Neden Cengiz Han Hala Moğol Sanılıyor?(Arapları Türklük için katletmiştir)?

Neden Cengiz Han'ın Türk olduğu ispatlanmışken böyle bir kahramanın kardeş millet olan Moğol ırkına mensup olduğu sanılıyor.
''Profesör Zeki Velidi Togan, 1941′de yayınladığı “Moğollar, Çengiz ve Türklük” adlı küçük eserinde, (s. 18) ve 1946′da yayınladığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı büyük ve değerli eserinde (s. 66) Çengiz Kaan’ı 1221′de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir.''
Ayrıca Cengiz Han'ın çocuklarının ismi de Türkçedir.
Cengiz Han'ın Emevi halifesini öldürüp, milyonlarca Arap'ı katlemesinin sebebi de Türklüğün kendi töresini bırak Araplaşmaya başlamasıdır. Cengiz Han Araplara yaptığı seferinin bir nedeni de Arapların, Türkleri katletmesidir.
Ne yazık ki ümmetçiler tarafından Cengiz Han'a istemli bir şekilde saldırılıyor. Siz neler düşünüyorsunuz?


0|0
13

En İyi Kız Görüşü

 • Böyle bir atayı anmak varken ne yazık ki Türk değil diyoruz.

  0|2
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 3

 • Benim okuduğum güvenilir kaynaklarda Cengiz Han şöyle anlatılıyor.

  1155’te Onon Irmağı kıyısındaki Dülün-Boldak kasabasında doğdu. Babası Yegüsey Bahadır’dır. Asıl adı Timuçin olup, imparator olunca Cengiz adını aldı. Timuçin’in babası, Moğolların oldukça tanınmış boy beylerindendi.

  Cengiz, kan dökücü ve zâlim bir hükümdâr olup, Türk şehirlerinde müthiş katliâmlar yaptırdı. Çeşitli târih kitaplarında ifâde edildiğine göre; “Cengiz dünyânın en büyük cihângirlerinden ve en meşhur zâlim ve kan dökücülerindendir. Horasan, Kandehar ve Multan gibi medeniyet merkezlerini yakıp yıktı. Milyonlarca Müslümanı öldürdü. Çoğunu câmilerde kılıçtan geçirdi. Buhara, Semerkand ve Herat gibi ilim merkezi olan büyük şehirleri harabeye çevirdi. Kadınlarını esir diye askerlerine dağıttı. İslâm medeniyetine, yerine getirilemeyecek darbeler indirdi. İslâm âlimlerinin milyonlarca eserlerinin bugün elde bulunamaması, Cengiz ile torunlarının ve bunların emri ile saldıran vahşi Moğol yağmacılarının yaptıkları tahriplerin netîcesidir.

  Cengiz, Moğol olup, Türklükle hiçbir ilgisi yoktur. Yağmacılıkla geçinir ve Güneşe tapınırlardı. İslâm ve medeniyet düşmanıydılar. Askerlerinde nikâh ve âile duygusu yoktu. Cengiz, teşkilâtlı ve düzenli bir ordudan çok, çapulcu gürûhu gibi bir orduya sâhipti. Bu sebepledir ki, taşkınlık ve azgınlık zamânı kısa sürdüğü hâlde, yıktığı medeniyetler bir daha eski hâlini alamadı.

  Cengiz, Müslüman Türkler tarafından hiç sevilmemiş ve hep nefretle karşılanmıştır. Bilhassa Osmanlı Türkleri Cengiz’in yaptığı fetihler esnâsında yaptığı zulümleri, yakıp yıktığı şehirleri, harâb ettiği mâmûreleri ve oluk gibi akıttığı Müslüman kanını unutamamışlardır. Ayrıca Anadolu’da 12. asırda bütün şiddetiyle yaşanan Moğol zulüm ve baskısı, Cengiz ve ordularının Selçuklu ve Osmanlı Türkleri içinde nefretle anılmasına yetmiştir.

  0|0
  0|0
  • hangi kaynak?

  • Mesela Prof. Ekrem Buğra Ekinci diyor ki:

   Cengiz Han (Timuçin), Moğoldur ve animisttir. Tarihin kaydettiği en gaddar insanlardandır. Milyonlarca Müslüman ve Türk kanı dökmüş; o ve soyu Türkistan, İran, Anadolu ve Iraktaki Türk ve İslâm medeniyetine onulmaz ağır darbe indirmiştir. Attila, Türk ise de, zamanındaki müminlere büyük sıkıntı vermiştir. Maksatsız sefer ve fetihlerle çok kişinin canını yakmıştır. Her ikisi de zâlim kimselerdir. Bir Türkün ve Müslüman’ın kendilerine muhabbet beslemesi beklenemez.
   Tâhirü'l-Mevlevî'nin, Cengiz'in İslâm ve Türk âlemine karşı olan mezalimine dair muteber tarihlerden alarak hazırladığı Cengiz ve Hülâgü Mezalimi adında bir kitabı vardır.
   Link:
   www.ekrembugraekinci.com/sualcevab.asp?id=6261

  • Cengiz Han Türk kanı ne zaman akıtmış?
   www.bilgicik.com/.../

 • Konuya yanlış yerden girmişsin. Arap öldürmek meziyet değildir ama büyük bir imparatorluk kurmak meziyettir. Cengiz Han yasaları önemlidir. Bunlardan bahsetmek lazım.

  Cengiz'in Türklüğü konusunda tarihçiler hala çok kesin konuşmamakta ama büyük ihtimalle Türk olduğunu, en kötü ihtimalle Türkleşmiş olduğunu söylüyorlar.

  Ahmet Taşağıl Hocayı dinleyebiliriz:

  https://www.youtube.com/watch?v=UTGxN1u2MwY

  0|0
  0|0
  • kısacası geçmişimizdeki büyük bir hükümdar soyumuzla alakası yok diyemeyiz

 • Heil Cengiz Han :)

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;