Kahvenin Yolculuğunu biliyor muydunuz?

Yaygın bir söylenceye göre Kaldi adında bir çoban , keçilerin bazı yemişleri yedikten sonra neşelenip canlandığını görmüş. Yemişleri alıp yakındaki sufi dergahına götürmüş ve gördüklerini anlatmış. Keşişlerden biri günah diyerek yemişleri ateşe atmış.Çıkan aroma öyle iştah açıcıymış ki keşişler külleri eşeleyerek kavrulan çekirdekleri geri çıkartmış. Bu çekirdekler sadece lezzetiyle değil, uyarıcı etkisiyle de uzun ibadet gecelerinin baştacı olmuş.

Uzun yıllar çiğnenerek veya kırılıp yağla karıştırılarak yenen kahve çekirdekleri kaynar suya değince bilfiğimiz kahve , o diyarlardaki adıyla "gahhwat al-bun "(çekrdeğin şarabı) sosyal hayatımıza arz-ı endam etti. Yerinde duramayan kahve Yemen'den Mekke ve Medine'ye oradan Kahire Şam Bağdat ve nihayet 15. yy civarında İstanbul'a doğru yola çıktı. Pahalı ve egzotik bir içecek olduğundan ilk önce zengin evlerine girdi hatta sarayda kendine has bir rütbe edindi. Sultan'ın kahve ikram edecek kadar güvenini kazanan "kahvecibaşları"seferlerde dekahve dolu mutfak arabalarıyla sancağa eşlik ederdi.
Kahvenin öncesinde tatlı ve şekerlemeler yenirdi.
Kahvenin yanında sunulan tatlılardan biri de kaşık tatlısı idi. Misafire tatlıya batırılan bir kaşık uzatılıyor arkasından da bir bardak soğuk su. Yandan çarklı , cilveli, devebatmaz gibi isimlerde dahil kırkı aşkın pişirme tekniği vardır kahvenin.
İngiltere de ilk kahvehaneyi 1651 de osmanlı yahudisi Yakup un açtığı söylenir. O yılllarda krema ve şeker gibi katkı maddeleri kullanılmadığından kahve , tereyağı baharat ve şarap ile ikram edilirdi.
ABD de bilinen ilk kahve keyfi 1668 de New York ta kavrulmuş kahve , bal ve tarçından oluşan içecekle başlıyor. Bu gün enfeskahve çekirdeklerinin yetiştirildiği Güney Amerika ya ilk kahve ağaacını ise 1720 de Fransız denizci Gabriel de Clieu götürmüştür.
Yandan Çarklı: Şekersiz pişirilir fincn tabağının yanına kesme şeker ya da akide şekeri konur.
Devebatmaz: Bol köpüklü ve şekerli pişirilir.
Okkalı: Bol kahve ile yapılıp büyük fincanla ikram edilir.
Mırra : Güneydoğuya has bu çok acı kahve güğümden güğüme aktarılarak uzun süre pişirilir.
Süvari kahvesi:İnce belli çay bardağına konularak sadece ve az köpükle ikram edilir.


0|0
30

En İyi Kız Görüşü

 • Wawww güzel

  0|1
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Bilgilendirme icin tesekkurler
  Bu arada sanirim benim kahvem devebatmaz ama orta sekerli olanindan :)

  0|1
  0|0
 • Kahve seni muggle dan wizard'a dönüştürür, bu yazıyıda kahve içip yazmışsın belli.😉

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;