Allahın varlığını neye dayanarak inanıyorsunuz? detay?

Allahın varlığını neye dayanarak inanıyorsunuz? Düşünceleri nizi merak ettim ateist değilim..

1|0
1961

En İyi Erkek Görüşü

• Kuran ve hissettiklerime dayanarak.
    Bu arada sen bu soruyu sorunca sanki inanmiyormussun gibi cevaplar veriyorlar neden boyle yapiyorlar anlamis degilim

1|0
    1|0
    • Ben inanıyorum sadece insanların ne düşündüğümnü merak ettiğim için sordum

• Aynen öyle :)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 60

• Bu iş ispat kısmına girerse kimse varlığını da yokluğunu da ispatlayamaz. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin bu böyle olacak. Bilimde fizik anlamında her şeyde bir yanılma payı vardır. Çünkü bir maddenin konumunu belirlemek için diğer başka bir madde ile ilişkilendirmek gereklidir ve evren sürekli hareket halinde olduğu için kıyaslama asla kesin sonuç vermez. Yani bugün teleskopla bile göremediğimiz galaksilere ulaşsak, evrenin tamamını çözebilsek bile zaman yine düzenekte hata payı bırakacaktır. Anlatmak istediğim insan aklı bulunduğu evreni anlayabilecek kapasite de değildir. Bu yüzden varlığı ya da yokluğu ispatlanamaz. Bu iş gönül işi. İnsan inanmak isterse inanır. Dünya üzerinde bilinç sahibi tek varlık olarak yaşadığım bu hayatın illa ki bir anlamı olmak zorunda. Ben inanmak isteyenlerdenim. Diyeceksin ki neden müslümanlık. Oku diye başlayan bir kitabı var. Bu çok önemli insanı sorgulamaya iten bir söz. Bende tek tek hepsini kabaca araştırıp okudum. Yahudilikte ki seçilmişlik kavramı canımı sıktı. İnsan seçemediği bir özelliğinden dolayı özel olmaması gerekir. İslamda Allah'ın her kulu eşittir. Hristiyanlıkta Tanrının bir insan üzerinden tanrı yaratması (Hz. İsa) saçma geldi. Tanrı kendi yarattığı kuluna başka bir insan üzerinden (Hz. Meryem) neden böyle bir özellik versin ki. Ha diyeceksin ki tek tanrılı dinler mi var dünya üzerinde birtek. Onu da şöyle çözdüm kafamda güç birden fazla şeyin elinde olursa bir rekabet olur. Rekabet savaş demektir. Tanrıların savaşması insana tavizler getirir. Ben taviz veren tanrılar göremedim gören varsa beri gelsin. Bir de matematikte 1 önemli bir sayıdır.1 ile neyi çarparsan çarp kendisini verecektir. Allah birdir ben ne yaptıysam o bana onu verecek. Belki romantizme kaçmış realizmden uzaklaşmış gelebilir yorumum okuyanlara ama dedim ya bu iş zaten gönül işi..

1|1
    0|0
  • Evrendeki herşey kusursuz ve mükemmel bir uyum içinde çalışıyor. Bu uyum kendiliğinden var olamaz. Azıcık düşünmek yeter aslında Allahın varlığının olup olmadığına.

5|1
    0|0
  • Mesela biri çıkıp size dese ki; "Bir matbaada, yüz bin kadar harf vardı. Bir depremde bunlar hepsi yere düştü." Bu inanılacak bir şeydir. Sonra aynı kişi dese ki "O harfler kendi kendine toplandı ve çok güzel bir şiir kitabı oluştu." Akıl tutulması yaşamayan bir insanın buna inanması mümkün müdür? değildir. Ya da bir körün bir tahtaya çivi çaktığını söyleseler buna inanmak da mümkün olur. Aynı körün, çaktığı çiviyi çıkartıp, aynı deliğe bir daha çaktığını söyleseler, akıl şüphede kalır. Aynı körün 10 defa aynı deliğe çiviyi çaktığını söyleseler artık mantık kaldıramaz. Basit bir matbaa, sayısı belli harf, kör bir adam ve basit bir tahta. Bunlar bile insan mantığına aykırı gelirken, koca bir evrenin kendi başına hareket ettiğini söylemek ne kadar mantıklı olur?

1|1
    0|0
  • sen hiç mümkünmü ki kainattaki herşey birbirinden habersiz hareket etsin güneş bir ağaca sadece belli aylarda belli bir açıdan ışık verecek o ışıklar suyu buharlaştırıp bulut yapıcak o bulut birbirine çarpıp içindeki +/- kutuplar ile sürtünerek ısı üretip tekrar yağmura dönüşecek ve bir andan değilde herbiri belli bir ayarda birbirine çarpmadan yere doğru düşecek o ağacı sulayacak o ağaçda yanlışıkla değil bilerek sadece elma vericek... şimdi soruyorum bunun bir insanın öğrene bilmesi için en az 30 sene lazım birde üzerine beyin lazım bu anlattıklarımın içinde hangisi akla sahip? güneşde akıl olsaydı bize bedavamı verirdi ışığını sence? konu uzar şuna getircem muhakkak ki bunların bu kadar mükemmel işlemeleri için bir mimara (bir yaratıcıya) ihtiyaçları var öte yandan mevsimler vs.. olmazdı hiç biri de şaşırmıyor sen hiç gördünmü elma ağıcının bir dalından armut çıktığını yalnışık ile kiraz çıktığını çilek çıktığını?

1|0
    0|0
  • Kurân-ı kerîm başta olmak üzere gökyüzüne yıldızlara güneşe aya dağlara taşlara havaya denizlere ağaçlara ve meyvelerine insanlara hayvanlara vb. kısacası dünyaya ve evrene baktığımızda bunların tesadüf olması imkansız yaradanımız herşeyi yerinde güzel düzenli bir şekilde yaratmış olduğunu görüyoruz bu durumda.

2|0
    0|0
  • Doğa kendi kendini yok eder mi? Hayir!
    Cnku doga devamli kendini uretir yapicidir.
    peki biz doga urunu olarak onu yok edebiliyoruz.
    yani kisaca özetle
    Doğa bir uçak bir dokunmatik tlfn bir tam otomatik tüfek internet ağı bilgisayar bunlari yapabilir miydi?

1|0
    0|0
  • biz yanliz Allah inaniyoruz. eger ki hasa Allah olmazsaydi bu dunya kim yonetecektir? mesela içki haramdir eger ki bize haram kildiysa bunu bir sebebi vardir oda zarar veriyor, hiristiyanlar helal diyorlar fakat zararli oldugu farkinda degiller. kumarda ayni her tur zararlar var, iste bunu gibi benzer, ve seytan hep kotulukleler ugrasir ve yanliz muslumanlar ugrasirlar ki diger dinler ugrasmaz cunku hak din islamdir oldugu icin, hiristiyanlar 3 ilah tapiyorlar yahudiler ise 2 ilah tapiyor, biz ise yanliz Allah ibadet ediyoruz.

0|0
    0|0
  • Kainat , Peygamberler , Kuran-ı Kerim vs.

https://www.youtube.com/watch?v=qQLwmGYGKPw

0|3
    1|2
    • Kendi düşünceni yaz video yollama

• Bu senin düşüncenmi

• Nasıl benim düşüncem mi?

• Hislerim ve kuranın mucizevi ayetleri ve o dönemki arap ve dünya kültürüne çok aykırı evrensel boyutu beni kuranın bir insan tarafından uydurulamayacagına itiyor. İkincisi ise hayatın ve canliligin tesadüfen oluştuğunu varsayanlar veya evrimle devam edip gelistigini düşünenler varya onlara bir sözüm yok saygım var ancak hadi evrimle gelişti veya canlılık tesadüfen oluştu diyelim. Kimse bu ilk hücrenin nasıl oluştuğunu söyleyebiliyormu. Adam bir kitap veya makale yazıyor canlılığın nasıl olustuguyla ilgili ve ilk cumlesi yani başlangıcı şu; " her nasıl olduysa bir hücre olustu " hücre zaten herşeyin temeli degilmi sen bunu bile acıklayamıyorsun resmen temelin yok yahu temelsiz bina resmen ve bunun ardından evrimle veya başka yollarla bu dünyadaki yasamı açıklıyor ama bizim dimizse işte bu ilk hücrenin oluşumu söylüyor anlatıyor arkasından gelen yaşamıda anlatıyor. İste bu benim en buyuk sebebim.

0|0
    0|0
  • sanirim aramizdaki fark ben bu soruyu soracak sorgulamaya düsünceye girmiyorum düsünceye girecek vakit bulamiyorum lakin dünya nefes hayatlar herseyi acikladigi icin

kisacasi nasil hava, su, yiyecek, barınma gibi ihtiyaçlar varsa aynı şekilde inanmak da temel bir ihtiyaçtır. benim icin

0|0
    0|0
  • Aynştayn diyor ki dunyanin kendi basina olusma ihtimali 50000000000 da bir var ama yuzyillarca bu duzenin bozulmadan isleme olasiligi siffir siffir siffir

1|0
    0|0
  • İslama inanıyorum çünkü İslami doğru bir şekilde temeli Kuran ve Sünnet olan ehli sünnet kaynaklarindan öğrenmeye çalıştım ( Tam ilmihaller olabilir) bize sunduğu yaşayış tarzını temel ilkelerini ahlaki prensiplerini bazi meselerdeki hikmetlerini anlamaya çalıştım vede İmam Gazali gibi büyük alimlerin kitaplarinida okudum aslında İslamın insanlığı güneş gibi aydınlattığını gördüm

0|0
    0|0
    • Yaptığım araştırmalardan sonra edindiğim yeni bilgiler doğrultusunda caner taslamanı, ve 0hakikat0 gibi siteleri tavsiye ederim.( hadis kitaplarındaki tüm hadislerin sahih olduğunu düşünmüyorum)

• Sadece bir kere şüpheye düştüm.. Öyle bir ders verdiki suratıma çarpar gibi.. Resmen ey kulum sen benim varlığıma inanmıyorsan peki bu nasıl oluyor der gibi tesadüf desem tesadüf değildi şans desem şans değildi öyle bir kalbim ağrıdı öyle bir imana getirdiki o gün kaç kere kelime-i şehadet getirdiğimi sayamadım...

Just

0|0
    0|0
  • peki sen yokluğunu neye dayanrak söylüyorsun

0|0
    0|0
    • Ben müslümanım zaten sadece verilen cevapları merak ettiğim için sordum detayı okumadın sanırım

• Bazı alimlerin Allah'ı ispat etmeye çalışmalarına şaşıyorum. Allah'ın varlığı sabittir, sen kulluğunu ispat etmeye çalış!

• Neye neden niçin inanman gerektiğini bilerek iman etmek gerekir söylediklerinin farkındayım ben kim ne düşünüyor merak ettim buda gayet doğal

• uçağa yağmurlu bir havada bindiysen bulutların üzerine çıktığında yağmurun kesilip güneşi görebilirsin bunu hiçbir bilim yapamaz canabı allahtan başka dünyayı düşün hiçbir bağlantısı yok aynı eksende durabiliyor sen kaç saat sabit bir şekilde ayakta kalabilirsin?

0|1
    1|0
  • sen neden ınanmıyorsun?

0|0
    1|0
    • İnanmadığımo söyle yen kim insanların düşüncelerini merak ettiğim için sordum

• Inananları eksilediğiniz için söyledim de.

• Benim eksilediğimi nerden çıkartıyorsun? Başkalarıda eksileyebilir dimi

• baışma gelen olaylardan

1|0
    0|0
  • net bir cevap kımseye veremez gördüm diyende cıkamaz görmedigin şeyede ınanmak saçma bu konuda sacma gelmez insanlara sadece başka konu olsun görmeden niye yargılıyon falan filan kimsede var oldugunu kanıtlıyamaz...
    Ama senelerdir herkez buna ınanır ki allah var mı Varrr ! Kim i Tanrı Der Kimi Allah Ama Bir Yaratıcı Vardır

0|0
    0|0
  • sana dayanarak !! Seni bile yarattıysa sen hesapla gerisini..
    ateist değilim diyorsun ama yaradının varlığını sorguluyosun?
    bana düşmez senin dinini sorgulamak ama yanlış yoldasın dön burdan hızlı hızlı..

0|0
    0|0
    • Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez... hristiyan olsaydınMüslümanlıkğı doğru yolu nasıl bulacaksın. . Bir şeylere inanıyorsan neden inandığını bilecek sin sorgulamıyorum bem sadece ne düşünüyor lar diye merak edip sordum

• Sana en başta demiştim bu konu incelik ister bulaşma diye bir cümle bile konuyu bam başka yerlere götürür çok derin bir konudur uzaydan daha derin.. O yüzden dedim ya önce kendini çöz diye çünkü kendini çözersen zaten tüm insanlığı çözmüşsün demektir inanç, ibadet, yaradan her insana göre değişim göstermez bunlar tektir birdir aynı yapılmalıdır çünkü her insan oğluna farklı ibadet veya farklı bir yaratıcı vermediler kuralar bellidir ve kural kitabında her biri tek tek ayrıntılı bir şekilde yazar. Allah'ın varlığına inanmamak için bir neden yoktur ben sana dayanarak inanırım sende bana dayanarak basit cevaplar bunlar. Bak sana başımdan geçeni anlatayım; bundan 1-2 yıl önce yine KS de takılıyorum bırakmadan önce yani kızın biri Allah nerede biri bana söylesin bende inanıcam yazmış, bunun üzerine bende gittim Allah yerde dedim otta, çöpte, börtüde, böcekte sana senden daha yakındır Allah dedim Allah yediğin bir Elmadadır dedim. Bunun üzerine kızda şu cümleyi kurdu Tövbe Haşa Yarabbi..!

• ''O zaman sen elmayı yediğinde tuvalete gidince Allah'ı mı sıçıyosun'' bunun üzerine ben hiç bişey yazmadım çünkü yazarsam daha çok günaha girecektim ne oldu peki cahil ile cahil oldum defterime işlendi, o gün anladım ki bu işler çooooook ama çok ince işler. Benim ona verecek cevabın elbette vardı ama ben vermedim daha sonra yazdım ona kafamı toparlayınca içime sinmedi savunmam gerektiğini düşündüm yazdım sonra kız dedi ki ben ateist değilim aslında insanları test ediyorum dedi. Ne anlamı kalmıştı ki Yaradana böylesine bir hakaretten sonra Haşa...

• İman etmek ile inanmak farklı şeylerdir. İnanacağın şey için kanıt ararsın iman edeceğin birşey için kanıt aramana gerek yok.. Kanıt da çok da kanıt aramak saçma.. Ha soruya gelince başlı başına yanlış Allaha inanılmaz İman edilir...

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    40

Kızlar Ne Diyor 19

• ilişkinin bir sebebi var neslin devamını sağlıyor
    acıkmanın bir sebebi var hücrelerimize gerekli enerji sağlansın diye besleniyoruz
    uykunun bir sebebi var beyin kendini toparlıyo
    peki ya inanma iç güdüsünün sebebi, neden var o, demek ki inanılması gereken birileri var gördüğümüz dokunduğumuz şeye zaten var deriz ama bu inanma iç güdüsü görüp dokunamadığımız bir şeye inanmak için tasarlanmış bazıları inanmayabilir ama hiçbirşey boşu boşuna değildir sırf bu cümle bile Allaha iman etmem için yeterli bir sebep benim için :)

1|0
    0|0
  • şuna dayanarak:
    dünyaya bak, güneş etrafında dönüyor. güneşe 1 cm daha yakın olsa yanacak 1cm uzak olsa donacaktık. bunu bu şekilde tam yerine yerleştiren bir yaratıcı olmalı, tesadüf olmaz, olamaz
    bak , onlarca yıldız ve gezegen nasıl birbirine çarpmadan mükemmel bir uyum içinde hareket ediyor, bunun olması tesadüf olamaz , mutlaka bir yaratıcı olmalı.
    daha bunun gibi bir çok örnek var kardeşim
    şu şekilde düşünelim Allah ı neden göremiyorum. varsa görmem lazım değil mi
    çünkü yaradılışımız Allahı göreblecek kapasitede değiil. mesela sen virüs ve bakterileri çıplak gözle görebilir misin? tabi ki göremeziın. gözünün bir görme kapasıtesi var. Allah ı görme konusunda yetersizler..
    bir de şöyle düşünelim:hiçbir şeyiin kendi kendine var oldugununa inanmıyoruz ama Allah ın hep var oldugunu ve olacagına inanıyoruz. bazıları böyle bir şey olmaz diyor ŞÖYLE Kİ:
    kişinin Allah ın hep var olduguna ve olacagına inanmamasının nedeni Allah ile kendini kıyaslaması , haşa O nu kendine benzetmesinden kaynaklanır.
    nasıl bir kelebege desen insan diye bir canlı var,50-60 yıl yaşayabiliyor. kelebek buna inanmaz kerdeşim. mantıgı almaz. insanla kendini kıyaslar. kendisi sadece 24 saat yaşıyor,50-60 yıl yaşamaya nasıl inansın simdi bu basit canlı
    nasıl bir kelebek insanın 50 60 yıl yaşadıgına kolay kolay akıl erdiremezse, ölümlü olan insan d Allah ın hep var olduguna ve olacagına kolay kolay inanmaz

ben pek açıklayamadım galiba ama insan biraz düşünürse...

0|0
    0|0
  • insanın aklının alamayacağı veya ne kadar araştırsa da anlayamayacağı şeyler olduğu için inanıyorum.

1|1
    0|0
  • Bunca mükemmel düzeni bunca güzellikleri yaratmış olan şey bii insan beyni kadar basit bişey olamaz.. Çok büyük bir güç.. Rabbim bizlerden razı olsun inşallhar..

1|0
    0|0
  • inanmiyorum allahi gelse inandiramaz :D

0|0
    1|0
  • her sanatın bir ustası vardır

0|1
    0|0
    • Başka bir din üzerine doğmuş olsaydın müslüman olamazdın sen

• bizde bilirdik atesit olmayı lakin Allah AKIL VERMİŞ

• İçimden geliyor. Bir şeye dayandırmıyorum. Dayanması da gerekmiyo.

0|0
    0|0
  • Etrafına bak. Bakıyormusun? Tamam işte gördüğün ne varsa hersey onun sayesinde.

0|0
    0|0
    • Bn ateistim demedim müslümanım zaten
      . Sadece verilen cevapları merak ettim şuanda Hristiyan olsaydın müslüman olamazdın o zaman

• yaratmış olduğu evrende yaşayarak

0|0
    0|0
  • Siz neye dayanarak inanmıyorsunuz

0|0
    1|0
    • Ben inanmadığımı söylemedim ki detayı oku istersen

• Allaha sükür ateistim 👐 allah var ama inanmiyorum.

0|1
    1|5
    • Eksileyn annam eksileyin :D ulan ateist olsam allah var ama inanmiyormu derm :D

@Crengral sensin gerizekali :) normal olsan zaten böyle yorum yazmazsn hadi inandin o zmn müslüman olarak müslüman kardesini uyarman gerekirdi hakaret etmen gerekmez :) saygilarmla iyi geceler :)

• @Crengral o tehlikenin içinde yaşıyor zaten..
      bir söz vardir paranin ve imanın kimde oldugunu bilemezsin..

• @Crengral zormuydu bak? Böyle adam akili gel iste. Öyle gerizekali falan diyerek kendini düsürrsn hakli yerde haksiz durumaa düsersn ;) iyi geceler

• Kainatta nereye baksan bir yaratıcının oldugunu gösteriyo zaten aklı olan düşünür

0|0
    0|0
    • Bende müslümanm zaten.. hristiyan olarak doğsaydın müslüman olamazdın

• Maneviyatıma ve ettafıma, kendime bakarak.

0|0
    0|0
  • İnanmıyorum.

0|0
    0|0
  • Senin gibiler oldumu zaten belli

0|0
    0|0
  • Peki sen görmediğin beynin olduğuna neye dayanarak inanıyosun

0|0
    0|0
    • Of gerçekten kaçıncı açıklamam bu ben ateist değilim müslümanım çok şükür sadece verilen cevapları merak ettiğimçin sordum

• Kuran-i kerime ve ehli sunnete

0|0
    0|0
  • şu an okunan ezan sesi beni yattığım yerden kaldırmaya yetiyor. Dua ettiğimde içim huzur doluyor. İçim daraldığında duadan uzak kaldığımı hatırlıyorum. Şükrediyorum... Bu yeterli...

0|0
    0|0
    • Hristiyan doğsaydın müslüman lığı bulamazdın ozaman

• Hristiyanlar ateist değil onlarda Allah'a inanıyor. Sadece ibadet şekilleri farklı. Hatta bir çok müslümandan daha çok ibadet ediyorlar. Yemek yerken, uyurken hep dua edip şükrediyorlar..

• Hristiyanlar ateist demedim ki başka bir dine mensup olsaydın dedm doğru yolu bulmak çol zor olurdu dedm

• Hissediyorum, her nefes alışımda her kalbimin atışınd. Ve ahiretin varlığını her ölüm haberi sonrası dahada hissediyorum..

1|3
    1|1
    • Hissetmek yetmiyor sen şu an hristiyan olarak büyüseydin o zaman müslümanlığı bulamazdın..

• Allaha bin şükür.. Allah tüm insanlara müslümanlığı nasib eder inşallah, tabiki sadece hisetmiyorum, gözlerimle görüyorum.

• Allahın varlığını görmemezlikten gelmek imkansız. Bunu sadece görmemek isteyenler görmemezlikten gelir. Allah hepimize imanlı ölmeyi nasiv eylesin...

Yükleniyor... ;