Estağfurullah kelimesinin gerçek anlamını biliyor musunuz?

yeni öğrendiğim bir bilgi estafurullah allahtan özür dilemekmiş yani karşındakini övdüğünde kişi estafurullah diyor onun dediği estafurullahin anlamı allahım senin yanında ben neyim ki manasında birde kişi kendisine hakaret ettiğinde mesela gerizekalıyım ben dediğinde bizim dediğimiz estafurullah da allahım senin yarattığın kul asla kötü olamaz manasında özür dilemekmiş bunu bilen var mıydı?

Güncellemeler:
estagfır kelıme anlamı ozur dılemek tovbe etmek allah kelımesıyle bırlesınce allahtan ozur dılemek oluyormus

0|0
922

En İyi Erkek Görüşü

• estağfirullah : istiğfar dan gelir. arapça kökenli bir kelimedir. kısmen sizin de dediğiniz doğru olduğu gibi, kabullenmek anlamını da eklemekte yarar görüyorum. hasılı, ben bir cürüm işledim lakin pişmanım,nadanım, ve hatalı olduğuma kaniyim. ayrıca türkçe de kullanım aşamasında bir kişi amiyane tabirle " ben ...biriyim (boşluğu siz doldurun)" dediğinde, siz estağfirullah derseniz, maalesef "olur mu öyle şey canım,lütfen kendine gel" demek yerine "evet,haklısın; sen öylesin." onayı ile arkadaşınız halden hale bürünür :)...bu site de ilk yorumumuz sorunuza yanıt vermekle hayat bulmuş oldu.

0|0
    0|0
    • kabullenmek anlamını anlamadım o durumda soyllenen estafırullah allahın yarattıgı kotu olamaz anlamına gelmıyor mu yanı

• türkçe dil hazinesinde dediğiniz manaya geliyor ve o mana üzre kullanılıyor. yalnız, konunun asıl başlığına döndüğümüzde, açıklamamız konuya ışık tutmuş olacaktır.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 21

• biz olur mu hiç öyle şey , ne münasebet falan gibi kullanıyoruz

ama arapçası :D ; aynen evet öyle , öylesin demek :D

1|0
    0|0
  • aynen demek diye duymuştum bir yerden ne kadar doğru bilmiyorum...

0|0
    0|0
  • Buraya olta atıp pusuya yatana kadar aç google abimi ya da yandex dayımı ya da bing emmimi sor yaw

0|1
    0|0
  • Ne alaka var sni grzklı. s. s demekten iyidir.

Ne münasebet falan diyebilirsin.

0|0
    0|1
  • :)
    Allah’tan af ve mağfiret isterim" manasiyle dua olup ikram ve saygı gösterisine karşı dahi tevazu için ve sanki o sözle günaha girilmiş de istiğfar olunuyormuş gibi söylenen nezaket kelimesidir.

0|0
    0|0
  • Doğrusu; Estağfirullah olup, manâsı aff dilemektir
    Estağfirullah tevbe çekeriz bazen. Allah'dan af dileme tevbe etme manasında gibi. Allah affetsin demek kısaca.

0|0
    0|0
  • "allahtan mağfiret (bağışlama) dilerim" demek. genelde "yok yaw, öyle değildir ıhıhı" tarzında kullanılır, "evet öyledir, doğrudur" anlamına geldiğini iddia edenler de mevcut ama aslı yok

0|0
    0|0
  • tevazu

0|0
    0|0
    • Cenâb-ı Hak'tan kusurumun örtülmesini dilerim. Allah (C. C.) kusurumu efvetsin (mealinde, kusurunu anlayan bir müslümanın duâsı. Hürmet veya ikramlara karşı tevâzu maksadı ile de söylenmektedir.) (Bak: İstiğfar)

• ben sana bunu bir fıkrayla açıklayayım;

Bir gün hoca derste öğrencilerine estağf. ben değilim sensin, Sen değilsin benim demek anladınız mı eşoğlueş.. demiş sınıf hep bir ağızdan estağ... demiş :)
    kısaca böyle :)

0|0
    0|0
  • nezaket sözü

0|0
    0|0
  • "aynen öyle" demektir arapçada

0|0
    0|0
  • Aslında bunu öğrenmek istiyordum süper olmuş :D

0|1
    0|0
  • aynen dmk =)

0|0
    0|0
  • "Aynen öyle" demek

0|0
    0|0
  • ilginç bir söz nadiren kullanırım
    Birdena fazla anlamı vardır

0|0
    0|0
  • Hiç de değil, anlamında.

0|0
    0|1
  • kısaca deme öyle... tövbe de falan

0|0
    0|0
  • yanlış bir kullanım :)

1|0
    0|1
  • bilmiyorum anlamını.

0|0
    0|0
  • çok anlamı var bide kullanana bakılır... bence bide övgüyü almanın en iyi yolu. ay ben neyim demeyecek ya adam. onaylamasa hadi canım git işine der yani. daha çok Allah a kalmış yada Allah ın hakkı gibi hani. o dili konuşan bile bilmiyodur ne demek olduğunu büyük olasılıkla.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 9

• Karşısındakinin, kendisinden beklediği işi, kendisi için yük saymayan kimsece söylenen nezaket sözü.

Kendine olumsuz bir nitelik yakıştıran bir kimseye "Hiç de değil !" anlamında söylenen nezaket veya alay sözü.

Övülen veya teşekkür edilen bir kimsenin söylediği incelik ve alçakgönüllülük sözü.
    '' ALINTIDIR''

demekmiş bende öğrenmiş oldummm :)

0|0
    0|0
    • yapıştııırrrr :))

• neyse ozaman iyi günler dilerim :D

• iyi geceler dilerim matmazel :)

• Biz aaa olurmu öyle şey gibisinden kullanıyoruz ama aslında denilen şeyi onaylıyoruz. Asıl anlamı evet öyle demek :)

0|0
    0|0
  • :D anlamını doğru biliyorsun anlamı o başka bir anlamı yok ki

0|1
    0|0
  • Övülen veya teşekkür edilen bir kimsenin söylediği incelik ve alçakgönüllülük sözü

0|1
    0|0
  • evet aynen öyle gibi bir anlama geliyor diye biliyorum

0|0
    0|0
  • ''aman efendim olur mu oyle şey :s'' demek :)

0|0
    0|0
  • aynen öyle anlamına geliyor diye biliyordum:)Yanlış anlamda kullanmışım yıllarca:)

0|0
    0|0
  • Aynen öyle demek ajakkakaka

0|0
    0|0
  • o anlama gelıyo aa oyle sey olur mu yok canım falan gıbısıne

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;