İlk İnsanlar Afrika'yı Neden Terk Etti?

İlk İnsanlar Afrika'yı Neden Terk Etti?

İlk İnsanlar Afrika'yı Neden Terk Etti?

İlk İnsanlar Afrika'yı Neden Terk Etti?

İlk İnsanlar Afrika'yı Neden Terk Etti?

American Journal of Human Genetics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Mısır ve Avrasya popülasyonlarındaki genetik benzerlikler, ilk insanların buzul çağında Mısır'dan geçtiğine işaret etti.

Anatomik olarak modern insanı temsil eden atalarımızın Afrika'dan yayıldığını kabul eden teoriye göre, insanlar 125 bin ila 60 bin yıl öncesinde yaşanan göç esnasında karadaki geçitleri ve basit sallar kullanarak Avrupa ve Asya'ya yayıldı. İlk insanların Afrika'dan tek bir seferde mi yoksa gruplar halinde mi göç ettiği ise halen kesin değil.

ESKİ BULGULAR ÇÜRÜTÜLEBİLİR

Son dönemdeki araştırmalar, modern insanın atalarının Etiyopya'da ortaya çıktığını ve Kızıl Denizi Aden Körfezi'ne bağlayan Bab'ül Mendep boğazı kullanarak Afrika'dan çıktığını savunuyor. Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Luca Pagani'nin başında yer aldığı araştırmada ise atalarımızın Bab'ül Mendep'ten değil, Mısır'dan geçtiği öne sürüldü.

Uluslararası araştırma ekibi tarafından yapılan genetik analizlerde, 100 Mısırlı ve Etiyopya'daki beş farklı populasyondan toplam 25 kişinin genleri analiz edildi. Eğer Avrasya'ya giden göç rotası Doğu Afrika'dan geçiyor ise Etiyopyalıların genetik açıdan Avrasyalılara Mısırlılardan daha fazla benzerlik göstermesi gerekecekti.

Pagani, 'kuzeydoğu Afrikalılara dair ilk tarafsız genetik araştırma sonucunda geçmişte kabul edilenin tersini sunan bir sonuç elde ettiklerini' öyledi. Mısırlılar ve Avrasyalıların genetik yapısı, Etiyopyalı ve Avrasyalıların genetik yapısından daha benzer çıktı.

Esen Kalın.

#SerKan1923

@Kafkss @TersHatun @pink_hole @Glyfener @buketburcu @Whois @Mustafa10demir @bynay @Hpolat0121 @gıcıkbella @gul-receli-tukenmiş @TerazininHúznù @dorey96 @Anthemiss @ismiyook @BROMforVALDEN @pofudukız @pıtıpıtıcicikız @mertlord10
Evet Biliyordum.
A seç
Hayır Yeni Öğrendim.
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
+1 yıl
@EniyiYorumcu @Mesen @KaymakliKünefe @AppleCrow @İyimagnumlaar @ismiyook @Karveiz @Dumannnnn_y @SeynSeynn @s5xI4 @aerolite @SAKAT_SİNEK @irmolika @Güzelim25 @mehcab @Yarımkilokıymaefekti
İlk İnsanlar Afrika'yı Neden Terk Etti?
6
5
Görüşünü yaz