Türk özgürlük savaşçısı Osman Batur'u daya önce duydunuz mu?

Özgürlük hala gelmedi, Doğu #Türkistan hala #Çin baskısı altında. Fakat bundan 75 yıl önce Türkler bu baskıya baş kaldırdı. Başlarında ise Osman Batur vardı. Osman Batur, 1899 yılında çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunu at üzerinde, göçebe hayat yaşayarak geçirdi. Henüz 10 yaşına geldiğinde mükemmel bir binici ayrıca iyi bir avcı olmuştu. Yaşıtlarına göre oldukça iri yapılı ve güçlüydü. Osman Batur 12 yaşındayken Çin'e karşı direnen bir liderin dikkatini çekmiş ve o lider Osman Batur'u yanına alıp eğitmiştir. Burada bir müddet savaş taktiklerini öğrendi. Osman Batur'u yanına alan lider Böke Batur'un şehit edilmesinin ardından direniş yine başsız kaldı ve dağıldı.

Bu olaydan sonra Osman Batur doğduğu topraklarda 40 yaşına kadar çiftçilikle uğraştı. Bu süre içerisinde Çinlilerin Türkler üzerindeki baskısı giderek artmaya devam etti. 2'nci dünya savaşının yaşandığı 1940'lı yıllarda bu baskı inanılmaz boyutlara ulaştı. Çinliler Türklerin içindeki önderleri ve büyük alimleri halkı örgütlememesi için katlediyorlardı. Bununla da yetinmeyip camileri de yakıp yıkmaya başlamışlardı. Çinliler yaptıkları zulme direnememesi için çıkarılan kanunla Türklerin elindeki tüm silahların toplatılmasına karar verdi. Osman #Batur için bıçak kemiğe dayanmıştı.

Türklerin artık bir lideri vardı. Osman Batur'u dağlarda yalnız bırakmadılar. Tek başına başladığı bu mücadelede 30 bin kadar silahlı askeri oldu. 1941 yılında Çinlilere ve Ruslara karşı mücadeleye başlayan Osman Batur bütün #Altay topraklarını ve Doğu Türkistan'ın kurtarılmasını amaç edinmişti.

2 yıl sonra Osman Batur Altay topraklarını tüm Çinlilerden temizledi. 1945 yılına gelindiğinde ise neredeyse bütün Doğu Türkistan Türklerin kontrolüne geçmişti. Çinliler bunu görünce kendisine tanklarla ve ordusundan 10 kat daha büyük bir orduyla saldırdı. Çinliler çok sayıda kadın ve çocuğu esir aldılar. Bu esirlerin arasında Osman Batur'da vardı. Osman Batur önce kulakları sonra da elleri kesilerek şehit edildi.

 • Duydum.
  0%(0)0%(0)Oy Ver0%(0)
 • Duymadım.
  100%(2)100%(4)Oy Ver100%(2)
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

2|1

En İyi Erkek Görüşü

 • Duymadım.

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

 • Altay Kazaklarından Osman BATUR Çinliler ve Ruslara Karşı Bağımsızlık Mücadelesi Vermiş, Nitekim 1951'de Çinliler Tarafından İdam Edilmek Suretiyle ''ŞEHİT'' Edilmiştir.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...