Sanat, sanat için midir, toplum için mi?

Şu anda yemek masasında büyük kapışma içindeyiz , güzel sanatlar okuyan kızım toplum içindir diyor, dansçı kızım kendimiz içindir diyor. Ben ise bazı dallar bireysel , bazıları toplum içindir diyorum.
Hadi arkadaşlar biz çıkamadık işin içinden , siz çıkın😄sizin fikirleriniz nedir😊Sanat, sanat için midir, toplum için mi?

0|7
3952

En İyi Kız Görüşleri

• "Balzac ne oldu? Hasta mısın? Bir derdin mi var?"
    Balzac kayıtsız bir yüzle başını kaldırıp; "O öldü?" der.
    Dostu iyice şaşırır. "Kim öldü Balzac?"
    "Yeni yazdığım romanın baş kahramanı." der Balzac.
    "Delirdin mi sen, bu mu derdin? Bu kadar üzüldüysen dirilt madem." deyince, Balzac ciddileşir.
    "Roman kahramanlarımın kaderleri benim bile elimde değildir ve sanat dediğimiz şey de tam olarak budur. Çünkü sanat, sanat için vardır." der.

1|1
    0|0
  • tabiki sanat sanat içindir.. toplum için olanı zanaat bence

1|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşleri

• Sanatın var olmasının nedeni ; Toplumdur, yani insanlardır.
    Çünkü insanlık olmasa sanatta var olmazdı.

Toplumun sanatı yaratmasının sebebi ; Var olmayı katlanılacak bir şey yapmaya çalışma çabasıdır.

Yani sanat özünde sanat içindir,
    Ancak kabuğuna bakarsak insanları görürüz.

Eğer birini yok sayarsan diğeri var olamaz tek başına.

1|1
    0|0
  • Renklerden uzak sadece siyah beyaz bir toplum düşünelim.
    Her şey sıradan, her şey normal ve her şey monoton. İnsan böyle bir toplum içinde farklılık arar. Değişim arar. Gelişim arar. Eğer bulamazsa yürüyen ve ömrünü tüketen bir cesetten farksızdır.
    İşte bu yüzden o ceset sanata muhtaçtır. Öyle veya böyle bu bir gereksinimdir.

1|0
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3750
  • Sanat içindir bence.

1|0
    0|1
  • Her şey bizim için. Sanat da bizim sanatçı da. Aşk da bizim aşık da. Ağaç da bizim orman da. Evren de bizim Allah da.

Her şey bizimle ve bizim için. Tek bir hücremiz dahi bu evrenin bir parçasıdır ve ahenk içindedir.

1|1
    0|0
  • Sanata değer katan insandır nasıl insanı değerli kılan yine insanlarsa karşılık bulamayan yani değer bulamayan sanatta genelde sanattan sayılmıyor tavşan dağa küsmüş sözü misali nitekim hani derler ya nasıl vatanı vatan yapan üstündeki kansa yine değeri katan insandır

1|1
    0|0
  • Toplum içindir

“Büyük şairler, ülkeleri acı çekerken mutluluk şarkıları söylemezler.”

Sanat sanat için olacaksa kendi yarattığı girdapta döngüsel bir çıkmaza girecekse öyle sanatı...

Faydası olmayan kilisinenin papazını...

1|1
    0|0
  • Sanatçı dediğiniz politik bir kimliğe sahiptir aslında. Toplumsal muhalefetin can damarlarından biridir.
    Sanatçı, muhalif olmak zorundadır. Başta kim olursa olsun. Sanatçı, hükümdarın günlüğünü tutmaz. Gücün değil Ahmet Arif'in ifadesiyle yoksul ve namuslu halkın yanında olmalıdır. Ezilenlerle aynı safta olmalıdır. Egemenlerle değil.
    Uzun lafın kısası; sanatçının nitelikleri bunlar olduğuna göre sanat da toplum için icra edilmelidir.
    Saygılar.

2|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir bence... kimi insanın ruhuna dokundan şeydir sanat, ince naif insanların ruhuna... diğerleri “saçmalık” gözüyle bakıyor... ama genel olarak bakarsak sanat insan için değil sanat içindir bence

1|0
    0|0
  • Sanat önce sanat içindir topluma beğenilerek ve taktir edilerek sunulmak adına.. O nedenle bazı şeyler soytarılık olmasına karşı sanat diye yutturulmaya çalışılıyor..

1|0
    0|0
  • Bazen toplum içindir.
    Bazen sanat için
    Bazen aşk
    Bazen benim içindir
    Bazen de kendi kendinedir 😱😱😱

1|1
    0|0
  • Sanat sanatçının iç dünyasını aktardığı uğraşlardır, toplum bununla ilgilenirse toplum için, ilgilenmezse sanat içindir.

1|0
    0|0
  • Sanat ne toplum içindir ne de sanat için. İnsanın ruhu içindir sadece

1|0
    0|0
  • Toplum içindir Bu toplumun eğitime ihtiyacı var.. bu eğitimide kim vericek daha önceden egitim almış kişiler

1|1
    0|0
  • Kişisel bir gelişim olsada, toplum için yapılır. Ortak beyin diye bir kavram vardır. Aslında kendi türümüze destek çıkıyoruz.

1|1
    0|0
  • Sanat; sanat için midir yoksa toplum için midir bilmem ama para için olmamalı, onu biliyor.
    Para hırsı girdi mi ne sanat kalır ne güzel eserler...

1|1
    0|0
  • Sanat sanat içindir çünkü sanattan anlamayan bir toplumun kafasına sanatı sokamazsın en büyük örneği Türkiye. Böyle dar kalıplı bir ülke olduğumuz sürece hiçbir zaman gelişemeyeceğiz.

1|0
    0|0
  • Sanat yapan içindir. Gerisi hikâye. Birisi yapar, beğenilerden mutluluğu tavan yapar, parada kazanırsa, dünyalar onun olur. Gerisi amaca süs😊

1|0
    0|0
  • Oooo çok ağır geyik var kaçın

https://youtu.be/rcyEN3l0taY

1|0
    0|0
  • xD Sanat benim içindir. Ben, hem toplumun hem sanatın bir parçasıyım.

1|1
    0|0
  • Sanat içindir. Toplum sanattan anlamaz. Kazanç ve fayda bekler her şeyden ve tabii sanattan da hatta onun sanat olduğunun dahi farkına varmadan

2|0
    0|0
  • Toplum içindir. Ama para için yapanlar çoğunluğu oluşturuyor.

1|1
    0|0
  • Sanat ne için bilmem ama sanatçı toplum içindir topluma faydası olmayan sanatı ve sanatçıyı ne yapayım. ben...

1|1
    0|0
  • Sanat sanat içindir. Her sanat türü her topluma hitap etmez çünkü

1|0
    0|0
  • Dali , van gogh , beethoven vs vs toplum için sanatını yapmadı. Sanatçının eseri onun duygu durumudur hissettikleridir kısacası sanat sanat içindir. Toplum bundan faydalanır

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir toplum da sanatı özümsedigi zaman kendisi için de olmuş oluyor.

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir daha sonra bunlar 3 e ayrılır sonra tekrar birleşirler. :D

1|1
    0|0
  • Bence bireyseldir.
    Sanatçının yorumunu topluma yansıtma biçimi.

2|0
    0|0
  • sanat Toplum için olmakla
    Sanat içindir de
    İkisi de yani

1|1
    0|0
  • sanat kesinlikle sanat içindir. sanatçı eğer halkın seviyesine inip, halk için eser bırakmaya kalkarsa, o halkı da geliştiremez. bırakılan eserler güdük kalır. halkın beğeni seviyesi de gelişemez.

0|0
    0|0
  • kime kaptirabilirsen onun icindir sanirim benim icin deyil o kesin

1|0
    0|0
  • 2 Tanzimat dönemine katılıyorum sanat sanat içindir :)

1|0
    0|0
  • Güzel şeydir sanat. Ama kimse işe paylaşılmayan sanat da bir anlam taşımaz.

1|1
    0|0
  • sanat toplum içindir. nejat uygur müjdat gezen levent kırca saygıyla

1|1
    0|0
  • Nasıl olduğunu bilmem ama. Sanat sanat anlayışı edb çok saçmaydı😂

0|0
    0|0
  • bence sanat toplum içindir. sanat ve zanaat farklı şeyler. Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. yav. Atatürk

0|0
    0|0
  • ve bu soruyu da ankara'nın bağlarını meşhur eden tipler bol bol cevaplar.

0|1
    0|0
  • Sanat ruhumuz aynasıdır.

2|5
    0|0
  • Sanat toplum için değilse boş bence toplum için 😊

1|1
    0|0
  • Cok ciddi bir soru ama cevabi yok😄

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir, o kadar! 😃

1|0
    0|1
  • Sanat sanat içindir net.

2|0
    0|0
  • Kendin için bence 😅

1|1
    0|0
  • Toplum içindir.

1|1
    0|0
  • Sanat önce kendin için sonra toplum içindir bence

1|1
    0|0
  • Önce kendi için, sonra toplum

1|1
    0|0
  • Toplum için

1|1
    0|0
  • Aşk için

1|1
    0|0
  • bence sanat için sanatta toplum için sanattır

1|0
    0|1
  • Herkes içindir :D

1|0
    0|0
  • Sanatı sanat yapan toplumdur Sanat toplum içindir

1|0
    0|0
  • Sol sosyalist birisi olarak toplum içindir dedim.

1|1
    0|0
  • Daha çok toplum için...

1|1
    0|0
Daha Fazla
37
Yükleniyor...