Türkçe için yeterli özeni gösteriyor muyuz?

Anadilimiz olan Türkçe'yi doğru bir şekilde kullandığınıza inanıyor musunuz?

Gerek kısa mesajlar olsun, gerek internette çeşitli kullanımlar olsun imla kurallarına uyuyor veya uyduğunuzu düşünüyor musunuz?

0|0
616

En İyi Erkek Görüşü

• Elimden geldiğince dikkat ediyorum.Ancak gözden kaçanlar olabilir.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 15

• Gösteriyorum. Göstermeyenleri uyarıyorum. Lakin herkes burnunun dikine gidiyor yine de.

Varım diyorsanız organize olup -de ekini yanlış kullananları gece kafalarına yastık kılıfı geçirip dövebiliriz.

1|0
    0|0
  • gerçekten yeterli özeni gösteriyoruz kesinlikle alınan rumuzlara bakınca :))

birçoğumuzun rumuzu Türkçe değil ve bu sitede en çok yapılan yazım yanlışı her yerde olduğu gibi herkes kelimesidir.İnsanlar bir türlü öğrenemedi bunu herkez yazıp duruyorlar.

0|0
    0|0
  • Yaşamımızın boyunca Ulu Önder ATATÜRK'ü örnek almalıyız. Dilimizi özge dillerin boyunduruğundan kurtarabilmek için yeterli özveriyi gösterebilseydik, bugün Türk dil(ler)i toplumsal-kamusal alanda yozlaşmazdı. Yine de çok kötü değil. Bilinçlenme belirtileri var. Örneğin, Batı ile Doğu kökenli dillerden gelen sözcüklerin büyük çoğunluğuna Türkçe kökenli karşılıklar türetiliyor. Kimileri de var ki, inatla, Türkçe kökenli sözcüklerin yerine, "Türkçe" sandıkları Arapça, Farsça sözcükleri yeğliyorlar; Türkçe kökenli "örnek" sözcüğü yerine, -özellikle- Arapça kökenli "misâl" sözcüğünü kullanırlar. Türkçeyi sevmeyip bunu belli amaçlar için yapan mankurtlar, bilgisizler, gerici düşünceyi savunan topluluklar var.

0|0
    0|0
  • Dikkat ederim ama çok fazla takılmam. Gözden kaçabilir zaman zaman.

1|0
    0|0
  • internette ve telefonda mesaj yazarken fazla dikkat etmiyorum.konuşurken dili düzgün kullanmaya çalışırım.

0|0
    0|0
  • şu anki işime kadar pek dikkat etmiyormuşum onu fark ettim günlük ve aylık sayfalarca yazı yazınca şirketten bir iki kez düzeltme alınca oldukça fazla dikkat etmeye çalışıyorum buda günlük hayatımda yazdığım yazılara yansıyor

0|0
    0|0
  • kısa mesajlarda pek uymam, zate göndermeyi de pek sevmem...

sitede klavye sürtçmem çok olur...

"yumuşak g'yi (ğ)" severim, "y" kullananlara direkt andaval derim.

dahi anlamında de ayrı yazılır. bu konuda da hassasım.

entüsiazmım kırıldı gibilerinden dangalak ifadeler kullansam da, bunu kullanmakta çok da istekli değilimdir. vs vs vs

0|0
    0|0
  • Aslında kelimeleri seçerek ve harf atlamadan yazıyorum. Lisedeyken imlaya da dikkat ederdim. Fakat üniversiteye gelince Bölümün Makineyse imlayı unutuyorsun. Hatta Lisede kompozisyonum çok güzel not getirirdi zor hocaya rağmen. Bi kere 99 aldım. Hoca "Montaigne gibi yazmışsın ama sonuna nokta koymamışsın. Bu da sana ders olsun." demişti. Bir yerden sonra ne kadar özenirsen özen kopuyorsun.:)

0|0
    0|0
  • Apaçi Suat gibi yazarım, Zeki Müren gibi konuşurum.

0|1
    0|0
  • evet kullanıyorum ve kullanmaları konusunda özen gösteriyorum. araştırma yapılmış bu konuda böyle giderse kendine iyi bak yerine kib. denecekmiş ve bu duruma gelmesini istemiyorum

0|0
    0|0
  • asla kullanılmadığını düşünüyorum insanlar o kadar basit bir dille kısa kısa konuşmayı tercih ediyorlar ki bunu herkes yapıyor artık ...

0|0
    0|0
  • ben şahsen yeterli özeni gösterdigime inanıyorum

0|0
    0|1
  • kısa mesajlar dışında uyduğumu düşünüyorum :)

0|0
    0|0
  • bazen klavyede hızlı yazmaktan dolayı eksiklikler oluyor ama diksiyonumda bunu affedemem

0|0
    0|0
  • sen bu soruyu yazarken Türkçeyi gayet güzel kullanmışsın:)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Elimden geldiğince özen gösteriyorum.

1|1
    0|0
  • mesajda da yazı dilinde de konuşma dilinde de elimden geleni yaparım

hele de edebiyata aşık biri olarak...

0|0
    0|0
  • yep .

0|1
    1|3
  • ozen gostermıyorum açıkçası ne yapıyorsun yerıne napıosun vs.kullanıyorum fakat unıversıtede seçtıgım bolumden dolayı dıksıyon sart oldu.fakat gel gelelım imla kurallarıyla aram yok denecek kadar az

0|0
    0|0
  • Elimden geldiğince dikkat ederim.

0|1
    0|0
  • yanlış yaptığım olur ama bu özen göstermediğim anlamına gelmez

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;