29 subat sorusu?

Biliyosunuz subat 4 senede bir 29 cekiyo peki neden Mart Nisan ya da diger aylar degilde subat ayi


0|0
03

En İyi Erkek Görüşü

 • Şubat ayının 28-29 gün çekmesi hep merak konusu olmuştur. Şubat ayının esas böyle cüce kalıp 28 gün çekmesinin ve diğerlerinden kısa olmasının hiç bir bilimsel gerekçesi yokmuş.

  Tek gerekçe, iki Roma imparatoru arasındaki kaprislerinden başka bir şey değilmiş! Bugün kullanılan takvimin temeli olan Jülyen Takviminde Roma imparatorları Sezar ile Augustus'un kaprisleri Temmuz ve Ağustosu eşitleme rekabeti bu ayı böyle cüce bırakmış...

  İmparator Sezar, Mısırlı Astronomi Bilgini Sosigenes'i bu Julyen takvimini yeniden düzenlemesi için görevlendirir. Sosigenes yeni bir takvim yapar.
  Bu takvime göre; her yıl 365 gün çekecek, her yıldan altı saat artacak, artan saatler dört yılda bir takvime eklenecek ve o yıl 366 gün olacaktır.
  365 gün 12 eşit parçaya bölünmediği için 6 ay 30 gün, diğer 6 ay 31 gün çekecektir. Bunu da sırayla yapar.

  Birinci ay 31 çeksin sonra sırayla bir 30 bir 31 şeklinde 12 ayı sıralar. Son aya da 29 gün kalır. Yılın başını da Mart ayı yapar.
  Sene Mart'ta başlar, Şubat'ta biter. Sene yani 1. ay Mart'tan başlayınca isimsiz rakam olarak sıralanmış ilk önce ilk 6 aya Baharı, Yaz'ı gökyüzünü anlatan isimler verilmiş. Diğerlerine kaçıncı ay ise o rakam verilmiş. 7,8,9,10. aylar hala Latince rakamlarının karşılığı isimlerdir.


  September =7, October =8, November =9, December =10 da buradan geliyor. Sonuçta 365 gün çeken yıllarda en son aydan bir gün düşülmesine karar verilir ve Şubat yılın son ayı kabul edildiği için, dört yılda bir, yılın bu son ayı 30 gün, diğer yıllarda 29 gün olur.

  Takvimi yaptıran imparator Sezar ya... aylardan birine de kendi ismini vermiş. Julius yani Temmuz böylece Sezar'ın ayı olmuş. Ondan sonra imparator olan Augustus da altta kalır mı... Sezar'dan sonra imparator olduğu için Sezar'ın Julius ayından sonraki aya da kendi adını yani Ağustos adını verir. Ancak Augustus, Sezar'ın ayı 31 günken kendi ayının 30 gün olmasını kabullenememiş.

  Senenin sonundan yani Şubattan bir gün alıp kendi ayına eklemiş. Böylece şubattan 1 gün daha alınmış ve Ağustosa eklenmiş. sıralamayı da birer atlatmış. O gün bu gündür de Şubat ayı 28, dört yılda bir de 29 çekmiş. Sezar'ın ayı Temmuz ve Augustus'un ayı, Ağustos da peş peşe 31 gün oluvermiş.

  0|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bu ay'ların tarihine bakarsan anlarsın.

  0|0
  0|0
 • Çünkü Allah istemiş

  0|0
  0|0
Yükleniyor...