Tamam kızlar hepiniz güzelsiniz de bir Karantinalı Despina mısınız?


Bunu dinleyerek okumanızı tavsiye ederim


Geniş kalçalarını döven simsiyah saçları, kocaman kara gözleri, yaya benzer kaşları, etli ve kalın dudakları, düğmeleri koparan memeleri, bir karışı geçmeyen beli ve o muhteşem karpuz kalçaları, uzun ve dolgun bacakların altında güvercin topuklar ne canlar yaktı bir bilseniz. Şuh kahkahaları, tahrik eden kantoları ve konuşurken o cilveli ses tonu ne çok civanımı ince hastalığa sürükledi.
Muammer bey âşıkmış ona ve “miralay”Zafiru’ yi baştan çıkardığı söylenir. İçki içtiği, lüks oteller de oynaştığı ve de kanto söyleyip raks ettiği de bir şiir de dem vurulur. Yalnızca şiirler de anlatılmaz Despina. Yaşı doksana dayanmış Karantinalı erkeklerin hala ağızlılarından sular akarak anlatırlar onun Karantina yokuşun da 104 sokakta oturduğunu, hatta bu sokağa Despina sokağı dendiğini. Karantina, Karantina olalı görmemiştir böyle güzel bir kadını, yalnız Karantina mı? Karataş’tan Göztepe’ye yayılmıştır şöhreti ve o şiirle tanımıştır bütün cümle âlem.
Karantinalılar onu anlatırken o dönemin bıçkın delikanlıları, külhanbeyleri ve de zengin eşrafının Despinanın evinin bulunduğu sokakta resmigeçit yapıp, naralarını patlatır ve bir kerecik Despinayı görmek için bir aşağı bir yukarı gidip gelirken bazen de pencereye bakmak için kaldırınca kafalarını düşermiş fesleri ve madara olurlarmış.
Kimdi bu Despina, Gören- Hatırlayan var mı? Nerede otururdu bilen var mı? Nerede doğmuştu? Anası- Babası kim di? Bir tane fotoğrafı var mıdır bir yerlerde? Peki, hiç akrabası yok mu? Ya da çocuğu, nerede öldü, mezarı nerededir? Yok, babam yok, İzmir’in kurtuluş savaşı öncesi nüfus arşivlerine inanmayan baksın, ya da bu kadar şöhretli kadın hiç gazetelere konu olmaz mı, elbette olur ama bizim Despina ile ilgili bir satır bile yok o günün gazete ve mecmuların da. Ama ne hikmetse herkes tanıyor, biliyor ve güzelliğini anlata, anlata bitiremiyor. Hala kavuruyor Karantinayı, Karataş’ı, Göztepe’yi ve cümle İzmir’i Despina.


0|0
11

En İyi Kız Görüşü

  • Evet okumuştum ben de

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • miralay yunan ismi değil mi? :)

    0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...