Fani insanların sahte tebessümlerine aldanırmısınız?Size Bediüzzaman Hazretlerinin bir vecizesini paylaşacağım ve bu vecize hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.

insan ,eğer kesrete dalıp kainat içerisinde boğulup dünyanın muhabbetiyle sersem olarak fanilerin tebessümlerine aldansa onların kucaklarına atılsa elbette nihayetsiz bir hasarete düşer

İnsan eğer çokluğa dalıp ,kainat içinde gündelik hayhuylar içerisinde,Allah'tan uzak meşguliyetler içerisinde boğulup,dünyanın ve dünya insanlarının muhabbetleriyle sersem olarak, fani işlerin, fani insanların sahte, menfaattarr, tebessümlerine aldanda onların kucaklarına atılsa elbette dünyadada ahirettede sınırsız bir hüsrana düçar olur.


0|0
20

En İyi Kız Görüşü

 • Eyvah! Aldandık. Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zâyi ettik. Evet, şu güzerân-ı hayat, bir uykudur; bir rüyâ gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi, bir rüzgâr gibi uçar gider.

  Kendine güvenen ve ebedî zanneden mağrur insan, zevâle mahkûmdur; süratle gidiyor. Hâne-i insan olan dünya ise, zulümât-ı ademe sukut eder. Emeller bekâsız, elemler ruhta bâkî kalır.

  Mâdem hakikat böyledir; gel, ey hayata çok müştak ve ömre çok tâlip ve dünyaya çok âşık ve hadsiz emellerle ve elemlerle mübtelâ bedbaht nefsim! Uyan, aklını başına al. Nasıl ki yıldız böceği, kendi ışıkçığına itimad eder, gecenin hadsiz zulümâtında kalır; bal arısı kendine güvenmediği için gündüzün güneşini bulur, bütün dostları olan çiçekleri, güneşin ziyâsıyla yaldızlanmış müşâhede eder; öyle de, kendine, vücuduna ve enâniyetine dayansan, yıldızböceği gibi olursun. Eğer sen, fânî vücudunu, o vücudu sana veren Hâlıkın yolunda fedâ etsen, bal arısı gibi olursun, hadsiz bir nur-u vücud bulursun.

  Hem, fedâ et; çünkü, şu vücud sende vedîa ve emânettir. (On Yedinci Söz)

  0|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

 • sorunun başında said in ismini görür görmez gerisini okumayı bıraktım aahahhaha :D abi burada yapmayın bari la

  0|0
  1|1

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;