İslamda kadın üzerine bazı ayetler. Doğruluk payı nedir?

İslamda Kadın (Alıntıdır)
kadın alınıp satılan maldır sonrada işi bittikten sonra çöp teni
ekesine atılır.
Nisa Suresi 117 – Onlar, Allah’ı bırakıp ancak dişilere tapıyorlar. Hâlbuki azgın bir şeytana tapmaktadırlar.
Nisa Suresi 11 – Erkeğe iki, kadına bir birim miras düşer.
Ahzap Suresi 33 – Evlerinizde oturun, Cahiliye de olduğu gibi açılıp saçılmayın.
Bakara Suresi 228 – Erkekler, kadınlara göre üstündür.
Nisa Suresi 3 – Erkek 4 eş alabilir. Beğendiğiniz kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın.
Nisa Suresi 34 – Eşlerinizi dövme hakkı verilmiştir.
Bakara Suresi 282 – İki kadını şahitliği bir erkeğinkine denk kılınmıştır.
Bakara Suresi 223 – Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın.
Ahzap Suresi 50 – Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Ücretlerini vermiş olduğun eşlerini (Kadın Parayla alınıp satılan maldır), Allah’ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeler (kadın köle).
Nahl Suresi 43 – Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. (Kadından peygamber olmaz)
Enbiyâ Suresi 7 – Biz, senden önce de, kendilerine vahiy verdiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. (Kadından peygamber olmaz)


0|0
64

En İyi Kız Görüşü

 • Bu soru provakatif olmuş şikayet ettim
  Ayetlerin içinden bir kısmını cut paste yaparak bunları diyemezsin

  0|0
  0|0
  • ben şikayet edilsin diye sormadım. bana hatalı geldi ve paylaştım arkadaş da düzeltti zaten. elimize şikayet butonu verildi diye her şeyi şikayet etmeye meraklıyız nedense. ülkede neler oluyor buna şikayet eden nedense kimse çıkmıyor.

  • Hepsini Göster
  • Özür dilerim ve teşekkür ederim 😔😔😥 gereksiz yere abartmışım

  • gerçekleri duymak bazılarını rahatsız etmiş, bunu neresi provakatif yaw

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 4

 • Dur bir dakika sahte hocalar gibi ayetlerin bir kısmını alarak sözün özünü değiştiremezsin.

  Nisa suresi116. ALLAH kendisine ortak koşulmasını (ölünceye kadar sürdüğü taktirde) affetmez;*[35] bunun aşağısındaki günahları ise dilediği kişiye affeder. Kim ALLAH'a ortak koşarsa tamamen sapıtmış olur.
  (Şirkin en basit tanımı: Allah'tan başkasının da sana yardım edebileceğine inanmaktır. Allah'a ortak koşanlar kendilerinin Allah'a ortak koşmadığını zannederler
  117. O'ndan ayrı olarak tanrıçalara taparlar. Aslında inatçı şeytandan başkasına tapmıyorlar.

  Nisa 11 deki mantık nisa 34 te mevcuttur.''bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar.'' Kadının malı kendine aittir. aldığı 1 hissenin tamamı kocası fakir olsa bile yanlızca kendine aittir. Eğer dilerse o parayı tek başına harcama hakkı kadınındır. Ancak erkeğin aldığı 2 hisse ailesine aittir. eşi zengin olsa bile ona bakmakla mükellef kılınmıştır.

  Azhab suresi 32-Ey peygamberin hanımları, siz kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz; eğer Allah'tan korkuyorsanız, konuşurken kırıtmayın ki, kalbinde bir hastalık bulunan, kötü bir ümide kapılmasın. Güsgüzel, dosdoğru söz söyleyin!
  33-Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyyet devri çıkışı gibi süslenip çıkmayın, namaz kılın, zekat verin, Allah'a ve peygamberine itaat edin! Ey Ehl-i Beyt (peygamberin ev halkı), Allah yalnızca sizden kiri uzaklaştırıp tertemiz pampak etmek istiyor.
  Bu ayetler peygamberin ev halkına hitaben gönderilmiş onların konum itibari ile haklarında çıkacak dedikodulardan ve çeşitli düşmanlıklardan uzak durmaları sağlanmıştır.

  Bakara 228- Erkeğin kadına üstünlüğünü içermez. Boşanma kanunudur. ''Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. Yalnız, erkekler için onların üzerinde bir derece vardır. Allah'ın izzeti var, hikmeti var.''
  Burada bahsi geçen üstünlük islam dini gereğince erkeğin kadını himaye edip ekonomik anlamdada ona bakmış olması ve kadına ödemiş olduğu mehir dir. Zannımca

  0|1
  0|0
  • Nisa 3 Eğer yetimlere karşı adil davranamamaktan korkuyorsanız, o zaman, size helal olan [diğer] kadınlardan biri ile evlenin –[hatta] ikisi, üçü veya dördü [ile]; ama onlara adil bir tarafsızlıkla muamele edemeyeceğinizden korkarsanız, o zaman [sadece] bir tane ile– yahut meşru şekilde sahip olduklarınız4 ile (evlenin). Bu, doğru yoldan sapmamanız için daha uygundur.

   İslamda esir kampı mülteci kampı gibi kavramlar yoktur. Her iki taratanda Savaşlardan geriye kalan yetimler, kadınlar, bir şekilde bakım altına alınmak durumunda kalınır. Yine islam içersinde bunun yolu ya cariyelik (bir nevi modern hizmetli) ya da evlenmektir. Erkek nüfusunun oldukça azaldığı bu dönemlerde ekonomik gücü olanların mehir ve bakımlarında haksızlık yapmadan birden daha fazla sayıda kadınla evlenmesinin yolu açılmıştır. Yinede son bir tavsiye ile bitirilmiştir haksızlık yapmamak şartı konularak.

  • Hepsini Göster
  • alıntıdır demiştim muhtemelen kesmişler diğer kısımları

  • Arkadaşım soruyu sorduğuna göre seninde aklında soru işaretleri var sorduğun sorulara cevap veriyorum. Aslında burada verilen cevaplar yanlızca sana değil bir şekilde bu soruları soran ve böyle düşünen diğerlerine de. Eğer dilersen diğer sorularınada cevap verebilirim vaktim yetmediği için yarım kaldı.

 • ohoo, niyet kötü olunca herşey yanlış yazılabiliyor, bu kadar yanlışın hangisini düzelticen?
  1 kadınlara mehir verilir ve o kadınlar, sınırsız ücret belirleme hakkına sahiptir ki erkek onu, ortada bırakamasın diye bir tazminattur o.
  2 kadınla erkeğin arasındaki miras hakkının farklı olmasının nedeni, barbar olan erkeğin hiç miras vermediği o dönemlerde, sırf miras vermemek için o kadına zarar vermek gibi bir aptallık yapmaması için, ayrıca kadının eşide o hakka sahip olacak.
  iki kadının şahit olması, bu kadınların birbirine doğruyu hatırlatması ve baskı tehtit gibi durumların, bir acziyet doğurmamasıdır
  3 Nisa 117" onlar dişilere tapıyorlar" daki dişiler tanrıçalardır.
  Erkek 4 eş alabilir. Allah bir eş al der, ama gücü olanın sürekli evlenip, boşanarak, diğer eşlerini mağdur etmesinin önüne geçmek için, "ayrım yapma!" diyerek 4 e kadar müsade vermiştir, müsade bu emir değildir, emir tek eştir.
  4 nebiler vardır, birde nebiyyeler vardır, yani Allahın vahyettiği kadınlar.
  bunlar kimler, hz. Meryem, h. Musanın annesi, firavunun hanımı (hatırımda bunlar var) Peygamberlik vazifesinin bir kadına verilmesi ve erkek peygamberlere bile kötülükler yapılmışken, hatta kadın olduğu anlaşılan papanın, yeni doğmuş bebeği ile bile parçalanmışken, sence mantıklı olurmuydu?
  5 eşleri dövme hakkına gelince Peygamberimizin "kadın dövelerin, hakkında ben şikayetçi olacağım" demesinin bir hükmü yok mu, insan demezmi bu ne ayet, bu ne hadis? Güçlü olan erkeğin kadını, sürekli dövmemesi için, aldatma gibi çok büyük olaylarda, iz bırakmayacak kadar, izin vermesi, erkeğin o kadını öldürmemesi için bir çözüm. izin başka, emir başka şey. başka kaldımı bilmiyorum aklıma gelen bunlar.

  0|0
  0|0
 • Hepsi doğru evet napak dinden mi çıkak elma sekeri nemi tapalım

  0|0
  0|0
 • grandcannon41 yanlış iş yapıyorsun yorumlamalar yanlış hiç kimsenin haddi değil buradakilerin yorum yapmaya ayet hakkında sadece ilim adamları yorum yapar

  0|0
  1|0
Yükleniyor...