Salla ve barik duasi?

Salli barik duarinda gecen hz peygamber hz ibrahim arasindaki baglanti nedir neden baska bir peygamber degil


0|0
06

En İyi Erkek Görüşü

 • Salavat dualarında Hz İbrahim'e (a. s.) olan atıf, onun tevhid dininin babası-atası olarak kabul edilmesindendir.

  Bakara Suresi 124. te bu olay şöyle anlatılır: "Ve bir zaman Rabbi, İbrâhîm’i birtakım kelimelerle (emir ve yasaklarla) imtihân etmiş, bunun üzerine (o) onları tamâmen yerine getirmişti. (Rabbi de ona:) “Doğrusu ben seni insanlara imam (her hususta kendisine tâbi‘ olunan rehber) yapıcıyım” buyurdu. (İbrâhîm ise:) “Neslimden de (imamlar yap)!” dedi. (Rabbi de:) “Verdiğim söz zâlimlere ulaşmaz! (Soyundan zalim olmayanları, insanlara İmam-Önder yapacağım)” buyurdu."

  Hz İbrahim'in imtihanları geçtikten sonra İmam olarak seçilişi, ve nesline de aynı lütfun bağışlanması için duası da kabul olunmuş, soyundan nice nice Peygamberler, İmamlar seçilmiştir. Peygamber-i Ekrem (s. a. a.) için de, Salavat gönderirken benzer duamız, onun neslinden ve ümmetinden de İsrailoğlullarının Peygamberlerine denk İmamlar-Önderler çıkması içindir ve çıkmıltırlarda. Peygamber olmayan ama İsrailoğullarının Peygamberleri gibi, dini değişmekten koruyan başta 12 İmam olmak üzere nice İmamlar, alimler, hep Hz. Peygamberin (s. a. a) soyundan olmuştur.

  0|0
  0|0
  • Said Nursi'nin (r. a.) diliyle:

   "Salavat (salli-barik) duası-umum ümmet, umum namazında, günde beş defa tekrar ettikleri bu dua-bilmüşahede kabul olmuştur ki, Âl-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm, Âl-i İbrahim Aleyhisselâm gibi öyle bir vaziyet almış ki, umum mübarek silsilelerin başında, umum aktar ve âsârın mecmalarında o nuranî zatlar kumandanlık ediyorlar.

   Ve öyle bir kesrettedirler ki, o kumandanların mecmuu, muazzam bir ordu teşkil ediyorlar. Eğer maddî şekle girse ve bir tesanütle bir fırka vaziyetini alsalar, İslâmiyet dinini milliyet-i mukaddese hükmünde rabıta-i ittifak ve intibah yapsalar, hiçbir milletin ordusu onlara karşı dayanamaz. İşte, o pek kesretli o muktedir ordu, Âl-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmdır ve Hazret-i Mehdînin en has ordusudur.

  • Evet, bugün tarih-i Âlemde hiçbir nesil, şecere ile ve senetlerle ve anane ile birbirine muttasıl ve en yüksek şeref ve Âli hasep ve asil neseple mümtaz hiçbir nesil yoktur ki, Âl-i Beytten gelen seyyidler nesli kadar kuvvetli ve ehemmiyetli bulunsun. Eski zamandan beri bütün ehl-i hakikatin fırkaları başında onlar ve ehl-i kemâlin namdar reisleri yine onlardır. Şimdi de, kemiyeten milyonları geçen bir nesl-i mübarektir. Mütenebbih ve kalbleri imanlı ve muhabbet-i Nebevî ile dolu ve cihandeğer şeref-i intisabıyla serfirazdırlar. Böyle bir cemaat-i azîme içindeki mukaddes kuvveti tehyiç edecek ve uyandıracak hâdisât-ı azîme vücuda geliyor. Elbette o kuvvet-i azîmedeki bir hamiyet-i Âliye feveran edecek ve Hazret-i Mehdî başına geçip tarik-i hak ve hakikate sevk edecek. Böyle olmak ve böyle olmasını, bu kıştan sonra baharın gelmesi gibi, âdetullahtan ve rahmet-i İlâhiyeden bekleriz ve beklemekte haklıyız."

  • Ayrıca dini hususlarda sorularınızı bu siteye de gönderebilirsiniz: https://www.islamquest.net/tr/ Ben öyle yapıyorum. Teşekkürler. Selametle.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 5

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;