İnsanlığın doğal olarak sahip olduğu yanlış ve doğru hisleri biyolojik olarak açıklanamaz mı? (vicdan).?

Hepimizin içinde, bütün kültürlerde, evrensel bir doğru ve yanlış hisleri mevcuttur. Bir hırsız bile kendisinden bir şey çalındığında haksızlık içerisinde olduğunu düşünür. İstisnasız bütün kültürlerde, ailesinden zorbalıkla çekilip alınan ve tecavüz edilen küçük bir kız olayı karşısında büyük bir öfke, tiksinti ve bu kötülüğü onaylayanlara karşı kızgınlık oluşur. Biz hissi nereden elde ettik? Bütün insanların vicdanlarında yer alan evrensel bir adalet, kötülüklerden tiksinme bilinci nasıl oluşmuştur?

Cesaret, asil bir neden için ölmek, sevgi, merhamet, saygınlık, vazifeye sadakat, tüm bunlar nereden geldi? Eğer insanlar sadece fiziksel gelişimin ürünleriyse, "en güçlü olanın hayatta kalması" ise, niçin birbirimiz için canımızı feda ediyoruz? Yanlış ve doğru hakkındaki iç hisse nereden sahip olduk? Bizim vicdanımızın varlığına getirebileceğimiz en iyi açıklama, insanlığın kararlarına ve uyumuna önem veren, seven bir Yaratıcı'dır.

sizce degilmidir?


1|0
11

En İyi Erkek Görüşü

  • öncelikle bende inanclı bir insanım bundan ziyade bu dedigin kavramlar zamanla modern dünya zevkleri ve toplumsal ve sosyal yasamın gelismesiyle paralellik gösterdi ve insanlarda toplumsal ve sosyal normlar sistemi olusmaya yeni degerler filizlenmeye basladı bu gelismeler insanları belirli görgü ve hukuk kuralları sistemi olusturmaya itti basit olarak ilk insanın mahrem yerim acıkta sıkıntısı yasadıgını zannetmiyorum ya da dur yemegi yerken agzım sapırdamasın agzımı kapatayımda öyle yeyim seklinde bir görgü kuralları cercevesinde hareket ettiklerini de sanmıyorum

    0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

  • İnsan da var bu özellikler, fıtratımızda var...

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;