Oğuz ATAY, tutunamayanları okuyan var mı?

nasıl, bir kitap?

0|0
510

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 10

• "yatağımın karşısında bir pencere var. odanın duvarları bomboş. nasıl yaşadım on yıl bu evde? bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? ben ne yaptım? kimse de uyarmadı beni. işte sonunda anlamsız biri oldum. işte sonum geldi. kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım."

"Oğuz Atay - Tutunamayanlar"

0|0
    0|0
  • Bitirene kadar canım çıkmıştı çokmzorlandım ilerlemiyor

0|0
    0|0
  • Okumama gerek yok, bizzat yaşıyorum ben onu.

0|0
    0|2
  • çok farklı bir kitap şizofrenik öğeleri var

0|0
    0|0
  • Mutlaka oku derim.

0|0
    0|0
  • Evet okumuştum güzel

0|0
    0|0
  • Güzel başta biraz sıkılabilirsin

0|0
    0|0
  • şu an okumaktayım sıkılmaya başladım

0|0
    0|0
  • Güzel kitap ama ağir ben bitiremedim bunalmıştım

0|0
    0|0
  • Psikolojik yönü ağır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. romanını ''hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırıdır. Oğuz Atay'ın mizah gücü ve duyarlığı ve kullandığı teknik incelilkler, Tutanamayanlar'ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır'. Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, ''saldırısını tutunanların anlamayacağı, reddedeceği türden bir romanla yapmıştır.

*Ben ve Olric sizleri sarsmaya geldik. Dünya tarihinde eşi görülmemiş bir duygululukla ve kendini beğenmişçesine ve kendinibeğenmişçesinesankibizdenöncebirşeysöylememişçesinegillerden (kelimeler bilerek bitişik yazılmıştır) olmaktan korkmadan kapınızı yumrukluyoruz.

*Üniversitede en sevdiğim öğrenciler, yıllardır okulu bitiremeyenlerdi. Yanlarından ayrılamazdım. Onların başarısızlık masallarını büyük bir hayranlıkla dinlerdim.

*Ne demek yazmak? Yazmak, kendi düşünceleriyle ilgili bir belge ortaya koymak. Ne kadar ürkünç bir iş. Kafamın içinde belirsiz yaratıklar olarak yüzen ve sadece var olmalarıyla yetindiğim cisimciklerin resmini çizmek. Rüyaların resmini çizmek kadar güç.

*Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim. Bir kere çavuş olduktan sonra bir daha amelelik yapamayan zavallı köylüye dönerim. Beni uyandır.

2|1
    0|0
  • Guzel bir kitap okuma tutkunlarinin rahatlikla okuyabilecegi bir kitap fakat ilk baslar sıkıcı sabırla okunmalı

0|0
    0|0
  • var güzel bir kitap fakat biraz olgunluk caginda okunmali 18 yasindan sonra flean yani yoksa anlasilmaz

0|0
    0|0
  • hayır

0|0
    0|1
  • Güzel kitap

0|0
    0|0
Yükleniyor...