Kürk Mantolu Madonna adlı kitabı okudunuz mu?

"Zaten muhitimden uzak duruşumun, vahşiliğimin bir sebebi de kitaplarda tanıştığım ve benimsediğim insanları muhitimde bulamayışım değil miydi?"

...

"Zaten küçüklüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını ilerisi için saklamak isterdim... Bu hal gerçi birçok fırsatları kaçırmama sebep oldu, fakat fazlasını isteyerek talihimi ürkütmekten her zaman çekinirdim."

...

" Ben bu kadını yedi yaşımdan beri okuduğum kitaplardan, beş yaşımdan beri kurduğum hayal dünyalarından tanıyordum."

...

" Dünyada bir tek insana inanmıştım. O kadar inanmıştım ki, bunda aldanmış olmak, bende artık inanmak kudreti bırakmamıştı. Ona kızgın değildim. Ona kızmama, darılmama, onun aleyhinde düşünmeme imkân olmadığını hissediyordum. Ama bir kere kırılmıştım. Hayatta en güvendiğim insana duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı; çünkü o benim için bütün insanlığın timsaliydi."

...

" Bir şey noksandı, fakat bu neydi? Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm."

...

“Raif… Şimdi ben gidiyorum!” dedi. “Evet… Biliyorum!” Trenin hareket saati gelmişti. Bir memur vagon kapısını örtüyordu. Maria Puder merdiven basamağına atladı, sonra bana eğilerek, yavaş bir sesle, fakat tane tane: “Şimdi ben gidiyorum. Fakat ne zaman çağırırsan gelirim… ” dedi.
Evvela ne demek istediğini anlamadım. O da bir an durdu ve ilave etti:
“Nereye çağırırsan gelirim!”

...

" Şu koskocaman dünyada benim kadar yapayalnız dolaşan bir insan daha var mı acaba?"

...

"Hayat ancak bir kere oynanan bir kumardır, ben onu kaybettim. İkinci defa oynayamam... "

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

#KitaplarKalpKırmaz

5|0

En İyi Kız Görüşü

• ''Muhakkak ki dünyanın en lüzumsuz adamıydım. Hayat beni kaybetmekle hiçbir şey ziyan etmeyecekti. Hiç kimsenin benden bir şey beklediği ve benim hiç kimseden bir şey beklediğim yoktu. İşte bu andan itibaren bende hayatımın istikametine hakim olan değişme başladı. Lüzumsuzluğuma, faydasızlığıma bu andan itibaren inandım. Ara sıra hayata tekrar döner gibi olduğum, yaşadığımı zannettiğim oldu. Hatta bunları düşündükten birkaç gün sonra yepyeni bir vaziyet, beni bir müddet tesiri altına aldı ve oyaladı. Fakat ruhumun en derin bir köşesinde bu kanaat, yeryüzünün bana ihtiyacı olmadığı kanaati her zaman için yerleşip kaldı.''

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 32

• Okudum, ama ben okuduğumda kitap o kadar ünlü olmamıştı. Bu kitabı, kitaptan herhangi bir bölümün fotoğrafını çekip sosyal sitelere koyanlar kirlettiler bana göre, hangi arkadaşıma tavsiye ettiysem "Iyy, o ergen kitabindan mi bahsediyorsun?" cümlesiyle karşılaştım. Ama bunların hiçbiri kitabın güzelliğini etkilemez.

Kuyucakli Yusuf'u tavsiye ederim okumadıysan yine Sabahattin Ali'nin.

0|1
    0|0
  • hayır sabahattin alinin diğer 2 romanını okudum ama kürk mantolu madonnayı okuyasım yok öğk geldi sosyal medyada sürekli adını duymaktan

0|1
    0|0
  • Okumak istiyorum

0|1
    0|0
  • Okudum severek

0|1
    0|0
  • evet okudum :)

0|1
    0|0
  • 9. Sınıfta okul zorunlu tutmuştu ozaman okumuştum. Zorladıkları icin mi bilmiyorum ama okurken pek keyif alamamıştım

0|1
    0|0
  • Henüz değil 😊

0|1
    0|0
  • Okudum evet

0|1
    0|0
  • Evet okudum.

0|1
    0|0
  • Şu sıra satış listelerinin başlarında geliyor. Aylak Adam'ın yanında onu da almayı düşünüyorum kesinlikle.

0|1
    0|0
  • bilmiyorum ya sıkıcıya benziyor :D

0|1
    0|0
  • okudum ama herkesin çok abarttığı bir kitap olduğunu düşünüyorum bende beğendim ama bir ara moda diye fotoğraf falan çekinenler vardı sorsan 1 kelime anlamamıştır hatta okumamıştır belkide

0|1
    0|0
  • evet okudum :) çok güzeldi

0|1
    0|0
  • okudum

0|1
    0|0
  • Evet

0|1
    0|0
  • Aldım sınavlarimin bitmesini bekliyordum okumak icin. Sınavlarım da yeni bitti başlarim artik 😊

0|1
    0|0
  • Okudum ve etkilenmistim

0|1
    0|0
  • Bir günde bitirdim. Kitapta inanılmaz güzel bir anlatım vardı elime almamla bitmesi bir oldu... Sonu çok üzdü :(

0|1
    0|0
  • Çok etkilendiğim bir kitaptı.

0|1
    0|0
  • Almak istediğim kitaplardan biri..

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    12

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 6

• Evet okudum, tavsiye ederim. Ama maalesef en son raif efendi kürk mantoluyu buldu. Bir yere yemeğe gittiler orada kitabı sahibine vermek zorunda kaldım, yarıyı biraz geçtim.

0|1
    0|0
    • Sen daha fragmanı izlemişsin kardeşim. o kadar diyorum sana 😊

• @Unknowvn Düşünmedim değil ama işte erteleyip duruyorum sonunu soracaktım sana ama dur dur süpriz olsun :D

• Aynen söylemem zaten 😂

• Okumuştum 😢😢

0|1
    0|0
  • :)
    Kitap okumayi ozlemis oldugumu farkettim

0|1
    0|0
  • İyider

0|1
    0|0
  • Okumadım kanks