Bu haberi okurken gözüm sulandı , içim acıdı. Sizde Hislerinizi paylaşırmısınız?

Şapka Kanunu çıkmadan bir buçuk sene önce yazdığı "Frenk Mukallitliği (taklitçiliği) ve Şapka" isimli kitabıyla Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Teşkilatı) tarafından takdir alan İskilipli Atıf Hoca, 32 sayfalık eserinde çıkarılacak şapka kanununu eleştirmişti. Kanun çıktıktan sonra kitabı toplatılan ve hakkında incelenme başlatılan İskilipli Atıf Hoca, 7 Aralık 1925'te tutuklanarak Ankara İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmış, suçsuz olduğu anlaşılıp berat etmesine karşın salınmayıp 4 Şubat 1926 günü sabaha karşı eski meclis binası yakınlarındaki Karaoğlan çarşısında dualarla idam edilmişti.
Kaynak:samsunkenthaber


0|0
11

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

 • osmanli döneminde sürgün edilen ve daha sonra para toplarken ihbar edilip kirima kacan adi sevket pasa cinayerine karisan dini bütün insandan mi bahsediyorsun panpa.
  adam ne cekmis be osmanli bile din adamlarina karsiymis sürgün ediolarmis muhterem din adamlarini, halki dinsiz birakmaya calisiolarmis nvgjbhkgh

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • İskilipli Atıf İstiklal Mahkemelerinde inkılaplara muhalefetten dolayı değil vatana ihanetten dolayı yargılanmıştır. Ve idam edilmesi sonuna kadar gerekliydi. İskilipli Atıf Kürt ayaklanmalarında baş rol oynayan Kürt Teali Cemiyeti'nin başkanlığını yapmıştır ayrıca Milli Mücadele döneminde uçaklarla kağıtlara yazıp atarak ''Mustafa Kemal ve milli mücadeleye katılanları öldürmek helaldir bu yolda ölenler de en büyük şehittir.'' demiştir. Ayrıca İslam Teali Cemiyeti Amerikan mandasını savunan en büyük cemiyettir. Kısacası inkılaplara muhalefetten idamlar olmuştur fakat İskilipli Atıf muhalefetten dolayı değil değil hainlikten yargılanıp suçlu bulunmuştur ve idam edilmiştir. Ayrıca dua falan da yoktur gece 3 civarında kimse yokken idam edilmiştir.

  0|0
  0|0
  • adam 31 Mart isyanimda tutuklandi ingilizlerin destekleyip ortaligi karistirdigi 31 Mart isyani, cok enterasan osmanli döneminde hemde nvfhkbchkk.
   mustafa kemalin elestirilecek yönleri de cok ama böyle sarlatanlari mazlummus gibi lanse edip sirf din adamiydi diye asildi demek neyin kafasidir. bildigin isyanci adam her dönem isyan cikarmis nbgjjjfgjk.

Yükleniyor...