Bu konuyla ilgili film veya kitap biliyor musunuz?

Sevdiği adamla en yakın arkadaşı birlikte olan ya da sevgilisiyle en yakın arkadasinin aldattığı bu tarz bir konusu olan film veya kitap?


0|0
15

En İyi Erkek Görüşü

 • Bunlar... Bunlar kanalizasyonu döşeklerin sıcağına bağladılar, döşeklerin sıcağına! İnimize kadar girdiler.
  ...

  Simone de Beauvoir yzamıştı: "Konuk Kız"... Mandarinler'de SSCB'ye fazlaca yüklendiği için küs olduğum Simone ile allahsız Sartre'nin arasına, Olga Kosakiewicz girer. Bir üçgen çizilir romanda.
  Tabii gizli saklı bir üçgen değil bu. Henry ve June gibi; D. H. Lawrence'nin sanayi toplumunu eleştirdiği Lady Chatterley's Lover gibi... Köşeleri belli, kartları açık.

  20. y. y. ortalarında, özellikle Jules ve Jim başta olmak üzere Fransız filmlerinde gözlemlenen ve sık tekrarlanan bir örgü vardır. "Rayında" giden ikili bir ilişki, üçüncü şahsın müdahil olmasıyla sallantıya girer. Bu sıklığı neye yormalı? Dünya siyasetindeki/felsefesindeki yeni "arayışların" ve yolların doğurduğu belirsizlik bulutu, sanat aracılığıyla "ilişkiler"in üzerine de doğmak ister belli ki. 3. şahıs da söz konusu arayışlar mıdır acep.
  Aptalca ya da zorlama bir tez belki de. Rahmetli Aytunç Altındal'ın komplolarına rahmet okutur.

  ***

  En yakın arkadaş denklemi barındırmasa da, aldatmaya dair şu güzel önerilere bakabilirsin şimdilik. Eski filmleri de seviyorsan:
  - La femme Infidele (Chabrol)
  - Vivre pour vivre (Lelouch)
  - Fatal Attraction (Lyne)
  - Brief Encounter (Lean)
  - Hayat Bağları (Sautet)
  vs.

  Brief Encounter, ufak bir kaçamak yapan kadını tekrar monoton evliliğinin anaforuna döndürerek dönemin muhafazakarlığına kutsiyet kazandırmıştı. Hem zaten oradaki fedakar erkek için içinizde bir şeyler kıpırdanır. "Hadi ama Laura, o adam bunu hak etmiyor, dön kozana" dersiniz. Muhteşem de bir filmdi.

  ***

  EN YAKIN ARKADAŞ ile gelen aldatma içinse;

  "Hope Floats" (98)

  Kurban: Sandra Bullock.

  ***

  Not: Roman olarak aklıma Anna, Bovary ya da Werther'in Lotte'si geliyor. Falubert'in Duygusal Eğitim'i keza. Gelgelelim, sadakatin hep kadın üzerinden sınandığı eserler.
  Kadını, onun en yakın arkadaşıyla aldatan bir adam örneği kitap repertuarımda yok galiba.

  1|0
  0|0
  • Çok çok çok teşekkür ederim :)) birde güçlü bir kadını anlatan film veya kitap biliyor musun acaba?

  • Rica ederim.

   Güçlü kadınlar...

   VERA PAVLOVNA der, m en başta. Efsanedir. Çernişevski'nin -1800'ler Rusya'sını anlatıığı- Nasıl Yapmalı'sında, kurduğu atölye ile geleceğin devrimci insanını müjdeler. Mücadeleci bir kadındır.

   Fransız Teğmen'in Kadını'nda Fowles, en az roman kadar "güçlü/derin" bir karakter oluşturmuştu mesela: Sarah... İngiliz edebiyatı, Victoria dönemi bağnazlığıyla mücadele ederken kadınlardan yararlanmayı bilir.

   Betty Blue, okumadıysan. Uyarlaması da var.

   Sabahattin Ali'nin İçimizdeki Şeytan'ındaki Macide...

   Budala'daki Aglaya...

   Distopik romanları seviyorsan; Zamyatin'in Biz'indeki isyancı I-330 karakteri de akılda kalıcı. Ya da Mülksüzler'deki Takver... Ataerkil/Totaliter düzene kazan kaldıran güçlü kadınlar bunlar.

   ***

   90 ertesi filmlerden bir 5'li yapayım, izlemediklerini araştırırsın:

   - Erin Brockovich
   - Demir Çeneli Melekler (kadın hakları için mücadele)
   - The Piano (1993)
   - Veronica Guerin (Ah Guerin!)
   - North Country (2005)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 4

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;