Giyotin hakkında. Biliyormuydunuz?

Giyotin hakkında .Biliyormuydunuz ?

Fransız devriminde ünlense de, Giyotin olarak bildiğimiz metodun kökeni orta çağa kadar uzanıyor. O dönemlerden itibaren olmak üzere Almanya'da Planke, Britanya'da Scottish Maiden, İtalya'da Mannaia isimleriyle biliniyor ve kullanılıyordu.

Devrim bol miktarda ihtiyaç duyduğu idama insancıl bir hüviyet kazandırmak için Joseph-Ignace Guillotin tarafından geliştirilmiş ve Fransız hükümetine sunulmuştur. Evet, isminin de nereden geldiğini öğrendik.
Giyotin infazları bugün Concorde meydanı olarak bilinen Devrim meydanında gerçekleştirilir, insanlar bu özel aktiviteye topluca gider ve bunu sosyal bir etkinlik haline getirirlerdi. Şiirler, şarkılar söylenir, açılan tezgahlardan hediyeler alınır, hatta hemen oracıktaki Cabaret de la Guillotine'e uğranıp bir iki lokma atıştırılırdı.

Giyotine en çok ilgi duyan kesimlerin başında çocuklar geliyordu. Giyotin infazlarını büyük bir merakla izliyorlar, minyatür boyda üretilen oyuncak giyotinlerle kendi infazlarını gerçekleştiriyorlardı. Bu infazları çoğu zaman oyuncak bebekler, bazen de canlı sıçanlar üzerinde yapıyorlardı. Sonradan bu uygulamalar uygunsuz bulundu ve giyotin oyuncaklarına yasaklama getirildi.

Kopan kafanın halen bilince sahip olduğu fikri yaygın bir söylentiydi. Bir cellat kopan kafayı havaya kaldırıp tokatlamış, seyircilerin bir kısmı da kurbanın öfkeyle kaşlarını çattığını iddia etmişti. Bilim adamları bunun üzerine deneyler gerçekleştirdiler. 1880'de Dassy de Lignieres adında bir doktor, kopan kafaya kan enjekte ederek onu tekrar hayata getirmeye dahi çalıştı.
Bıçağının ağırlığı 40 kilo civarındaydı.
Giyotin kurbanlarının başını gövdesinden yaklaşık 000,5 saniyede ayırıyordu. Bu da onlar için acısız ve ani bir ölüm anlamına geliyordu. Geliştiricisi olan Joseph-Ignace Guillotin'in de amacı zaten buydu.


0|0

En İyi Kız Görüşü

  • Biliyordum. Bu arada alıntı olduğunu yazsaydınız keşke.

    0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;