"Trol" sizce neye/kime denir? Biliyor muydunuz?

Fransızca da amaçsızca dolaşmak , sürtmek anlamına gelen "troler"ya da "troller" fiili , Latince de iz sürmek manasını taşıyan "tragulare"fiilinden türemiştir.
İngilizce de troll ya da "trawl" olarak yazılan kelime , isim olarak kullanıldığındaysa bu araçlarla balık avlamayı ifade eder. Kelimenin İngilizceye eski İskandinavcadan geçmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü trol ağlarının ilk örnekleri Danimarka ığrıplarıdır.

Trolsözcüğü Türkçeye denizcilik terimi olarak , İngilizceden dahil olmuştur. Türk Dil Kurumu'na göre "teknelerle suyun dibinde sürüklenerek çekilen huni biçimli geniş ağızlı balık ağı" anlamına gelir. Bu ağla balık avlamak edimi ise dilimizde trol yapmak ya da trollemek şeklinde ifade bulur.

Trol kelimesi İskandinav mitolojisinde dağlar da ya da ormalarda yaşayan, genellikle küçük çocuklarla beslenen fantastik devlere de verilen bir isimdir ayrıca.

Yazar J. R. R. Tolkien , Hobbit ve yüzüklerin efendisi gibi eserlerinin dünyalarını kurarken İskandivan mitolojisinden de yararlanmıştır.

Trol kelimesi sosyal medya çağında yeni bir kimliğe bürünmüş belki de Tolkien'den esinlenerek "internet kullanıcılarının ortak düşmanı" anlamında global bir hiper popülerliğe sahip olmuştur.

Önceleri internet forumlarına kışkırtıcı mesajlarla katılarak tartışmaları sert kapışmalara dönüştüren , karmaşa ve kaos yaratan kişileri ifade etmek için kullanılan kelime son zamanlar da , kamuoyuna bir kanıyı br fikri bir ideolojiyi empoze etmek maksadıyla ücret karşılığı görev alan sanal yandaşlara daha moda bir deyişle algı operasyonu ajanlarını tanımlamakta kullanılmaya başlamıştır.


0|1
10

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;