Kader nedir? bu konuda bilinen hadisleri ve sureleri paylaşabilir misiniz?

bu konuda bilgi sahibi olanların yorumlarını alabilir miyim?


0|0
721

En İyi Erkek Görüşü

 • Kader ile Gaybı bilmek birbirine çok karıştırılır...

  Sen burada Gaybı bilmeyi kast ediyorsun sanıyorum...

  Kader; aslında fizik kuralları gibi eşyanın tabiyatıdır. Mesela havaya atılan bir cismin düşmesi onun kaderidir.

  Gaybı bilme anlamında kullanılan Kader ise farklıdır. Buna en güzel örnek santranç oynayan 2 acemidir. Yıllarını santranç oynamaya vermiş yaşlı bir bilge, oyun başladıktan 3-5 dakika içinde kimin yeneceğini deneyimlerine bakarak ve bilgisini kullanarak bilebilir. Şimdi oyunu yenen kişi, bilge kişilik öyle olacağını bildiği için mi santraç maçını kazandı?

  Buradaki bilgenin bilgi kapasitesi sınırlıdır. Allah'ın bilgisi ise sınırsızdır. Bilge oyuncuları 3-5 dakika izeler. Allah doğduğumuzdan bu yana hep yanımızdadır ve bizi bizden iyi tanır. Bu yüzden Allah bilgisi ile en iyi "tahmini" yapabilir... Ama son tahlilde bu bir tahmindir. Allah tahmin etti/bildi diye mi kul onları yaptı, başına bunlar geldi? Hayır. Allah onu ilmi ile önceden gördü/tahmin etti hepsi o. Buradaki tahminin doğruluk yüzdesinin %100 olması, tahmin olmadığı anlamına gelmez.

  İnsanlar kaderi bir düz yazı gibi bilir. Aslında kader bir bilgisayar programı gibidir. İnsanın seçimlerine göre şekil değiştirir. Tabi bir program çalıştırıldıktan/icra edildikten sonra, kararlar verildikten sonra, arkaya baktığınızda onu düz bir yazı gibi görürsünüz.

  0|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 20

 • Kader Tek kelime ile Allah'ın iznidir.

  Evet şimdi toplumda şöyle bir ön yargı vardır. Madem Allah'ın istemesidir, o zaman içki içenin kaderinde vardır. Hayır bu mesele böyle anlaşılmamalıdır. Elbette Allah izin vermezse elinde tuttuşu şişe yerle bir olur. Ancak Allah insanlara tercihlerini sunarken, iyilik üzere yol kat eden bir kuluna elbette günaha gideceği zaman mani olur, bir şeyleri vesile gösterir. Ama bahanelerin arkasına saklanıp, her türlü çirkefliği yaptıktan sonra kaderimde var demek saçmalıktır. Kader'in Allah'ın izin vermesi olarak bilmek gerek. Ama düşünmek ise insanın elinde olan bir şeydir. Kaderi mutlak Allah'ın dilediği ve ne zaman başa gelineceği bilinmeyen kaderdir. Kişinin ne şekilde öleceği, cinsiyeti, kısmi olarak evlenmesi gibi. Birde muallak kader vardır bu da belli olmayan kader. Yani olması ya da olmaması ihtimallere bağlı olan kader. 5-10 yıl evlenme hayaliyle çıkıp ayrılan insanların kaderi gibi...

  "Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez. Ölüm, belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya sevabını isterse, kendisine ondan veririz; kim de ahiret sevabı dilerse buna da ondan veririz. Şükredenleri mükâfatlandıracağız." (Al-i İmran-145)

  " Sizi çamurdan yaratan, sonra size bir ecel takdir eden O’dur. Tayin edilen bir ecel de O’nun katındadır. Sonra bir de şüphe ediyorsunuz." (En'am-2)

  Daha çok ayet var

  0|0
  0|0
 • kaderi sana şöyle anlatayım istersen bir memursun ve biri geldi dedi ki al şu parayı işimizi hallet o gelen kişi kader dir rabbinin gönderdigi simdi rusveti alırsan tutanak tutulacak gorevden alınacak yada vs hayatın yani kaderin bambaska yerlere gidecek almazsanda bu memur namuslu terfi ettirelim diyecek hayatın baska yone gitmis olacak kaderin. kader rabbinin sana verdigim yol ayrimlaridir secim senindir iyi secersen iyi yolda kotu secersen kotu yoldasin umarım acıklayıcı olmustur :) iyi gunler

  0|0
  0|0
 • Kader Allah'ın zaman ve mekandan münezzeh olması ile alakalı bir meseledir. Herkesin bildiği gibi herkesin yazılı bir kaderi vardır. Bu durumda akla en çok takılan konu madem kaderimizde ne yapacağımız belli Allah bizi neye göre cezalandıracak veya mükafatlandıracak?

  Aslında insanın davranışları aldığı kararlar belli yol ayrımları ile kendi elindedir fakat Allah sonsuz güç sahibi tüm zamanlardan münezzeh olduğundan bizim vereceğimiz kararlardan da haberdardır. Yani bizim gelecekte alacağımız kararları ve yapacağımız işleri de bilmektedir. Kaderin sınırları biraz tehlikelidir aslında. Üzerine düşünmek akıl yormak İnsanın imanını pekiştireceği gibi aksi şekilde zarar da verebilir.

  Dini meseleler öyle konular vardır ki üzerine fazla düşünmeyiniz diye peygamber efendimiz nasihat etmiştir. Kader, Neden yaratıldık gibi konular bunlardandır.

  0|0
  0|0
 • kader sanıldığı gibi Allah'ın önceden kulların ne yapacağına karar verip yazması değildir. Kader Allah'ın ilim sıfatıyla olacakları önceden bilmesidir sadece. ne yapacak olduğumuza Allah karar verseydi tövbe haşa Allah adaletsizlik yapmış olurdu. günahkar hesap verirken derdi ki mesela ne yapayım sen istedin böyle olmamı. Cüzi irade vermiştir insana doğruyu yanlıştan güzeli çirkinden adaleti adaletsizlikten vs. ayırıp hür iradesiyle seçim yapabilsin diye. insan aklını kullanır düşünür tartar ölçer biçer ve kendi cüzi iradesiyle karar verir. Allah sadece onun ne karar verecek olduğunu önceden bilir.

  0|0
  0|0
 • Zifiri bir oda..

  Bırakırlar seni o odaya.. Kilitlerler kapıyı..

  Hiçbir şey göremezsin..

  Ya umutsuzluğua kapılıp bir köşeye yığılır kalır ölümü beklersin..

  Ya da ellerinle duvarlarda bir elektrik anahtarı ararsın.. Işıkları açmak için..

  Bulduğunda düğmeyi ve ışıkarı açtığında: "Kaderini kendin yazmış olursun!"

  Kaderi ve kaderciliği ayırmak lazm! Herşeyi "Kaderimizde bu varmış, ne yapalım!" demek kaderciliktir!

  Ama karanlıklar içinden aydınlığa yürümek ise, kaderinin karanlık bir odaya kapatılmak olduğunu kabullenmektir sadece.. Kaderini değiştirmek elindedir!

  Kadere iman demek, karanlıkta kalabileceğini ve başına her ne gelirse gelsin bunun Yaratıcı tarafından ezelden bilindiğini kabul etmektir.

  Belki o karanlık odanın duvarlarında hiçbir zaman bir elektrik düğmesi bulamayacaktın,

  Belki yürürken ayağının altında bir kapak açılıverecek, ve bambaşka, aydınlık bir odaya düşüverecektin.

  Belki de biraz sabretmen gerekecek, umutsuzluğa kapılmadan seni gelip kurtarmalarını bekleyecektin.

  Belki de tüm girişimlerin sonuçsuz kalacaktı:

  Kadere iman demek: Elinden geleni yapıp, tevekkül etmek demektir.

  Kader iman demek, karanlıkta kaldığında isyan etmek, ya da tam tersine umutsuzluğa kapılmak değil, Allah'ın verdiği akılla, ve Müslümanlığa yakışır bir ümit ile sürekli hep daha iyiye gitmek demektir.

  Bazısı der ki, Kader önceden yazılmıştır, değiştiremezsin..

  Doğru..

  Ama atlanan bir nokta var ki o da şu:

  Yaratıcı senin kaderini değiştirebileceğini ve nasıl değiştireceğini de önceden bilir zaten!..

  Kadere iman ederken kaderci olmayalım!..

  0|0
  1|0
 • Hz. Ali (r.a.) şöyle anlatır:

  Bakiu'l-Ğarkad mezarlığında bir cenazede idik. Allah Resulü (a.s.) yanımıza gelip oturdu, biz de etrafına oturduk. Beraberinde bir asa vardı. Allah Resulü başını eğdi. Elindeki asayla yeri çizmeye başladı. Sonra: Sizden hiç bir kimse ve yaratılmış hiç bir nefis yoktur ki, muhakkak Cennetteki ve Cehennemdeki yerini Allah yazmış olmasın. Ve herkesin bedbaht veya bahtiyar olduğu muhakkak yazılmıştır! buyurdu. Bunun üzerine bir kimse: Ey Allah'ın Resulü! Öyle ise bizler ameli terk edip yazımız üzere durmayalım mı? dedi. Allah Resulü: "Saadet ehlinden olan kimse saadet ehlinin ameline varacak, şekavet ehlinden olan ise şekavet ehlinin ameline varacaktır," buyurdu ve şunu ilâve etti: "Sizler amel edip çalışın. Çünkü herkese imkan verilmiştir. Saadet ehline, saadet ehlinin ameli müyesser olacaktır. Şekavet ehline de, şekavet ehlinin ameli kolay gelecektir." Sonra Allah Resulü şu ayetleri okudu: Bundan sonra kim verir ve sakınırsa, en güzeli de tasdik ederse, biz de onu en kolaya hazırlarız. Ama kim cimrilik eder, kendisini müstağni görür ve en güzeli yalan sayarsa biz de onu en güç olana hazırlarız.

  Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4786

  0|0
  0|0
 • link al bu sitede var bakarsın eğer bakamasanda söyle ben bakar yazarım.

  0|0
  0|0
 • kader iki parçadır tıpkı internet sayfası gibi bir kullanıcı paneli vardır birde yönetici paneli yönetici paneli allahın elinde olan değişmez kaderdir. doğumundan itibaren kaç sene yaşayacağın,nerelerde konaklayacağın.nekadar nefes alacağın,kiminle evleneceğin kısmetin,ölümün,ne kadar okuyacağın,ne iş yapacağın bellidir ve değişmez. diğerleri değişkendir. + dua edin duanızı kabul edeyim (ayet)

  0|0
  0|0
 • Kader, İslam'da öğrenilmesi en zor kavramlardan birisidir ve hadislerle öğrenmek bana da çok zor gelmişti ve sonunda sadeleştirdim. Sana en sade şeklinde anlatacak olursam şöyle. Bizim yapacağımız ve yapmakta olduğumuz bütün her şeyi Allah bilir. Bu gelecek ile bildikleri bizim kaderimizdir ancak Allah bildiği için biz onları yapmayız. Sakın kafan karışmasın. Aklına şöyle bir soru gelebilir. Madem Allah her şeyi biliyordu da bizi neden yarattı ? Direk cennet ya da cehenneme soksa olmaz mıydı gibi sorular aklına gelebilir. Cehenneme gidecek kişiler ahirette Allah'ı "bizi imtihan bile etmeden cehenneme sokamazsın, bu ne biçim iş" gibi Allah'ı adaletsizlikle suçlamasın diye insanları dünyaya gönderdi . O bakımdan aslında Allah zaten bizim her şeyimizi bilir. İşte bu bildikleri kader oluyor. Eğer bilmeseydi zaten Allah olmazdı. Peygamberimiz şöyle demiştir:"Kader havuzunda yüzmeyin yoksa boğulursunuz." . Açıklayıcı olmuştur umarım.

  0|0
  2|0
 • Hiç Bilmediğin Bir arabaya Bindirildin Ve Kimse Sana Nereye Gideceğini Söylemedi Taki bir yol ayrımına gelene kadar o zaman sana dönüp biri Nereye doğru devam edelim diye sordu ve kararı sana bıraktı. Kaderde budur bizi ister istemez bir noktaya getirir ve oradan sonrasını sana bırakır geri dönme şansın yoktur ya sağa ya sola dönersin ya doğruya ya yanlışa.Öbür türlü herşey kader olsaydı 6 yasındaki kıza tecavüz eden adamın kaderinde bu vardı derdik ve o zmanda tanrının iyiliğinden süphe ederdik..

  0|0
  0|0
 • Kader aldatmacadan öte bir şey değildir.

  1|0
  0|0
 • Kader Allah ın kulunun yaşayacağı şeylerin adıdır.Mesela insanın ölümü askere gideceği yer kiminle evleneceği kaderdir.

  Fakat bazı arkadaşlar içki içmeyi çeşitli günahlarıda kadere bağlıyorlar.HAŞA yanlıştır. Allah kulunun kaderine günahı işleyecek bir şey yazmaz.Serbest bıurakır kul kendisi yapar. önemli bişeydi o yüzden yazdım adam içki içiyor kader diyor. soru çok gzl tebrik ederim :)

  0|0
  0|0
  • Allah dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola iletir, yaptığınız işlerden sorumlu

   tutulacaksınız nahl suresi 93 ayet. bu 1


   Peygamberimiz dedi ki: : “Allah var iken hiçbir şey yoktu Daha sonra O, Levhi yarattı ve kıyamete kadar gelecek olan bütün mahlukatın hallerini ona kaydetti” (Buhari) bu 2 isterseniz daha bu konu ile ilgili birçok ayet hadis mevcut.

  • zaymo onun irde tefsirini oku kuranı kerimi düz bi şekilde anlayamazsın. mesela kuranda sadece namaz emredilir namazın nasıl kılınacagına dair ayety yok. ee naıl namaz kılacagız?* o yüzden tefsirsiz kuranı kerimi anlayamazsın.

 • 0|0
  0|0
 • insanların hayatlarında yapacakları şeylerin meydana gelmesine kader denir.Levh-i mahfuzda herşey yazılıdır.

  0|0
  0|0
 • Kader:

  A şehrinden B şehrine herkes gidicek ama B şehrine nasıl gitmek sizin elinizde, ister otobanı kullan istersen deniz yolunu yada başka bir yolu kullan.

  0|0
  1|0
 • sen plan yaparken basına gelen kaderdirr

  0|0
  0|0
 • googleye levh-i mahfuz yaz yeterli istemedigin kadar bilgi vardir

  2|0
  1|0
 • kurandan.com bu siteden gir bak kardeş buna benzer sitelerde olabilir

  0|0
  0|0
 • Dini paylaşım yapamam ama Mr. Nobody filmini öneririm.

  0|0
  0|0
 • insanın yaşadığı herşey kaderdir, tercihleri bile olduktan sonra kadere dönüşür

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 7

 • 0|0
  0|0
 • link

  merak ettiğin her sorunun cevabını burada bulabilrsin sorularla islamiyet nokta kom

  0|0
  0|0
 • Hiç şüphesiz, Biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi,49)

  Onların işlemiş oldukları herşey kitaplarda (yazılı)dır. (Kamer Suresi, 52)

  Küçük büyük herşey satır satır (yazılı)dır. (Kamer Suresi, 53)

  De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiç bir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler. (Yunus Suresi, 49)

  Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)

  0|0
  0|0
 • 0|0
  0|0
 • Biz HAFIZ mıyız ya..Kurandan sana örnek verebilelim.Googleye bak milyonlarca açıklama bulursun

  0|0
  0|0
  • tek tek linkleri gezeceğime bu daha mantıklı geldi. hem zaten çoğu şey googleda var bu siteyi niye kullanalım ki uzun uzun araştırmamak ve farklı yorumları birleştirip istenilen cevaba daha kolay ulaşabilioken.. ilim sahibi insanlarımızda var ben bilenlere sordum zaten. yada ilgili olanlara

 • çok komplike bişe değil ama adamlar oturup bunun üzerine kitap yazıyorlar falan.ilginç.

  0|0
  0|0
 • Kader Allah'ın bizimle sims oynamasıdır.

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;