Insanlar mükemmelse neden sünnet olur ve allah dilediğini şaşırtr, dilediğini doğrultur ise, insanın suçu ne?

insanlar mükemmelse neden sünnet olur?

allah dilediğini şaşırtır, dilediğini doğrultur ise, insanın suçu ne?

0|0
717

En İyi Erkek Görüşü

• Birincisi insanlar genellikle organ olarak sağlam ve tam teşeküllü doğarlar.bu sağlamlığın ve mükemmeliğin anlaşılması için ,alışkanlık perdeleri yıkılıp sakat doğumlar karşımıza çıkıyor,çünkü mükemmelin kıymetini arttıran esksikliğin var olmasıdır.aslında sizin , sorunuz insanlar neden tüm organlarıyla genellikle sağlam doğarlar olmalıydı.hem şunuda düşünmek lazım,o sakat doğan insan birkere yok olabilirdi,hayvan ve ağaç olarak yaratılabilirdi,sakatta olsa insan olarak yaratılmıştır.eğer bu meselade dini bir inanca sahip değilseniz baştan kaybettiniz.bunun cevabı dini iyi bilmekle anlaşılır.eğer ahirette size verilen mükafatı ve kıymeti düşünseydiniz,kısa süren dünya hayatında sürünerek yürümeği yeğlerdiniz.

Allah dilediğini şaşırtır derken,insanın iradesine ipotek koymuyor,insan iredesiyle neyi isterse Allah o kişiye onu verir,şaşırmak isteyeni şaşırtır ,iyiye yönelmek isteyeni iyiye yöneltir.

1|2
    1|0
    • isteyeni şaşırtır iyiye yönelmek isteyeni yöneltirse ozaman din hakkında anne babasından bir şey görmeyenlerin suçu ne? haksızlık söz konusu değl mi?

• önceki yazınızda demişsinizki

isteyeni şaşırtır iyiye yönelmek isteyeni yöneltirse ozaman din hakkında anne babasından bir şey görmeyenlerin suçu ne? haksızlık söz konusu değl mi?

...

Annesinden babasından bir şey görmeyenler hakkı araştırmakla mecburdurlar,zaten onların vicdanı, ahlakı ,Allah'ın varlığına dair inançları onları bir nebze kurtarabilir.diğer bir şart ise Hazreti Muhammed ve islamiyete düşman olmamalarıdır.böyle birisini umarızki Allah yargıl

• Cevap harikaa:)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 16

• İnsan hiçbir zaman mükemmel olmadı. Biz doğuştan kusurluyuz!

1|0
    0|0
  • bu konulara kafanı yorma bu konulara gırdıgın zaman ıcınden cıkamassın aklın yetmedigi yerler var gerçekten.

0|0
    1|0
  • 1|0
    0|0
  • guzel bur siru sunnet hakkinda pek fikir beyan edemiyecem o konuyu hic dusunmedim

Allah istedigi kulu sasirtir istedigi kulu dogrultur sozune soyle yorum yapabilirim

mesela bir adam bir icraat yapiyor beklentisi buyuk diyelim ve onun beklediklerinin tam tersi olmasina vesile olabilir

misal postmodern darbe adamlar 1000 yil surecek bir surecin temelini attiklarini dusunmusler ve demokrasiye ballans ayari yaptik demisler di

sonucsa tam tersi oldu

0|0
    0|0
    • tamam tam tersi olması allahın elindeyse burada insanın iradesi nereye kayboluyor

• simdi bir yonetici grubu var onlar plan yapip bunu uyguluyorlar

halktanda destek bekliyorlar surdurulsun diye

bir bakiyorsun halk akp yi seciyor o yonetici grubun planlari alt ust oluyor

adamlar ozgur iradesi ile zaten hamlesini yapiyor sonucta sasiriyorlar

• ne alaka şimdi sünnet dini gereklilik ve sağlıklıdır sen git sünnetiszlerle yat insan Allaha kulluk etmelidir her ne şekilde olutrsa olsun

0|0
    0|0
  • Sorduklarına ek olarak, hani kendi irademizle karar verebilirdik ? Demek isterim. Soruna 5 yıldız

1|0
    1|0
  • öncelikle amacın ne senin

1. dinimiz emrettiği için sünnet olunur.

2. hijyen açışından sünnet olmak çok önemlidir zira fazlalık deri ve penis başı arasında mikroplar kolayca saklanıp çoğalabiliyorlar.

3. estetik açısından çok daha iyi görünüm sağlıyor.

ayrıca vikipediye gir erkek sünneti yaz ordaki resimlerden ne dediğimiz anlarsın

0|0
    1|0
    • En baştan neden öyle doğmadık peki ?

• sencede mükemmel değil miyiz tanrı bize bir deri parçası kesin diyorsa bunun bir nedeni vardır elbette...bu arada gerçektende mükemmeliz hayvan ve diğer tüm canlılara nazaran emsalini yapapabilecek varsa çıksınortaya :)

• mükemmellik herşeyin tam olması demektir. insanlar neden sünnetli bir şekilde doğmadı?

• artık amerika da da sağlıklı olduğundan sünnet ediliyor erkekler. ikinci sorunun cevabı da inanç kaidelerinde yer bulur. anlamak için müslüman olmalısın. dini bilgisi sağlam olmalı...

1|1
    1|0
  • lafein dedigine katılıyorum bu sorunun cevabını almak ıcın sordun inan aklın daha cok karışcak

ama hıc sormaktansa sormak daha ıyı.

0|0
    0|0
  • Sünnet hijyen açısından gerekli ve sağlıklıdır. Dinimizde bizim sağlığımızı ister.2-ci soru ise İnsanın suçu yoktur. Yaradan ne isterse o şekilde davranabilir ve siz bunu asla sorgulayamazsınız.

0|0
    1|0
    • herkesin sorgulama hakkı vardır. din başka şekilde yaşanmaz.

• Küçükken koruma amaçlı sünnet derisi... Yetişkin olunca da ucu sivri olsun diye kesiliyor..

0|0
    0|0
  • dostum çok iyisin :)

0|0
    0|0
  • ateizler. bunu da alın grubunuza

0|1
    0|0
  • o değilde o nasıl bir dudak öyle

0|0
    0|0
  • Dinler sacmaliktir, insanlar mükemmel degildir.

Doru bir soru insanlar mükemmel doguyorsa neden sünnet oluyorlar ? Sünnet Islama Yahudi inancindan gecen bir Dini sartir.

Yahudi inancida bunu eski Misirdan aldi.

0|0
    2|2
  • ne yap biliyo musun git bir duş al sonra uyu biraz iyi gelir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bir defa insanlar mükemmel degildirler.

Kusursuz insan yoktur diye bosuna dememisler.

Insanlarin iradeleri vardir,bir de nefsleri.

Dolayisiyla hata da yapabilirler,hatalarini farkedip,dogruyu secip telafi de

edebilirler.

Insanlar dogruyu bulabilmek icin yeterli donanima sahiptir yani esasen.

Allah biz insanlari birer kukla olarak yaratmamistir

Öyle olsaydi "irade" ve "düsünmek" dedigimiz seyler olmazdi.

Yani insanin yaptigi her hata ve yanlista elbette ki sucu vardir.

...

1|1
    1|0
  • Bak mesela en buyuk orneklerden birini veriyim sana. Hz Ibrahim muslumanlik gelmeden once kendi akliyla Allahini bulmaya calisiyo; Kur'an da Enam suresinde geciyo.

" Gece onun üzerini örtünce, (gece olunca) bir yıldız gördü. “Bu benim Rabbim” dedi. Fakat kaybolunca, “Kaybolup gidenleri sevmem.” dedi. Ay'ı doğarken gördü: "Rabb'im budur" dedi. O da batınca: "Yemin ederim ki, Rabbim bana doğru yolu göstermeseydi, elbette sapıklığa düşen topluluktan olurdum" dedi. Güneş'i doğarken görünce: "Rabb'im budur, bu hepsinden büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım".

"Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim..." yani gordugun gibi aklini kullanarak bunu cok iyi kavrayabilirsin.Bence Kur'an mealini yani turkcesini oku her sorunun cevabi orda.

1|0
    0|0
  • Yüce Allah sana diyor ki alkol kullanmak haramdır. Ondan uzak dur.

Sen buna rağmen hala gidip içiyorsan Yüce Allah'ta sana o yolda kapılar açar.

Yani sen kalkıp diyemezsin ki Allah istedi ve ben de içtim. Çünkü Allah sana cuz-i irade vermiştir onu verilen aklınla kullanmanı istiyor.

0|1
    1|0
  • Insan mükemmel yaratılmış öyle ama sünnet de olması gerekiyor bunun ayrıntısını bilmiyorum tam anlami ile ama o derinin öncelikle erkek birey için koruyucu olduğu sonrasında işlevini yitirip zarar verici bişeye dönüştüğünü okumuştum. Her neyse vücuttaki hiç bişey gereksiz değildir demek istediğim.

Allah dilediğini şaşırtir dilediğini doğrultur bu doğru ama insanin da kendi özgür hür iradesi var istediği yolu seçmek için. Sonuçta dünya sınavdan ibaret, seçimler yaparsın. Allah senin yaptığın seçimleri yapacaklarini her şeyi bilir. Ama sonuçta sen bilmezsin ve şuan seçme şansın var. Burda önemli olan senin iradenin olmasidir. Bu konu derin ama derin düşünülerek anlaması çok da zor değil diye düşünüyorum

0|0
    0|0
    • allah isteyeni şaşırtır iyiye yönelmek isteyeni yöneltirse ozaman din hakkında anne babasından bir şey görmeyenlerin suçu ne? haksızlık söz konusu değl mi?

• Onlar da ona göre yargilanir buna inanıyorum ben. Yani annesj babası aşırı dindar olup da çocuklarına bu sevgiyi aşılayabilen bir ailede yetişen insanin dinden uzak kalması annesinin babasının ayrı alemlerde takıldığı çocuklariyla hiç ilgilenmedigi bir ailede yetişen bireyin dinden uzak kalmasindan daha günahtir bence. Yani Allah hepimize verdiği nimetlerin hesabini soracak. Ama şu da var herkesin bir noktadan sonra kendine verilmiş aklı zekasi var kullanmali bunu.

• dua edeni ya da şans verdiğini doğrultur o dediğin lafta değil şişe dudaklı

0|0
    0|0
  • İnsanlar mükemmel değil çünkü ben mükemmelim:)

0|0
    1|1
  • ooo süper bir noktaya deginmissin aynen oyle canim.. sonuna kadar katılıyorum sana

1|0
    1|1
Yükleniyor... ;