Muhteşem Yüzyıl dizisi bütün bir Osmanlı'yı anlatarak devam etmeli mi?

çok tartışıldı üstüne çok yazıldı çizildi ama şöyle birde gerçek var; insanlar bu dizi sayesinde tarihi öğrendiler ve daha çok öğrenmeye de hevesliler. o yüzden bu dizi Kanuni'den sonraki dönemleri de anlatarak devam etmeli diyorum...

Siz ne dersiniz?

Güncellemeler:
Dizi tarihi doğru yansıtmıyor diyenleri gerçekten anlamıyorum. Yahu Osmanlı'da harem diye bişey yok muydu? Ordan burdan yabancı köle kadınlar getirilip bu haremde padişaha ve şehzadelere sunulmuyor muydu? Osmanlı'nın tarihinde Hürrem diye bir gerçek yok mu? Başa geçen deli ya da devleti yönetmeye yetersiz padişahlar ve arkadan onları idare eden kadınlar ya da başkaları yok muydu? Biraz daha sosyal detaylara girildi diye mi rahatsızlığınız? Diziyi izleyinde bilmezden geldiğiniz şeyleri de görün..

0|0
85

En İyi Erkek Görüşü

• kanuni sonrasını anlatmaya gerek yok boşa geçen onca yıl

0|1
    1|2

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 8

• muhteşem yüz yıl için doğru bilinen yanlıslar..1Padişahlarin,sarayda veyaherhangi bir yerde baş açık dolaştıklarını şimdiye kadar ne duyan ne gören nede yazan olmuştura2Osmanlısarayında ne erkek hanedan mensubları nede kadınlar taç takar3.Cariyeler saraya,eski dinleri ve yaşantılarıyla ilgili hiç bir alamet sokamazlar4Hareme alınan cariyelerın ilk olarak adı değiştirilir.5Haremde kapılar dinlenmez(çünkü her adımda valide sultanın gözcüleri vardı)6Padişah'in yüzüne bakılmaz7Padişah konuşurken kimse fısıldasmaz8Elçiler tarih boyu dizideki gibi kabul edilmemistir9Cellat kara ali kanuni zamanında hayatta değildi.. Cariyelerden bahs etmişsiniz bakın kölelik devri kalkali çok uzun zaman olmadı.O dönemde dünyanın heryerinde zenginlerin evinde köle ve cariyeler vardı.ve efendisi cariyeile birlikte oluyor köleyi bir işçi gibi kullanıyordu. Ama saraydaki her cariye ile padişah öyle birlikteolamazdı. Hareme alınan cariyelere eğitim verilirdi ve en zeki en ahlaklı,en becerikli olan özel eğitime alınırdı.Burada başarılı olur Osmanlı inanç ibadet ahlak gelenek göreneklerine hiç tereddüdetmeden adapte olabilirse padisaha sunulurdu.Haremin hakimiyeti padişahda değil valide sultandaidi ve padişah valide sultandan müsaade almadan hareme uğrayamazdi. Haremde eğitimin her kademesi sıkı sınavlarla doludur.Bu sınavlardan geçemeyenler saray hizmetlisi olarak ayrılırdi geçenlerin arasından en uygunu seçilip padisaha sunulurdu...dizide cinsellik ve şiddeti ön plana çıkartarak izleyici toplamak ve torunda cahil atasından buna inanınyor

0|0
    0|0
    • arkadaşım uzun uzun yazmışsın ama...kusura bakma, bu yazdıklarının hiç birisi padişah ve şehzadelerin sağdan soldan zorla, ailelerinden kopartılarak getirilen köle kadınlardan oluşan haremlerinin olduğu ve canlarının istedikleriyle birlikte oldukları gerçeğini değiştirmiyor. ayrıca; cellatın ismi önemli değil, Osmanlı'da cellatların olduğu ve ağızd

• ve ağızdan çıkan bi sözle insanların boğdurulduğu, uzuvlarının kopartıldığı gerçeğini de değiştirmiyor. dizide öyle her bölüm her bölüm seks hayatı vs. de işlenmiyor. burada bu kadar tepki verenlerin diziyi izlediğini hiç sanmıyorum zaten, artık nerenizden veriyosunuz bu tepkileri anlamıyorum. padişah vs. bile olsalar onlar da insanoğlu insandı ve insanlara has bi şekilde yaşadılar, elbetteki seks hayatları da olucak. anlayın artık bunu

• Hangi tarihi gerçeği yansıtmış?Islam karşıtı fikri olan birinin oturup bir Islam devletine olan öfkesini almak için yazdığı senaryoyu kim tarih kabul ediyor?Baştan sona yalan yalan yalan.Şu ufacık türkiye bile teknoloji çağında olunmasina rağmen yönetilirken onca sorun çıkıyor. Osmanlı zamanında bir savaşa gidip dönek 7 ay bir sene sürüyordu. Padişah sarayda karı kız oynattıysa kim yönetti o koca devleti. Şu devirde millet bir karıyi iki çocuğu idare edemiyor. Oturup ormanlıya laf ediyorlar

1|1
    0|1
  • bu diziyle tarihi öğrenen insanlara acırım ben

1|2
    0|1
  • Etmemeli. Çoluğun çocuğun maskarası oldu atalarımız.

1|1
    0|1
  • Hayır . Etmemeli gerekir bence. zaten dizinin başında gerçekleri anlatmadığı belirtiliyor . bu yüzden bir tartışma yaratmayın lütfen. Ancak ben gayet kötü buluyorum . çok acemice geliyor. İzleyenlere de izlemeyenlerede saygım sonsuz ama o kadar toprağı sırf İstanbul'da olduğu zaman almış gibi gösteriyorlar sanırım . arada birde İstanbul'a dönüyormuş falan. (arkadaşlardan duyduğum kadarıyla ) . ben 46 yıllık taht hayatında sadece 1.5 yılını İst. de geçirdiğini biliyordum...

0|1
    0|0
    • Kanuni dönemindeki savaşlar ne kadar sürmüş ve O hangilerine katılmış buna bakılırsa sanırım kaç yılını nerde geçirdiği aşağı yukarı ortaya çıkacaktır. Belki bunu bi öğrenip ondan sonra tekrar konuşmalısın, zira bu konuya çok takılmışsın

• sadece 1.5 yılını İstanbulda geçirdiğini söylüyorum . Küçüklüğümüzden beri bize söylenen buydu .

• bu dizi osmanlıyı anlatmıyor hr şeyi de yanlış anlıyorsunuz osmanlıdan ETKİLENEREK devam ediyor hem bu osmanlı tarihi değil OLAMAZ da bu sadece MASAL...

1|0
    0|2
  • osmanlıyı anlatmıyo aşağılıyo..kanuni ülkeleri yatak odasında feth etmedi çünkü..

1|2
    0|1
    • gizli kullanicilara karsi gorusumu degistiren kiz:-) ++++

• ne görüşün vardı? ne oldu..açar mısın? anlayamadım :)

• tarihi tam anlamıyla gerçeklerle anlatması beklenemez sonuçta dizi kabak tadı vermeden vaktinde bitsin

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 4

• ya sana cevap verecektim de, neyse dedim

1|1
    0|1
    • eminimki saçmalayacaktın, neyse dediğin iyi olmuş

• kabalik:-) peki yok cevabim benim sana

• orda kabalık yazıyor değil mi...

• Osmanlılardan özgürlüğünü son kurtaran ulus Türkler oldu ...

Bernard Lewis

0|1
    1|1
  • Sonradan adını Berbat Yüzyıl olarak değiştirsinler ama .

0|0
    0|0
  • yaş 30-35 yazıyor ama beyin yaşın sanırım 12-15

0|0
    0|0
    • kendinle karıştırma bebeğim

• 2 ay sürer belki ama konuşman gerektiğinde başkalarının sözleriyle değil kendi sözlerinle, kendi fikirlerinle konuşmuş olursun. bi dene, zararını görmezsin. ayrıca bu diziyi izleyip Osmanlı tarihine ilgi duymaya, araştırmaya başlayan biçok insan var...ve emin ol akıllarında kalan Kanuni ve kadınlar değil

• peki hocam öyle diyosan öyle olsun amacım diziye hakaret etmek değildi, ama bu dizinin ne amaçla yapıldığını Allah bilir biz bilemeyiz..

Yükleniyor... ;