Sanat sizin için ne ifade ediyor?

hayatadayir
Merhaba arkadaşlar. Şahsen dünya genelinde büyük bir yozlaşma görüyorum. Hem de her alanda. Elbette sanat da bundan nasibini alıyor. En basit örnek olarak KS deki sanat kategorisi içinde işlenen soruları ele alalım. ''Sizce hangisi sagopa mı yoksa ceza mı?'' Şimdi bu sorunun sanatla ne alakası var? Bu soru daha çok beyinle alakalı. Ya da kendi okuyacağı kitap için diğer insanlardan icazet bekleyenlere ne demeli? ''Arkadaşlar sizce hangi kitabı okumalıyım, ha bir de bizim evdeki tuvaletin üstünde yuvarlak bir nesne var. böyle açılıp kapanıyor anneme sordum klozet kapağıymış yeni öğrendim. Sizce işşşerken klozet kapağını açmalı mıyım yoksa kapalı mı kalmalı bu iki soruya cevap verirseniz sevinirim''. Nasıl? Zeka fışkıran sorular değil mi?
Peki sanat ne? Benim bildiğim, gördüğüm ve büyüklerimden öğrendiğime göre sanat; insani fiziksel dünyadan alıp rengarenk başka dünyalara götüren sihirli bir olgu. Kim demişse doğru demiş. Sanatla alakası olmayan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur. Sanat olmasaydı şüphesiz hayvandan farkımız olmazdı. İşte sanat budur benim için. Peki ya sizin için ne? En basitinden bir roman okuduğunuzda, bir şiir okuduğunuzda ya da harika bir tabloya baktığınızda iki cümlecik yorum yapabiliyor musunuz kendinizce? Yoksa sanat sizin için sadece ''Hey arkitolar sizce hangisi eminem mi fadimem mi?'' sorusundan mı ibaret?
Sanat sizin için ne ifade ediyor?
3
3
Görüşünü yaz