Alevilik hakkında bilgi?

Aleviler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Detayyyyyyyyyyyyyyy

0|0
517

En İyi Kız Görüşü

• Benimde bulunduğum mezhep. Cami yerine cemevine gidiyoruz. Her alevi cami yerine cemevine gider diye bir kural olmadığı gibi, alevi olmayanda cemevine gidemez diye bir şey yok. Ramazan orucunun dışında 12 İmam orucumuz var. Alevilik bir din değil, mezheptir. Biz Allah'ı yahut Hz. Muhammed'i inkar etmiyoruz, bilakis "ya Allah, ya Muhammed, ya Ali!" denir bizde.

2|3
    1|1

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 17

• Bildiğim kadarıyla camiye gitmiyorlar

1|2
    0|0
    • Yanlış biliyorsun kardeşim bu alevilikle değil kişiyle alakalı camiye gitmeyen oruç tutmayan sünni yok mu? Önemli olan Allah korkusunu kalbinde hissedip ehli sünnete göre yaşamak. Ben aleviyim ve tüm farzları yerine getiriyorum Rabbim kabul eder inşallah.

• Vallahi kardeşim herkes kendinden sorumlu ilk sual ne olacak namaz, kılmıyorsa herkes kendi bilir. Sohbetlere de gidiyorum inan sünni olup yapmayan da çok ama kimse sünni birine namaz kılıyormusun demiyor ama aleviyim dediğinde ilk soru namaz kılmıyormuşsunuz oluyor. Çok ön yargılıyız inan.

• @bora0684 maalesef öyleyiz hocam, herkesin inancı kendine

• tarih boyunca hiç bir katliam yapmamışlardır, insanı Allahın yarattığı en üstün varlık olarak severler aşırı hümanistlerdir. Bir alevi olarak söylüyorum tabi.

1|1
    0|1
  • ibadetleri biraz daha farklı

1|0
    0|0
  • Türkiyenin kanserli bölgesi nerede bir sorun altından aşevıler cıkar tayyıp düsmanlarıdır hepsı ve sözde aydın olarak görurler kendılerını onların trk sembolü içki masası ellerınde baglama keyıflerıne düskündürler birbirlerine bizden daha cok baglıdırlar yünde 80lik 90 lık sunnileri kendileri yönetmek ıster genelde okumuş kesimdir ama kendılerını dahı yonetemezler sürekli dışlandklarını gündeme getiriler fakat ayrımcılıgı yapan ta kendılerıdır zaten alevılık dıye bırsey yokken kendılerı kendılerını bölmustur hasan hıseyın vs davasına sonra sız bızı ezıyorsunuz katledıyorsunuz dıyen arkadaslarımız ıçlerınde dürüstlerıde var hepsıne yüklenmek dogru olmaz her ne olursa olsun hepımız türküz hepmız kardesız alewılık ıs sunnılık ıs bunlar oldugu sürece ne sağa ne sola gıderız ortada kalırız birlik olmalıyız hepisiniseviyorum gözlerınden ellerınden öpüyorum 😊😊😊

0|0
    1|1
  • Ayrımcalığın her türlüsüne karşıyım

İnanan ve inanmayan
    doğruya inanan ve yanlışa inanan diye ayrılır.
    #Türkerkeğii

0|0
    1|1
  • Bir alevi olarak bazı yorumlar gerçekten çok üzücü alevilerin de camiye gideni 5 vakit namaz kılanı ehli sünnet e göre yaşayanı var sünnilerin de herkesimden hiç bir farzı yerine getirmeyeni de var. Herkes birbirnin günahını görür ama tövbesini yalnız Allah bilir. Aleviler hakkında bilgiyi en net kitaplardan dedelerden alabilirsin.

0|1
    0|0
    • Dert etme, arkadaş. Maalesef ülkemizde faşist çok. O yüzden burada böyle çok kötü yorumları görünce şaşırmadım maalesef.

• @Papatya1993 Maalesef tanımıyoruz birbirimizi tanımak yerine de önyargılar la kulaktan dolma uydurma hurafelerle eleştiriliyoruz. En çok içimi yakan da Allah (c. c) emirlerini yerine getirmeyeni ahirette ben hesaba çekerim diyor lakin bazı Müslüman arkadaşlar oruç tutmuyor namaz kılmıyor diye insanları öldürüyor. Bizim dinimiz o kadar güzel ki İslamiyet iyilik güzellik bütünlük dini bu kadar acımasızlık neden diye düşünüyor insan.

• Aleviliğin global ismi Şia/Şii'dir. İran'daki Şii'ler ile Türkiye'deki Şii'ler (Aleviler) bir tutulmamalıdır. Türkiye'deki Aleviler gerçek ALevi değildir hepsi sözde Alevidir.. Her kim Aleviyim diyorsa din düşmanı'dır. Zira Sünni'lerde Alevi'dir.. Alevi Hz. Aliyi sevmek demek biz sevmiyor muyuz yani? Eğer kendilerini müslüman olarak sayıyorlarsa ayrıştırma yapmayacaklar.. + İran'daki Aleviler şeriat diye ölürken, burdakiler dinle alakalı herşeye ve şeriata karşıdırlar.

0|0
    0|0
  • Yav kardeşim ben kimseye küfür etmem o sana yakışır ayrıca tarihi karıştırmak tarihcilerin işi ve her ne kadar sen bwgenmesende benimde bir kapasitem var cok şükür okuyorum her okudugumu senin gibi yassam bir kitap daha onların adindan çıkar bütün bunlardan sonra her türlü terörün özellikle pkk nın allah belasını versin @SavcıBey engellemek te arşivine olan güvenini gösteriyor :)

0|0
    0|0
  • Lütfen böyle saçma ayrımcı olayları bir kenara bırakın. Önemli olan insan olması. Neye kime nasıl inandığının ya da inanmadığının önemi yok şu 3 günlük dünyada.

1|0
    0|0
  • Içlerinde yaşamış, her türlü hainliklerini görmüş ve haklarında 2 kitap okumuş biri olarak, sen sor ben cevaplıyım diyorum.

0|0
    1|1
    • Hainliklerinden örnek verir misin

• @belirtiliisim TTK nın tarihçisi Saim Savaşın 16. Yüzyılda aleviler adlı kitabını oku 100 sayfa arşivlerle zengin. Sende böyle kitap yaz okumasam Türk değilim. Ama yazmadığın sürece bunca gerçeği inkar edemezsin!

• aleviler iyidir candır. sevgi saygı inançlarının temelidir.

0|0
    0|1
  • iyi insanlardır ama sen alevileri mi yoksa aleviliği mi öğrenmek istiyorsun ?

0|0
    0|0
    • Aslında Alevilik ne onu öğrenmek istiyorum ibadetleri falan

• çok değişken yöreden yöreye değişiyor alevilik -bektaşilik o da horasan erenlerinden gelir yani tamamen türk soylu haklara ait bir durumdur HZ Alinin soyundan gelenlerin halife olması gerektiğine inanılır yani halifeliğin ehlibeyt soyundan gelmesi gerektiği asıl mantıktır.

• çok bilinçli insanlardır, ve devrimci ruhu yatar...

0|0
    0|0
  • Alevilik Türklerin müslümanlığa geçiş döneminde kullandığı dindir

0|0
    1|1
  • zalimden değil mazlumda ; muaviyeden değil aliden yana olanlara alevi denir işte o kadar.

0|0
    0|0
  • Aleviler islamın bir parçası gibi görünsede. Mezhep olarak görüşlerin çoğu kuranda ve sünnette yeri yoktur. Bunun yani sıra Aleviyim deyip ehli sünnet yaşayanlarıda mevcuttur.

0|0
    0|0
    • Bazı alevi arkadaşlarımız bu sözlere alınabilir buraya şunu ekleyeyim. Tadığım bazı aleviler Ramazan orucunu reddettiler. Bazı uç noktalarda olanlarıda Hz. Muhammedin peygamberliğine dil uzatmışlardır. Diğer bir yorumcunun dediği gibi kendine sünni deyip bunları yapanda mevcut. Önemli olan Ehli sünnet vel cemaat itikatında olmaktır.

• Alevilik bir din değildir.
    Tek din hak yolu İslamdır. Geriye kalanlar yalan uydurma inançlardır

1|0
    1|0
    • Alevilik elbette din değildir mezhepte değildir bir tarikat gibi düşüne bilirsin ama biraz daha kapsamlı. (Nakşibendilik ya da kadirilik gibi.)

Kızlar Ne Diyor 4

• Şu detay öldürüyo bizi ya :D

1|0
    1|0
  • aleviler iyi ya takmazlar pek bir şey

1|0
    1|0
  • Çok çok iyi tanımam lakin hayranlığım çok fazla. Seviyorum ve gerçekten çok iyi insanlar.

0|0
    0|0
  • aleviler aleve tapan birkaç soysuzdur

0|1
    1|1
Yükleniyor... ;