Rock müzik dinliyor musunuz?

1950'lerde Amerika'da, müzik adına "devrim" niteliği taşıyan, dünyanın bir daha asla şahit olamayacağı, eğlence anlayışını tamamen tepe taklak eden yepyeni bir konsept geliyor. "Rock and roll"! ve gençler arasında hızla yayılmaya başlıyor. başta Elvis Presley, The Beatles olmak üzere birçok şarkıcı ya da gruplar çıkıyor ortaya.

Rock müzik, kültürü değiştiriyor. Savaş, seks, ırkcılık, haplar; "Moda" tabirine uyan bir akımın temel unsurları haline getiriliyor. Ve kendilerini belli bir kalıp içinde görmekten hoşlanan bu kitle, adeta taparak dinledikleri idollerini taklit etmeye başlıyor. Beatles saçları, Elvis dansları, Rolling Stones kostümleri, çılgın takılar, makyaj stilleri ve dünyanın daha önce görmeye hiç alışık olmadığı hallerle ortaya çıkıyorlar.

Rock müzik efsaneleşmeye başlıyor. Ve kendi arasında da kategorilere ayrılıp daha uç kitlelere spesifik hale geliyor. ve "kötü örnek" olduğu gerekçesiyle ebeveynler tarafından pek de tercih edilmeyen müzik ilan ediliyor. tabi ki bunda, genç bedenleri kötü alışkanlıklara yöneltmesi büyük rol oynuyor. 1988'de, iki Nevada'lı gencin hazin intiharının ardında, ünlü grup Judas Priest'in subliminal mesajlı şarkılarının etkisi olduğu ortaya çıkarılıyor. ve akabinde gelen Kurt Cobain intiharı, "bu dünyaya ait olmamak" sorunsalını çıkarıyor ortaya.

Olumsuz yanlarını bir kenara itecek olursak rock, insanların dünyaya karşı etkili anlamda gözlerini açmalarını sağlayan bir araç haline geliyor aynı zamanda. sisteme karşı ağır eleştiriler içeren şarkılar dillere pelesenk oluyor zamanla.

Günümüze dönüp bakacak olursak müziğin, dünya çapında "özellikle" gençler üzerinde bıraktığı olumlu/olumsuz tesir, katlanarak artmakta. Gün geçmiyor ki yepyeni gruplar, alternatif yorumcular eklenmesin. "eski", kalitesini aratsa da, bu "yeni"lerin kötü olduğu anlamına asla gelmemekte.
ve artık sadece bir müzik türü değil, her ayrıntısıyla bir yaşam tarzıdır rock!

Peki ya siz Rock müzik dinliyor musunuz?


1|0

Kızlar Ne Diyor 2

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...