Bir cisim yere düştüğünde neden atomları birbirinden ayrılır?

Bir cisim yere düştüğünde neden atomları birbirinden ayrılır? Özellikle fizikçilerden cevap bekliyorum.Birden aklıma geldi.Merak içerisindeyim.

0|0
05

En İyi Erkek Görüşü

• Soru hatalı... Asla atomları tere düşmeyle ayrılmaz. canım:) Kolay mı öyle atom ayırmak. .. Eğer maddenin parçalanmasını kasdediyorsan o atomların ayrılmıyor. Madde bölünüyor, o kadar. Maddenin bölünmesi ise zayıf kuvvetle bir birine bağlı olan yapının dışarıdan gelen bir başka kuvvetle kopmasından ibarettir.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 4

• Bir cisim yere düştüğünde atomları birbirinden ayrılmaz, sadece bütünlüğü bozulur ve bazı bağlar kopar (fiziksel olanlar). Onun en küçük parçası da en büyük parçası da aynı maddedir. Atomlarına ayırmak için sadece yere atmak yetmez, çözücü lazım :))

2|1
    0|0
    • Açıklayıcı oldu.Atomları birbirine bağlayan bağlar kopuyor yani.Doğru mu anladım?

• Rica ederim. Merak ediyorsan borax'tan bor eldesi de atom hale getirme örneğidir.

• Atomları birbirinden ayırmak için kimyasal bir yöntem kullanmak lazım senin bahsettiğin kırılma fiziksel bir yöntem.

0|0
    0|0
  • Etki tepki meselesi. Çarpma ne kadar şiddetli olursa, parçalanmada o derece fazla olur. Çarpma şiddetine göre açığa çıkan enerji değişir. Asıl soru şu; Durdurulamaz bir güç, yerinden oynamayan bir neyseye çarparsa ne olur?'' diye bende sana sorayım:)

0|0
    0|0
    • İkisi de parçalanır sanırım :)

• kutleler eşit ise momentuma gore carpan durur duran harekete gecer .. (salladım :D )

• Daha önce izlediğim belgesellerde çok küçük olduğunu söylüyorlardı.Ben de küçük deyince Dünya'daki cisimlere göre küçük sanmıştım.Meğer uzaydaki şeylerle kıyaslanıyormuş.O yüzden şaşırmıştım :D Ben de kafayı bozdum valla..

• atomların birbirini çekim kuvvetini aşabilecek kadar güçlü darbe alırsa ayrılır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;