bu aklimi karistiriyor

• bir zamanlar bende deistim ama islam kusursuzdur kusurlu insanlardır

0|0
    0|0
    • Bende bu zamana kadar hep 2. Gorusunuzu savundum, ama su anda icimde, kalbimde, aklimda cok farkli dusunceler var

• Deistler allaha filan inanmazlar cünkü deizmin kitabı bilgisi yoktur lafta deistler geçin bu işleri

0|0
    0|0
  • Bu yoldan geçtim ve artık deistim. Atacağın tek bir adım kalmış. Onu da atman yakındır. Kolay değil bunları araştırıp bu kararı verebilmek. Ama ailene duyurma, kendi içinde yaşa bunları. Çok üzülüyorlar.

0|0
    0|0
  • Allahın verdiği beyinle onun buyruk ve emirlerini kafanıza yatmadığını nasıl düşünebiliyor? savunabiliyorsunuz
    bu gerçeği öğrendikten sonra çok geçmiş olur bir daha dönmek istersinde dönemezsin..

0|0
    0|0
    • Iste emin olamadigim sey, ya gercekten yaradanin buyruklari degilse?

• Neye inanıyorsan o yönde devam et bence. Ailen seni zaten dinle içiçe yetiştirmiş, eğer hala bir şeyler sana mantıksız geliyorsa güzelce araştırıp ona göre inanmalısın. Agnosticliği de araştırmanı tavsiye ederim. O da dinsiz inançlardan biridir deistlik gibi

0|0
    0|0
    • Cok tesekkur ederim

• Rica ederim. Umarım sana mantıklı gelen inancı (veya inançsızlığı) bulursun.

Kızlar Ne Diyor 8

• Körü körüne inanmak doğru değildir ya bu şu diyerekte kendini üzmenin de yararı yoktur bir seçim yapıp ona yönelmelisin Tanrıya inanıyorum diyorsan vicdanına göre yaşarsın Ve zamanı gelince de Allah varsa hesabını verirsin

0|0
    0|0
    • Benimde dusundugum sey bu aslinda ama kufre dusmektende korkuyorum

• Cok tesekkurler

• Ya mesela elektronik aleti kurarken bile bir klavuza ihtiyaç duyuyorsak neden Allah ı bulmak için de bir klavuza ihtiyaç duymayalım bugün İslam olmasa neyin iyi neyin kötü olduğunu nasıl ayırt edecektik mesela? hırsızlık günah bunu İslam ve daha önce gelmiş dinler sayesinde biliyoruz hiçbir yerde tanımı olmasaydı iyiliği kötülüğü ayırt etmeyi nasıl öğrenecektik?

0|0
    0|0
  • Kur'anı baştan sona tefsirleriyle okumanı tavsiye ederim böyle ciddi bir karar için, ama bana sorarsan İslam'ın toplum düzenini olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum.

1|1
    0|0
    • Kuranı okurken bazi seylerin mantiksiz geldigini farkettim, ama okumaya devam edecegim. Şu an herhangi bir karar vermis degilim. Yinede tesekkurler

• Inanıp inanmamak sana kalmış. Evet yaratıcı var ve İslam o yaratıcıyı Allah ismiyle nitelendiriyor. Neye istersen ona inan. Kitapların bence hepsi taraflı yazılmış.

0|0
    0|0
    • Bende tarafli oldugunu dusunuyorum. Sadece Islam degil, obur dinler de ayni sekilde

• Bu sitede bunun cevabını arama bence

0|1
    0|0
    • Sadece gorus almak icin :)
      Tam bir cevap aramiyorum

• bugün benim düşündüğüm ve anneme paylaştığım şey

0|0
    0|0
    • Acaba annen ne gibi bir cevapta bulundu? ya da sen dusuncelerini ne yone cevirdin?

• Ya konu aslında şöyle geldi kaç cuma geçti falan dedi müslümanım diyebiliyo musun dedi çünkü eskiden söylemezdim müslümanım derdim anneme dedimki müslüman mısın diye sordu hayır dedi bitti

• Allaha inanıyorsun ama Allahın gönderdiği kitaplara inanmıyorsun. Asıl saçma olan bu (deistlik) değil mi? Ateisler bile daha mantıklı bu konuda bence. Desitlik tamaen saçma duruyor.

0|0
    0|0
    • Ama soyle dusun. Kitaplari yaradanin gonderdiginden emin olamayiz ki. Ateistlik cok ayri bir olay o tamamen inkar etmek. Ben zaten inanmiyorumda demedim, sadece sorguluyorum su anda. Cunku kesin bir delil yok

• Göndermediğine çok eminsin ama. Neden bu kadar eminsin? Allahı gördünde sana kitap ve din indirmediğini mi söyledi?

• Islamin gercek oldugunu dusunuyorum

0|0
    0|0
    • Peki neden?

• Islamin butun emirlerini akli basinda bir halde dusundugumde gercekten o emirleri tek kurtulus yolu olarak goruyorum. Yani sen diyorsun ya mantiksiz geliyor falan aslinda mantiksiz degil. Biraz ince dusunmek gerekiyor. Ben de senin gibi dusunuyordum ama biraz daha insan taniyincs biraz daha hayatin gercek yuzunu gorunce insan daha derin dusunuyor ve ister istemez sonucunda Islamla yakinlasiyorsun

• Anladim, tesekkurlerr

Yükleniyor... ;