Fahrettin Turkkan kimdir bilirmisiniz?

Nietche Nazim hikmet veya Karl max topcu popcu ne kadar gereksiz insan varsa biliyorsunuz peki bizim icin bunlardan yuzlerce kat hizmet etmis Fahrettin Turkkan kimdir bilirmisiniz?


0|0
11

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

 • İNT DEN ARASTIR :d

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • çöl kaplanı namıyla maruf, i. dünya savasinda medine muhafızı olarak görev yapmış olan osmanlı paşası.
  fahrettin paşa ve askerlerinin macerası son derece ibretli ve trajiktir.
  4. ordunun ve filistinin cephesinin düşeceği kesinleşip, ordu daha fazla kayıp vermemek için geri çekilme emri verdiğinde; hazreti peygamberin mezarının teslim edilmesi fikrini havsalası almayan fahrettin paşa tüm emirlere rağmen teslim olmayı reddeder.
  nihayet imzalanmış teslim şartnamesi önüne geldiğinde, 'peki' demiş, teslim olmak üzere yola çıktığında da, son bir dua için peygamberin mezarını ziyerete gitmek istemiş ve veda ziyareti esnasında da: 'müvaciriz! buradan ayrılamayız. onun şefaatine sığınıyoruz.' diye dışarıda bekleyen düşman askerlerini içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur.
  'paşa hastalandı' bahanesiyle zaman kazanıldıysa da; şerif hüseyin fahrettin paşa teslim alınmadan, teslim şartlarını yerine getiremeyeceğini ileri sürmüş ve bir rapor tanzimi için yollanan sıhhıye heyetinin kontrolü esnasında, paşa kendi askerleri tarafından zorla dışarı çıkartılıp medine teslim alınmıştır.
  fahrettin paşa'nın tüm rütbelerinden asude bir samimi müslüman ve onbinlerce evladını o topraklarda, kutsal toprakların müdaafası için şehit vermiş bir kumandan olarak bu aciz çırpınışı, şüphe yok ki; tükenmekte olan bir imparatorluğun en hazin hikayesidir.
  Gençler bunlar ile ilgilenseydi Türkiye bu halde olmaz Tarikat ve Cemaat bataklığına düşmezlerdi..

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;