Çizgi Filmler ve Masallar... İnsanı "boş hayaller kumkumalığına" itişleri ve muzır alt mesajları (5/5)?

Leonardo da Vinci'de mühendis aklı ile sanatçı duyarlığı, resimde birleşir: Bir yanda dudaklarındaki esrarengiz gülümseme ve yüzündeki mahzun ifadeyle bir kadın; öte yanda krank mili, manivela krokisi.

Bu serideki örnekler, mot a mot bir kesinlik taşımaz. Ola ki taşıyanlar vardır, sadece sistemin üzerinde yeşeren, kapitalin mimarisini ayakta tutan zayıf birkaç sütundur. Çizgi filmler/masallar, karmaşık bir sürecin sadece küçük çakıl taşlarıdır. Hayat bu kadar basit ve tek yönlü değil çünkü.

Dicle Hoca (Koğacıoğlu), intiharının öncesinde -tıpkı Romy gibi- bir not bırakmış, KİBRİTÇİ KIZ hüznü yaşatmıştı: "Çok acı var, dayanamıyorum."
Ancak umut da var. Kunta Kinte, o yüzdendir "Sevgi Bakanlığı"na Winston Smith'ten daha iyi direnebilmişti.

CHARLİE BROWN ve kulübe üstü tüneği SNOOPY ile dostluğa kibrit yakmıştık.

VOLTRON'u oluşturan 5 aslan ve BREMEN MIZIKACILARI'ndaki "dörtlü"de, dayanışmanın önemini görmüştük.

İsviçre Alpleri'nin yanaklarından kan fışkıran HEİDİ'sini pastoral güzelliklerle anımsarız. Hatta kızımız bir ara şehre iner de, hemen köyünü özler. Heidi, kötülüğü bilmezdi.

HADİ BİRAZ BİBERLEYELİM :) Beyzbol topuna üzülen bir nesildik. Bir Çetin Alp'in Opera'sı, bir Malmoth, bir de o top. 80 çocukları için mumun titrek alevleridir. Garibim top, müzeden eski günlerini hayal ederdi burukça. Şimdilerde emniyet teşkilatı, o sloganı hunharca sömürüyor.

Makepace'nin sarı küt saçları kadınlar arasında moda olmuştu ya. Ah kadınlar. Yabancılara güvenmemeyi KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ; diyetin can kurtardığını, HANSEL ve GRETEL mi bilinçaltınıza kazıdı!

"Masal deyip geçmeyelim. İnsan, kaba kuvvetin hükümran olduğu bir devirde hayata katlanmak için bambaşka bir dünyanın varlığına inanmak zorundadır." (Mağaradakiler - Cemil Meriç)

Çok kirlenmemiş belleklerimizin bu uğrak dostlarını saygıyla anıyoruz...

Final sorusu;

Peter Pan mi, Wendy mi?

https://www.youtube.com/watch?v=V8-4Eulbu4s


0|0
01

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...