Satrançta soğuk savaş ve Fischer efsanesini biliyor muydunuz?

Soğuk savaşın belki de en sıcak döneminde ,1972 de İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te ABD ve Sovetler arasında müthiş bir mücadele yaşanıyordu. . Dünya satranç şampiyonu Boris Spaski'yle Amerikalı rakibi Robert James Fischer'i karşı karşıya getiren ünvan maçı , milyonların hop oturup hop kalktığı politik bir müsabakaya dönüşmüştü.
Fischer 1957 de 14 yaşındayken ABD şampiyonu, bir yıl sonra da satranç tarihinin en genç büyük ustası oldu
Bu maçlar sırasında bütün rakiplerinin sinir sistemlerinin çökerek hasta olmaları literatüre "Fischer Hummasu "olarak geçecekti. Kaprisleri nedeniyle maça geç başlayan
Fischer 1-0 yenik olarak maça başladı.. İkinci parti öncesisesçıkardıkları gerekçesiyle kameraların ve seyircilerin dışarı çıkartılmasını istedi. Bu kabul edilmeyincei kinci oyuna çıkmadı ve maç.2-0 oldu.
24 oyunluk seride , galibiyetler1, beraberlikler 0,5 puan olmaküzere 12,5 puana ulaşan şampiyon olacaktı.
3. oyunda işler değişmeye başladı. ve 2-1 olan skor 5. oyunuda Fischer'in kazanmasıyla 2,5-2,5 beraberliğe geldi.8. oyun sonunda Fischer 5-3 öne geçmişti.12. oyunu kazanıp tam yedi beraberlikle sonucu 11,5-8 agetiren Fischer 13. oyunu da kazanarak Dünya şampiyonu oldu. Fischer Satrancın zirvesine ulaştıktan sonra bir daha turnuvalara katılmadı. Karpov'a karşı maça çıkmayınca ünvanı elinden alındı.20 yıl sonra Spaski'yle tekrar karşılaştılar ve 17,5-12,5 kazandı.2008 de İzlanda da öldü.


0|0
01

En İyi Erkek Görüşü

  • Yazık olmuş adama ya 😊

    Dünyanın en büyük satranç ustası Bakü doğumlu ermeni Kasparov'dur

    0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...