Goethe'nin Faust eserini okudunuz mu?

Ben kitaplarda böyle ara ara altını çizdiğim şuanki dünyama katkısı olan güzel sözleri seviyorum. Tabi güzel söz bulmak için kitabın eşlik edecek bir hikayesi olmalı. Şimdi ilk sayfalardayım ve altını çizdiğim ilk cümleyi paylaşmak istedim.

"İnsanların kendilerini nasıl acıya batırdıklarını görüyorum. Dünyanın küçük tanrısı sürekli aynı halde. Ve ilk günkü gibi tuhaf. Eğer ona gök ışığından bir parçacık vermemiş olsaydın biraz daha iyi yaşayacaktı. O buna "akıl" diyor ve onu yalnızca, her hayvandan daha hayvanca yaşamak için kullanıyor."

0|1
1828

En İyi Erkek Görüşü

• Tabiii okudumm :) bide onun genç werther "in acılarını oku

1|0
    0|0
    • Ruhların dünyası kilitli değildir,
      Kapalı olan duyularındır yalnızca,
      Yüreğinse ölü!
      Kalk, öğrenci, kaygısızca yıkamaya git,
      Ölümlü gönlünü sabah şafağında, blog sayfamda paylaşmıştım faust

• Her ay küçük bir liste hazırlayıp kitapcidan birini alıyorum bunuda ekliyim bir

• Aaa iyi yapıyomuşsunn :) aslında bende öyle yapabilirim

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 27

• Goethe Sosyo-Psikolojik rahatsızlıkları olan biriydi bana gör. Özellikle yaşadığı dönem göz önünde bulundurulacak olursa.
    Adam sadece Evli arkadaşlarının eşlerine aşık olup fantazi yapmış. Tüm eserlerinde bu durumu çağrıştıran dönemleri var. Bana göre çok ıç ve vasat yorumlar yansıtmış hayata ve insanların yaşamlarına dair.

0|0
    1|0
    • O bir dünya yaratmış. Distopik bir dünya. Alt metinlerde dönemine göndermeleri belirtilmis. Bu eserde hayata dair bir çok şey var. Adam 1832de ölmüş zaten. Bugun hala okunan bir basyapit klasiklerden. Edebiyat değeri var yani. Bu yorum saçma gerçekten.

• Küçük iskenderide araştırsan özel hayatına dair birsürü şey çıkar. Nasılki bir şair şiiri yazdıktan sonra her okuyan farklı anlam buluyosa kitaplarda öyle. Bu bir arastirma kitabı olsaydı biyolojik olaylardan bahsetseydi kimse diyemezdi burada bence şunu demek istemiş diye. Çünkü hersey bilim olurdu. Bu eserse bir roman. Yani sen baktığında bunu gorebilirsin ben baktığımda farklı şekilde yorumlarim. Eseri yorumlamayi tercih ederim. Yazarı değil. Bugün bir çok sanatçının farklı dallarda eseri var. Sırf düzgün bir hayatı var diye edebi zevkini sevmediğim birinin eserlerini tercih etmem. Sanatciyi değil kitabı okurum. O kitabı yazanda o olduğuna göre eser güzelse vay be ne kitap yazmış diyerek anar geçerim.

• Pekiiii!!!

• Okudum, en çok şeytan ile bir kadının diyaloğu aklımda kaldı, Kadının düşünceleri şeytanı bile hayrete düşürmüştü diye hatırlıyorum.

1|0
    0|0
  • Adını doğru düzgün okuyamadık eserlerini okumaya kalksam bitkisel hayata girerdim galiba

1|0
    1|0
  • faustun filmi de var. bir tuhaf. bilgine.

1|0
    0|0
  • Goethe geldi aşkımız ikimizde şaşkınız-Goethe

1|0
    2|0
  • Okumadım. Güzel bir kitaba benziyor

1|0
    0|0
  • karmaşık gelir bu kitaplar Türkiye ye cin ali okuyun cin ali

1|0
    1|0
  • Ben Wagner'in Faust'unu biliyorum bir tek kitabı bu müzik eşliğinde oku bari
    https://www.youtube.com/watch?v=VMw0EjLFPXw

0|0
    0|0
  • Sen Yanlız insanlar Sokağını Okudunmu?

0|0
    0|0
  • OKudum...( soru buydu sanırım)

0|0
    0|0
  • bu şiiri alman şair goethe yazmıştır

0|0
    0|0
  • 2. bölümü de beğenecen mi bakalım :)

0|0
    0|0
  • Okumadim

0|0
    0|0
  • Biz kitap okumuYoz diyoz sen faustun götünden bahsediyon ne is:)

0|0
    0|0
  • hıhı evet okuduk göte geldik

0|0
    0|0
  • Okumayı düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • okudum

0|0
    0|0
  • okumadım ama tamda okumayı düşünüyordum

0|0
    0|0
  • okudum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 18

• 15-16 yaşlarındaydım sanırım, O zaman okuduğum bir kitaptır. Normalde Kendi şampuanımın markasını bile aklımda tutamayan ben. O kitap bana nasıl bir etki bıraktıysa.. İsmini unutmuyorum..

1|0
    0|0
  • Başladım, bitiremedim.

1|0
    0|0
  • Tabiki de okudum!

1|0
    0|0
  • Okumadım. Ama okumam lazım!! :))

1|0
    0|0
  • Ben ortaokulda okumaya çalışmıştım ama yemedi

1|0
    0|0
  • Okurken çok zevk almıştım :)

1|0
    0|0
  • Okumadım. şu an bir göz attım. Baktım kitap güzel gorunuyor okunacaklar listesine yazdım tskrler

1|0
    0|0
  • okumadım

0|0
    0|0
  • Mukemmel otesi bir kitap

1|0
    0|0
  • Okudum :))

0|0
    0|0
  • Merhaba ben yurt disindan yaziyorum. Okulda okuduk biz bu kitabi faust 1i almancada. ama ben bazi zamanlar gitmedigim icin okula epey birsey kacirdim. Hikayesi guzel felan ama sen bana sevdigin yerleri felan yazabilir misin acaba? Haftaya bu kitap üzerine sinavimiz olacakta:)

0|0
    0|0
    • Valla bir kitabı sevince hemen bitiremiyorum şu an 118. sayfadayim :D şimdiye kadar sevdiğim altını çizdiğim cümleleri yaziyim ama :)

İnsanların kendilerini nasıl acıya batırdıklarını görüyorum. Dünyanın küçük tanrısı sürekli aynı halde. Ve ilk günkü gibi tuhaf. Eğer ona gök ışığından bir parçacık vermemiş olsaydın biraz daha iyi yaşayacaktı. O buna "akıl" diyor ve onu yalnızca, her hayvandan daha hayvanca yaşamak için kullanıyor.

Ah, Tanrı'm, sanat uzun, ömür kısa.

İnsanların her yerde çile çektiklerini ve yalnızca bir-iki kişiyle sınırlı insanların mutlu olduğunu binlerce kitaptan mı öğreneceğim?

Yararlanılamayan mal, taşınamaz ağırlıkta bir yüktür.

Heyhat, ruhun kanatlarına, bedeninkiler o kadar kolay uyamıyor!

Lanet olsun, duygularımızı zorlayan görünüşlerin göz alıcılığına.
      Lanet olsun, üzümlerdeki iksire.
      Lanet olsun, aşkın o en yüce hazzına.

Beraber olduğun en kötü adam bile, sana insanlar içinde bir insan olduğunu hissettirir.

• ...
      Çok derin düşünen bir adam, çevresinde yeşil çayırlar olduğu halde, kötü bir ruh tarafından çorak yerlerde dolaştırılan bir hayvana benzer.

• okudum güzeldir

0|0
    0|0
  • bayıldımmm

0|0
    0|0
  • Okudum güzel kitap

0|0
    0|0
  • Okudum

0|0
    0|0
  • Goethe en sevdiğim yazardır. Fauust muhteşemdir.. Çok onemli bende... Filmlerini bile izle

0|0
    0|0
  • Tabiki herkes okumus manyak misin. Eksi sozluk bu gunler icin var..

0|0
    0|0
  • dünyanın küçük tanrısı derken? ne demek istemiş bu g*t adam :/ !!!

0|0
    2|1
Yükleniyor... ;