KS'nin entelektüelleri, Yılmaz Güney hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yılmaz Güney sineması hakkında neler düşünüyorsunuz? En çok hangi filmini beğendiniz? Yılmaz Güney sizin gözünüzde aydın bir sanatçı mıdır yoksa bir gangster özentisi midir? Günümüzde "sanatçı" diye önünüze çıkanlardan hiç böyle sözler dinlediniz mi?

1|0
24

En İyi Kız Görüşü

• Yesilcam'in süphesiz yildizidir gözümde. Sürü, umut ve yol filmleri bir baska...

https://m.youtube.com/watch?v=AO-kNM3_FY4

1|3
    0|1
    • bunda eksilenecek ne var da eksilemis davarin biri?
      neyse seni eig sectim agjjgjk.

• Değişik tipler çok... Kürt ve solcu olduğunu iddia edip sitedeki her yazısında Kürtlere yapılanları eleştiren bir kızcağız var mesela, Kürtlere sövüp sayan bir ülkücüyle canciğer... Ben Kürt olsam böyle bir şeyi midem almazdı.

• Sonra yanar döner deyince de kiziyorlar.

En İyi Erkek Görüşü

• Sen varsın çünkü Türkiye var..

Halkımızın hareketleri yansıyor
    Senin hareketlerinden
    Gülmesi, konuşması , yürümesi..
    Sen varsın çünkü Türkiye var..

Yılmaz Güney kişisel tavırlarından bağımsız kendi alanında bir devrin başlangıcıdır Türkiye sinema tarihinde..

Sanatsal yanı şahsi ve toplumsal fikirlerinden bağımsız olmayan ve söylemek istediğini söyleyebilmek uğruna sanatını bu uğura verecek , çocuklarından , yavrularından , eşinden vazgeçip halkına bedel ödeyecek kadar dev yürekli bir insan..

Onun döneminin sanatçıları akşam partilerinde yaptıkları saçma filmler ile beğeni alıp yapay starlık yaşarken Yılmaz Güney hapishane köşelerinde ödüllük filmler yapıyordu..

Bir türkü vardı içinde "ölmemek için öldüler ölümü kucaklayanlar" diye bir kısım var..

Yılmaz Güney ölmemek için ölmüştür.. Tıpkı müzik alanının Yılmaz Güney'i olan Ahmet Kaya gibi..

2|1
    0|0
    • seni de eig sectim.

• Yılmaz Güney olmasaydı, Türk sineması zengin kız-fakir oğlan filmlerinden ibaret kalacaktı... Şimdilerde bir Güney yok, meydan yine aynı filmlere ve de dizilere kaldı

• Çünkü Yılmaz Güney olaylara toplumsal ve sınıfsal bakıp kendi yüreğinin o güzel duygusal eleğinden gerçekler ile geçirirdi fikirlerini.. Bir daha gelmez.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• 1|2
    0|0
    • Peki en sevdiğin filmi?

• Sansürden kurtulup 1999'da gösterime girdiğinde tekrar seslendirilmişti, Doğuluları İstanbul ağzıyla konuşturunca komik olmuştu açıkçası... Sürü ve Düşman'ı da tekrar izlemelisin

• sürüyü yeni izledim yalniz, izlemediklerimden basliyayim önce.(:

Erkekler Ne Diyor 3

• Bir Kaç Filmini İzlemiş ve Beğenmiştim Filmin Konusu ve Aktörlüğünü. Nitekim Siyasi Görüşlerini Benimsemem Sevmem.

1|0
    0|0
  • Harbi delıkanlı bir sanatçı oyuncu aktör insan adam gibi adam Çirkin Kral

0|0
    0|0
  • o* olacaksa okumus o* olsun felsefesiyle sol el havada cannes da boy gostermek hayalim.

1|0
    0|0
    • Yalnız felsefesi o değildi.. O bir replikti.. O filmi de ticari bir filmdi.. Cannes'te ondan dolayı boy göstermedi.. Orda boy gösterişi o repliğin alt yapısına bağlı olsa Cüneyt Arkın olurdu orada Yılmaz Güney değil.. :))

• kendi hayalimden bahsettim

• Aferin sana, aynen devam

Yükleniyor...