Tezhib sanatı nedir biliyor musunuz?

Tezhib; Arapça’da ‘altınlama, ‘yaldızlama’, ‘bezeme’ anlamlarına gelmektedir. En yalın ifadesiyle Tezhib Sanatı; altın ve çeşitli boyalarla yapılan geleneksel süsleme sanatıdır.

Bu sanatı icra eden erkek sanatkarlara “müzehhib”, hanım sanatkarlara ise “müzehhibe” denir.

Tezhib sanatının kökeni Uygurlara kadar dayanır. Türklerin, Orta Asya’dan çeşitli kültürlerle kaynaşarak Anadolu’ya getirdiği tezhib sanatı; Beylikler, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde her zaman büyük saygı duyularak, zaman içinde geliştirilerek sürdürülmüş ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Çeşitli kaynaklardan gördüğümüz kadarıyla dönemlerin hükümdar, sultan ve ileri gelenlerince bu sanatı icra eden sanatkarlara ayrı bir önem verilmiş, sanatlarını en iyi şekilde sürdürebilmeleri amacıyla gereken imkânlar seferber edilmiştir.

Tezhib’de Kullanılan Malzemeler
Altın: Tezhib sanatının başlıca malzemesidir. Bugün tezhib sanatı ile uğraşan müzehhibler altını varaklar halinde hazır temin etmektedirler. Altını ezme işi müzehhibler tarafından yapılmaktadır.

Fırçalar: Tezhibde kullanılan fırçalar, kullanıldıkları yerlere göre isim alırlar. Müzehhibler bugün samur kılından hazır fırçalar kullanmaktadır.

Mühreler: Tezhibte altınıı kullandıktan sonra parlatmak ve boya görünümünden çıkarmak içinkullanılır. Kağıt mühresi ve zermühre olmak üzere iki çeşit mühre vardır.

Boyalar: eskiden kök boya ve toprak boyası kullanılırken, günümüzde müzehhibler hazır şişe boyaları kullanmaktadırlar. Bunlar (gouache) sulu boya ve akrilik,

ecolin olmak üzere çeşitli boyalardır.

Kağıtlar: Kitap sanatlarında yazı malzemesi olarak kullanılan kağıtların en eskisi parşömendir. Özellikle mushaflarda bunlar kullanılmıştır. Daha sonra papirüs görülür. Papirüs yerini yavaş yavaş kağıda bırakmıştır. Osmanlıların yaptıkları kağıtlar Avrupa’da önemle aranan kağıt olmuştur. Daha sonra İslam dünyasında Avrupa kağıdı yayılmış özellikle İtalyan kağıdı tercih edilmiştir.

Güncellemeler:
güncel.

0|1
05

En İyi Erkek Görüşü

  • İyide neden vikipediden kopyala yapıştır yaptın :D Annen müzehhibe senin :D Kendine ait bilgilerini söyleyeydin iyiydi :D

    0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 4

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;