Marvel mı Dc Comics mi?

Marvel mı DC Comics mi? Hangisi sizce daha başarılı?
Marvel
A seç
Dc Comics
B seç
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Kızım Erkeğim
Güncellemeler:
+1 yıl
Neden kızlardan hiç cevap yok ya :S
+1 yıl
İkisini de seviyorum. Black cat ve cat woman favori karakterlerimden*
1 0

En İyi Kız Görüşleri

  • Marvel mı DC mi? Hangisi Daha İyi?

    Marvel mı Dc Comics mi?

    Marvel mı dc mi herkesin ikilemde kaldığı sorulardan biri bence. Ben her ikisini de seviyorum. Kısaca ikisinde de bahsedeyim.

    DC’nin Özeti;1934 senesinde bir savaşın eşiğinden çıkan dünya, yeni yeni değişmeye başlıyor. İkinci bir savaş da kapıda bekliyor tabii. Tüketim kültürünün temellerini atan Sanayi Devrimi’nin sonucu olarak üretim patlaması yaşamaya daha yıllar var. İşte böyle bir ortamda Malcolm Wheeler-Nicholson adındaki bir girişimci, ABD’de Ulusal Müttefik Yayınlar (National Comics Publications) adında bir şirket kuruyor. 1977’ye kadar basılı yayınlar çıkartan şirket, bu yıl isim değişikliğine gidip bugün DC olarak bildiğimiz Detective Comics’e dönüşüyor. Sonradan uzun isim yerine “DC Comics” tercih ediliyor. 1938’de ortaya çıkan Superman karakteri, o dönemin popüler çizgi roman yazarları Bill Finger ve Bob Kane tarafından saçma bulunup tarihe gömülüyor. Bu ikili, zengin bir dedektif olan bir başka ikonik kahramanın temellerini atıyorlar. Evet bu karakteri herkes biliyor zaten: Batman! Şirketin sinema dünyasındaki varlığı 1951 yılında çekilen ilk Superman filmiyle başlıyor. O günden bu yana DC Comics çatısı altından çıkan hikayeler 50’den fazla filme dönüştü.

    IMDb Puanı En yüksek DC Filmler;

    • Man of Steel: 7.1
    • Wonder Woman: 7.5
    • Batman Begins: 8.3
    • Dark Knight: 9.0
    • Dark Knight Rises: 8.4

    Marvel’in Özeti:1939 senesinde savaşın eşiğinde olan dünya, ABD’de yaşayan Martin Goodman adında bir adamın girişimiyle, savaşlar için en büyük silahın kültür olduğunu öğreniyor. Savaş kahramanı olan Captain America ise bu silahın en önemli parçası olarak editörleri Jack Kirby ve Joe Simon’u bekliyor. O zamanlar Timely Comics olarak bilinen şirket, bir dönem Atlas Comics adıyla anılıyordu. Şirket, zamanla süper kahramanların ihtiyacı olan şeyleri doğada aramaya başlıyor. 1990’lı yıllar Marvel için çok zordu. Kopya satışları düşüyor, ticari olarak ayakta kalması için yeni şeyler gerekiyordu. Sinema ve animasyon dünyası, Stan Lee ve şirketine çıkış biletini sundu. Marvel, zamanla sinema sayesinde yükselişe geçti.

    IMDb Puanı Yüksek Olan Marvel Filmleri

    • Iron Man: 7.9
    • X-Men: Days of the Future Past: 8.0
    • Captain America: Civil War: 7.8
    • Avengers: 8.1
    • Avengers: Infinity War: 8.5

    Yani ikisi de kendisine göre iyi ve ikisi de gerçekten büyük bir kitleye sahip.

    Karakterler, Kahramanlar Açısından Marvel mı DC mi?

    Marvel mı Dc Comics mi?

    Her hikayenin bir ana karakteri vardır. Çizgi romanlar için bu karakterler süper kahramanlar oluyor. DC'nin süper kahramanları ya süper güçler ile doğuyor ya da süper güçlerini çalışarak kazanıyorlar. Ya da bir aksilik sayesinde sahip oluyorlar. Bu güçlere sahip olduktan sonra ise kazandığı güçler hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemiyor. Tam tersine daha da güçleniyorlar. Yani DC'nin süper güçleri onlara verilen bir hediye.

    Marvel’ın karakterleri ise sahip oldukları güçleri bir lanet olarak görüyorlar.. Örneğin Hulk dünyanın en güçlü varlığına dönüşüyor fakat bunun karşılığında Hulk olduğunda insanlıktan çıkıyor. X-Men’in her bir üyesi birbirinden farklı güçlerle doğmuş bir ırktan geliyor fakat farklı bir ırk oldukları için toplumda kabul görmüyor. Daredevil’ın süper hislerinin yanında getirdiği körlük, Iron Man’in aldığı şöhret ve paranın getirdiği alkolizm süper kötü güçler Marvel’ın kahramanlarının daha ilgi çekici olmasını sağlıyor.

    Kötü (Villain) Kahramanlar Açısından Marvel mı DC mi?

    Marvel mı Dc Comics mi?

    Kahramanları çatışmaya sokmak ve yapabildiklerini öğrenmek için soğukkanlı rakipleri olması gerekiyor. Marvel’ın süper kötüleri çok iyi olsa da DC de bu konuda hiç fena değil. Sadece Batman’in rakipleri bütün Marvel evrenini sarsıntıya uğratabilir. Batman’inkiler harici de orijinal DC kötüleri var elbette. Sinestro, Lex Luthor, Black Adam, Reverse-Flash, Black Manta sadece bunlardan birkaçı.

    Ama Marvel’da bu konuda çok sayılmaz. Magneto, II. Dünya savaşında Yahudi toplama kampında mahkum edilmiş ve savaş sonunda mutant olduğu için yine dışlanmamak ve yaşadıklarını yaşamamak için bir devrim yaratmaya çalışıyor. Dr. Doom, Galactus, Thanos ve Skrullar da çok güzel ortaya çıkarılmış kötü adamlar ama DC’ninkiler daha fazla.

    Çizgi Romanlar Açısından Marvel mı DC mi?

    Marvel mı Dc Comics mi?

    Marvel ve DC’nin birbirinden fazla birçok güzel serisi ve hikayeleri var. Ben ikisini de çok seviyorum yani. Herhangi bir Stan Lee’nin ya da Alan Moore’un yazdığı bir çizgi romanı okursanız beğeneceğinize eminim. Ama eğer biri söyleyeceksem DC firması bu işi bir tık daha iyi yapıyor. DC’nin Vertigo adı altında çıkardığı V for Vendetta, Swamp Thing, Sandman serileri; DC’nin kendi adı altında çıkardığı son iki Batman serisi (New 52 ve Rebirth) mükemmeldi. Watchmen, Kingdom Come, Superman Red Son ve Injustice gibi hikayeler de bu sözümü doğrular nitelikte. Ama Marvel'in de hakkını yememek gerekiyor, zamanında çok güzel hikayeler yazdı.

    Sinema Filmleri Açısından Marvel mı DC mi?

    Marvel mı Dc Comics mi?

    Son zamanlarda herkes Marvel’ın filmlerini severek izlerken, DC’nin son 4 filmi (Justice League harici) çok iyi. Wonder Woman, Aquaman, Shazam ve Joker bunlar en çok izlenen filmler arasında yer aldı. Bunlar harici Tim Burton’ın Batman, Batman Returns ve tabii ki de Christopher Nolan‘ın Batman üçlemesi beyaz perde de yerini aldı. Fakat Marvel bu işte daha başarılı MCU dışındaki olan filmleri Spider-Man üçlemesi, Kick-Ass (Marvel kick-Ass’in haklarına sahip) ve X-Men’ler de tarihe imza attı diyebilirim.

    Marvel’ın gidişine göre bu filmler daha çok izlenmeye devam edecek gibi. DC’de yavaştan arkasından yetişiyor.

    Diziler Açısından Marvel mı DC mi?

    Marvel mı Dc Comics mi?

    Hem Marvel hem de DC dizileri çok iyi yapıyor. Fakat, Flash ve Arrow gibi diziler çok ilgi çekmedi.. DC Universe Platformu’nda gördüğümüz Titans, Doom Patrol ve Swamp Thing dizileri DC’nin dizi departmanında bir tık önde olduğunu gösterdi. Marvel’da Disney+ ile birlikte çıkaracakları diziler ile yine öne çıkacaktır.

    Marvel mı dc mi, marvel mı dc mi daha iyi sorularını kendi açımdan cevap vermeye çalıştım. Yine illa şunu tercih edin diyemem. İkisini de deneyip, tarafınızı belirleyin. Ama eminim ki ikisinin de vazgeçemeyeceksiniz :)

  • DC de duygusal ayrıntılara da değiniliyor, tamamen yüzeysel değil ama bana kalırsa marvel daha iyi çünkü daha eğlenceli ve akıcı. İkisi de farklı konularda birbirinden üstün bence. Örneğin DC tüm karakterlerinin haklarına sahip jdhhful yani her geek'in bir tercihi olur ama ikisi de fazlasıyla vazgeçilmez.

  • Marvel diyeceğim ama Batman gözümün önüne geldikçe Dc Comics demek istiyorum. Seçim yapamadığım şeylerden Dc Comics ve Marvel.

    Batman alınmasın ama Marvel diyorum. :D :D

    • :))

En İyi Erkek Görüşleri

  • Ben marvel'i tek geçerim:) çocukluğumdan beri x-men, uncanny x-men felan. spiderman venom.. hatta venomun ilk çıkan bölümü vardı ahh ulan o ne kadar değerli bugün beeee:S

    • Çok haklısın ya. Benim yaşıtlarım barbie alırdı ben marvel comics alırdım :D geniş de bir koleksiyonuum var arada sıkıldıkça gidip öpüp başıma koyuyorum :D

  • marvelde karakter çok ama abartılı aga, dc de favorim Oliver Queen Nam-ı değer Green Arrow (Arrow olarak ta bilen var ama orjinali Green Arrowdur.)

    • Süper

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

12 40
  • En guclu kahramanlar dc ye aittir. Oyuzden DC.

    • :))

  • Ben sadece manga okuyorum.

    • Kendini kısıtlamamalısın bu konuda. Bir şeyin taraftarı olmak iyi değildir.

  • bütün çizgi karakterlerin %90 ı marvel den çıkma zaten
    hemen hemen hepside beyaz perdeye çıkarıldı

    • Doğru

  • Eskiden çok sıkı bir çizgi roman okuyucusuydum o arkabahçe yayınlarının hastasıydım o yüzden marvel daha yakın geliyor bana.

    • :))

  • Tartısmasız marvel diyorum

    https://youtu.be/zdIYlqqAJas
    • 2008 den 2018 e kadar olan MCU un Özeti

  • Marvel tek geçerim.

    • :))

  • İki tarafta da güzel kahramanlar var fakat marvel dakiler daha cana yakın komik. Deadpool, Iron Man, Loki vee Kaptan Amerika:))

    • :))

  • Her ikisi. Birini seçip diğerinden mahrup olmak büyük bir kayıp olur.

    • Değl mi :))

  • marvel tabi. ancak shonen jump u tek geçerim. d

    • Doğru

  • Tabii ki Marvel!
    DC de neymiş!

    • :))

  • ikisi de güzel derim
    Dc comics arrowu cıkardı es gecmeyin derim

    • Aynen dizisini mi diyorsun :) Agents of shield diye bir s2msonik bir dizi de çıktı marveldan

    • dizisini de cizgisini de.

  • Bizde'de hulk var...

    • Bizde de Dr. Manhattan var.

    • Biz lokinin ordusundan bahsediyoruz, spidermanı karıştırma yaa... @ömerhayyam34

    • Lokinin ordusu bir doomsday etmez be.

    • Hepsini Göster
  • onlar ne ya

    • :))

  • Dedective comics diyorum.

    • Dc'ye giriyor.

    • Dc şıkkını işaretleyenlerden birisin sanırım :)

    • N'evet

  • Elbette marvel

    • :))

  • marvel tabi kankaa
    diyor @neolsun55

    • :))

    • =) = )

  • açık ara marvel adamlar her sene 10larca çizgi roman karakteri yaratıyorlar takip et face sayfasını anlarsın

    • :) biliyorum zaten

    • olabilir bilmen iyi bişey :)

  • marvel ama dc nin kostümleri çok iyi

    • Değil mi :))

  • Dc dir

    • :))

  • Marvel akarr, alem bakarr:D

    • Hahaha

  • Daha Fazla (32)