Kuran okurken abdest gerekir kaynağı nedir açıklar mısınız?

Kuran okurken abdest gerekir kaynağı nedir açıklar mısınız?

0|0
56

En İyi Erkek Görüşü

• Namaz kılarken de Kuran'dan sure ya da ayet okuyor ve bunda abdest isteniyorsa, namaz dışında da Kuran'dan sure ya da ayet okurken aynı davranmak gerek.

Maide 6 :

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin, ayaklarınızı da topuk kemiklerine kadar (yıkayın). Eğer cünüp olursanız temizlenin. Şayet hasta veya yolculuk halinde veya içinizden biri ayak yolundan gelirse yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunursa, bu hallerde su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

Son 2 ayet de nedenini söylüyor zaten...

0|1
    0|0
    • Türkçe kuran okurken de abdest almak gerekir mi yoksa üstümüzün başımızın temiz olması yeterli midir?

• Daha önce de söyledim, Kuran toplumsal değil bireysel hitaplarla doludur. Öyle dene , huzursuz olursan böyle dene , olsun bitsin. Sorumluluğunu kendin almalısın , öyle ya da böyle diyene yüklemeden

• Tavsiyene uyucam teşekkürler iyi geceler :)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 5

• Özü, Kovulmuş Şeytan'dan Allah'a sığınmaktır. Kur'an kıraat ederken, Şeytan rahatsız olur. Kuru kuru okuyup geçmek Şeytan'a koymaz. Ama anlamaya karar verir de okursan, Şeytan'ı mağlup etmiş olursun Allah'ın izniyle. Söz o kadar değerli ve ağırdır ki, Müzzemmil Suresi'nde de '' sana ağır bir söz ilka edeceğiz'' şeklinde geçer, bu ağır ve hürmete layık söze, hürmet göstermek gerekir. Böyle bakmalı olaya.

1|0
    0|0
  • Şu hayatta en iyi bildiği konudur... Kur-an okumanın tek zorunluluğu ALak Suresi 2 ) Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın adıyla başlamaktır... Maide suresi 6 da Gusül ve abdestin sadece Namaz için olduğunun kanıtıdır.

0|0
    0|0
  • Kaynağını napıcan gerekir işte ala alla

0|0
    0|0
  • Vakıa 79. ayeti okuyalım.

0|0
    0|0
  • kaynagi yok panpa oyle olsa islami arastirmak icin kurani okumaya baslayan adam ne yapsin xd

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• Kutsal kitap olmasi yeterli.

2|2
    0|0
  • Ben namaz abdesti gerekmiyor diye biliyorum

0|0
    1|1
    • Yukarda cevabı oku Kuran gerekiyor diyor

• O namaz için yazıyor. Arkadaş bağdaştırma yapmış belki kuran için de namaz abdesti alıp kılmak hayırlıdır ama yolda yürürken uyurken koşarken dua okuyoruz Kuran'ın ayetlerinden ezbere okuyoruz o zaman namaz abdesti olmayan duada okuyamaz?

• gerekmiyor diye biliyorum

0|0
    1|1
  • Benim bildiğim Kuran okurken abdest mecburi değil, saygıdan dolayı.

0|0
    0|0
  • Evet gerekir.

1|2
    0|0
Yükleniyor... ;