1 mayıs olayını bilen var mı?

Ana (roman, Maksim Gorki)

1 mayıs olayının gerçekleştiği ve anlatıldığı romandır.

Kitabın ana karakteri olan "Pelage" veya bir başka deyişle "Ana", kendisini sürekli döven işçi kocasının ölümünden sonra oğlu Pavel ile başbaşa kalır. Bir süre sonra oğlunu, o kasabadaki kavgacı/geçimsiz gençlikten farklı olarak olgun bir kişiliğe bürünürken bulur. Bir süre sonra evleri kitaplarla dolmaya başlayınca Ana, oğlunun gizli yaşantısını merak eder. Pavel, anasını sosyalizm ile ve ezilen işçi/köylü sınıfının burjuvalarla olan çatışmasıyla tanıştırır. Pavel, artık her gün şehirden arkadaşları ile kendi evinde toplanıp sorunu çözmek için uğraşır. Bunun yanında fabrikadaki sefil işçi hayatı üzerine konuşup bildiriler hazırlarlar.

Başta ürkek davranan Ana, bir süre sonra oğlunun bu arkadaşlarıyla içli dışlı olmaya başlar. Artık o da bu yolun doğru olduğunu düşünerek bu yola oğluyla beraber baş koyar. 1905 devriminden önceki bu hazırlıklar işçileri despotizme karşı ayaklandırır ve en sonunda 1905 devrimi patlak verir. Başta köyde çalışmalarını sürdürüp gizlice işçilere ve köylülere bildiri dağıtan Ana, toplulukta etkin bir üye olur. En sonunda oğlu ve onun bazı arkadaşları defalarca hapislere düşer. Ana da kentteki başka bir sosyalist genç olan Nikolay'ın evine yerleşir. Mahkemeye çıkan Pavel ve arkadaşları için sürgün hükmü verildikten sonra, Moskova'ya gidip Pavel'in mahkemede yaptığı savunma konuşmasını dağıtmak için hareket eder. Burada fark edilir ve oğlunun gittiği yoldan gittiği için öldürülür

Güncellemeler:
öncelikle işçi kardeşlerimin 1 mayıs işçi bayramını kutlarım.
_çocuk yaşlarda yaşadığım toplum aile kültür örf adetler gereği erken başladık çalışmaya.
_tabi bizim olayımız biraz farklı ayakkabı boyacılığı, simit satmak, çöpçülük ve oto tamircide çalışmak gibi çalışma sektörleri değildi.
_aile mesleği olduğu için çocuk yaşta inşaatta çalıştık.
yetişkinlerin bile zorlandığı yapamadığı işlerdir bilirsiniz.
_kısa süre de mesleği kapmış ve az da olsa ustalığa erişmiştik.
artık öz güvenimiz yerine gelmiş hatta işleri bile yönetiyorduk.
_kardeş sayımız biraz fazla olduğundan en küçükleri olarak okuyan 3 kişiydik. benden küçük 2 kardeş devam etmedi gerçi.
_hem çalışıp, hem okumaya çalışıp okulu aksatmıyordum.
ailem her ne kadar bilgili olmasa da desteklerini hep aldım.
_evet gel gelelim asıl konumuza.
bir gün şantiyeden işçi kıyafetlerimizle eve doğru yol almaya başladık.

0|1
21

En İyi Kız Görüşü

  • Okudum. Umarım ülkemizde de modern köleliğe son verilir ve memurların, patronların bayramı olmaktan çıkıp işçi bayramı olur.

    0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Kitabı'nı okumuştum orda pavelin bir kız Arkadaşı vardı ona aşığımmm :D

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;