Neden Hiç Roman Uyarlamaları Göremiyoruz Tv ve Sinemalarda?

Niye saçma sapan, uyduruk dizi ve filmler yerine milli değerlerimizi hatırlatan, toplumsal sorunlara parmak basan roman uyarlamaları yayınlanmiyor? Mesela Yakub Kadri'nin Yaban veya Ankara , Halide Edib'in Vurun Kahpeye gibi romanları neden tv'ye veya sinemaya uyarlanmiyor da Paramparça gibi absürd diziler veya Osman Pazarlama gibi seviyesiz filmler yayınlanıyor?

Güncellemeler:
Güncel
Guncel

1|0
41

En İyi Kız Görüşü

• Çalıkuşunu diziye uyarladılar da ne oldu?
    Berbat ettiler kitapla alakası yoktu..
    Güzel çekecekseler adam gibi yapacaksalar yapsınlar.

0|0
    0|0
    • Zaten bu işi özel kanallar değil Trt yapmalı.

• @agartamovie Sabahattin Ali eserlerini dizi veya film olarak görmek isterim açıkçası :)

• @agartamovie Gönül ister ki cumhuriyet dönemi edebiyatını uyarlamis Trt ama dediğin gibi, bu iktidar döneminde zor.

En İyi Erkek Görüşü

• Son zamanlarda, Türk sineması denilen şey, sadece sulu zırtlak komediden ibraet sayılmaya başlandı. Ve yıllar önceki bir hata (belki de felaket) geliyorum diyor yine.
    Önce televizyonu Halk bunu istiyor diye, abuk sabuk yapımlarla doldurdular... Şimdi içerik anlamında dibe vurmak üzere bir televizyon sektörü var. Diziler yabancı ülkelere satılıyor evet, ama bu kalite içinde nereye kadar?
    Şimdi sıra 80 lerde dibe vurmuş ve eşkıya, İstanbul kanatlarımın altında gibi bir kaç, mucize ile seyircisini zar zor tekrar toplamayı başarmış Türk sineması var. Halk Komedi istiyor diye abuk sabuk filmleri vizyona sokup, yine seyirciyi küstürecekler. Sebep Komedi Filmi gişesi garanti... Ama bir kısım seyirciye gına gelmeye başladı artık...

0|0
    0|0
    • Vizyonda onlarca film var ama izlenmeye değer bir yerli film bulmak çok zor, aynı şey diziler için de geçerli. Bu kadar mı zor konu bulmak? Halbuki oldukça zengin bir edebiyatının var. İmkanım olsa yapımcı olup ben bu işe el atardim. Mesela Halide Edib'in Vurun Kahpeye isimli romanını tv'ye uyarlamayi çok isterdim, bugünlerde bu ruha ihtiyaç var zaten.

• Aslında iyi oyuncular ve sağlam bir prodüksiyon olduğu zaman izleyicinin ilgisini uyandırıyor. Mesela Fetih 1453 bir tarih filmiydi ve yanlış bilmiyorsam Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmiydi. Gereken şey bu, iyi oyuncular, iyi bir yönetmen ve başarılı bir prodüksiyon

• :) Fetih 1453 filmi beni de çok heyecanlandırmıştı ilk izlediğimde, ama filmi izlediğimde o kadar sene beklediğime değdi mi? hayır... fazla seyirci çekti evet; ancak en çok izlenen Film mi şu anda tam hatırlamıyorum. Ama Fetih gibi bir konuyu, Süper bir prodüksiyon ile sadece görsel bir şölen yapayım derken ıskalamışlar... Çok uzun tartışılası konular bunlar. Ama son yaptığımız filmlerde konu ne olursa olsun, ruh eksikliği var biraz. Bu yüzdendir ki, dokunamıyorlar kalbimize. İşte bu sebeple hala eski senkronu kaymış yeşilçam filmlerinde atıyor kalbimiz :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• Türk sinemasında iyi film çıkarabilen yönetmenlerin, senaristlerin sayısı bir elin parmağını geçmez zaten. Şahsen onların da roman uyarlamaktansa özgün ürünler üretmesini tercih ederim.

0|0
    0|0
    • Ben demiyorum ki ille de sadece roman uyarlamaları olsun. Roman uyarlamaları da olsun, özgün ürünler de.

• Yaptıklarını çok iyi yapmışlar gibi birde onlara mı el atsınlar. yaprak dökümü, aşkı memnu, çalıkuşu bunları görünce yapacakları işe karşı beklentim kalmıyor

0|0
    0|0
    • Bence Trt bu işe el atmalı, 70 ve 80'li yıllarda yaptığı gibi kaliteli ve romanin aslina uygun uyarlamalar yapmalı.

• Evet bir ihtimal trt olabilir ama kalanlar bir zahmet girmesin bu işe. diz konudan çıkıyor

• Özel kanalların amacı kar. O yüzden roman uyarlamalarıni tamamen reyting kaygısıyla yapıyorlar ve romanin aslından saptiriyorlar. O yüzden umarım Trt sosyal sorumluluk anlayışıyla bir şeyler yapar.

• Dirilis ertugrul var.
    Yunus emra var.
    Devami da gelir bunlarin. Trt cok basarili programlar yapiyor.

0|0
    0|0
    • Onlar roman uyarlaması değil ki. Bir de biraz karmaşık geldi o dizilerin kurgusu bana, daha sade bir anlatım tarzı benimseyebilirlerdi. Trt her ne kadar misyonundan uzaklasmis olsa da yine de bahsettiğim roman uyarlamalarıni yapma işi Trt''ye düşüyor.

• Karmasik degiller. Basindan izlemelisin birde tarihi sevmen ilgi duyman gerek. Yunus emrenin hayatini okuduysan o dizi de sarardi zaten.
      Talha ugurluel dinle

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;