Katilin dindeki yeri.. bu ne biçim soru/sorun?

bilindiği üzre Azrail can alabilen tek melektir ve aldığı canlara Allah tarafında bir neden yaratılacaktır. bizler ölüme kader deriz, bu kaderin son aşamasıdır. bir insan yaşayacağı kaderde iki yola sahiptir; doğru ve yanlış olan yollar. Allah bizim hangi yolu seçeceğimizi bilir aslında ama irade gücümüzle yanlış yola sapmamamızı ister. yani hepimiz her zaman doğru yollun yolcusuyuzdur ama insanoğlu hatalar yapar vs. her neyse bir ademoğlu silah doğrulttuğunda sıkıp sıkmamak kaderinde işaretlenecek bir noktadır ve hedef ölecektir ya da hayatta kalacaktır. ölürse Azrail'i gölgeleyen katil olacaktır. bu katil Allah tarafından kullanılmış bir kuldur. katil vurmuştur, Azrail canı almıştır. ölenin kaderindeki ölümün gerçekleşmesi için ve Azrail'in can alışına neden olmak için katil kaderini yanlış yola çevirmiştir ve Allah bunu bilinçli bir durumda yapmıştır. peki ama bu durumda katil neden cehennemdedir?
ileri geri saçmalamadan düzenli bir aydınlatma olursa sevinirim.


0|0
01

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

 • birincissi biz ölüme kader değil ecel deriz. ikincisi insanın cüz-i iradesi vardır ve kendi kaderini kendisi belirler. Kader ve kendi irademiz birbirinden farklıdır. insan kendi seçimleriyle tercihleriyle kendi kaderini belirler.

  Soruna cevap olarak da: O silah çeken kişi onun kendi tercihi olduğu için öldürülen kişi de öldüğünde kazaya kurban olup gider ve azrail onun canını alır. yanı Allah silah çeken kişinin o insanı vurup vurmayacagını bilmez o senin iradende olan birşey sen kendın yön verirsin

  0|0
  0|0
  • bana kalırsa ecel kaderin parçasıdır. yola çıkmak kaderimizde var diyelim; o yolculukta oluşan kaza sonucu olan ölüm, ecel diye adlandırılıyorsa yolculuktaki kaza genel anlamda kader midir, ecel midir?
   ayrıca meselem şöyle; x'in eceli geldi ve ölecek. Azrail canını almaya geldi, Azrail'in canı alışına neden olan unsur; silahlı katil. katil olmasa da Azrail canı alacaktı ve ölüm için hastalıklar, kazalar gerekecekti. neyse insanın ölüm zamanını belirleyen Allah'tır, nedeni veren de Allah'tır, ne zaman öleceğini bildiği gibi neden öleceğini de bilir. hani bir atasözü vardır; minareyi çalan kılıfını hazırlar diye onun gibi bir şey bu. minare, eceli belirli olan insan; kılıfı; katil. aksi durumu düşünürsek şöyle bir şey oluşuyor; "aklına geldikçe öldürüyor."

  • Hepsini Göster
  • la la lo kazanın genel adı nedir; ecel mi, kader mi?
   ölürsen ecel ölmezsen kader mi?
   sıfır hastalığı olan insanların ölümüe kaza gerekir, o kazaları veren Allah'tır.
   rasgele atılacak olan kurşunun önüne geçmez eceli gelen. eceli gelene kurşun sıkılır.
   bana mantıklı bir açıklama yapabilmelisin ki eyvallah diyeyim.

  • bana eyvallah çekecek adam daha anasının karnından doğmadı aslanım

Yükleniyor... ;