İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiens'e

Ütü-Masası s

Bugüne kadar devletlerin ve bu devletleri idare eden hükümdarların ve onların buyruğu altında varlığını sürdüren milletlerin tarihi anlatılır hep. Ancak onlardan milyonlarca yıl önce bugün modern insan olmamızda tesiri olan atalarımızın yaşam hikâyesi pek anlatılmaz. Bu Bence'de, biraz daha geçmişe gidip ilk atalarımızdan sizlere kısaca bahsetmek istiyorum.

Primatlıktan İnsanlığa Geçişte İlk Adımlar

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Fosillerden yola çıkarak yapılan araştırmalarda primat takımının ortaya çıkışı günümüzden 55-65 milyon yıl önce dinozorların yok olmasıyla başlayan Paleosen dönemine denk gelir. Primat takımında maymunlar olduğu gibi lemur ve tarsier gibi kuyruklu hayvanlar da vardır.

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Primatlardan evrimleşen ve insanın o koldan devam ettiği Hominidae 15-20 milyon yıl önce goril ailesinden ayrılmış ve evrimine devam etmiştir.

Australopithecus

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense
İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Bu tür, 4 milyon yıl öncesinde Afrika'da 3 milyon yıl kadar varlığını devam ettirmiştir. Dişleri küçük olsa da güçlü ve çıkık bir alt çeneye sahiptir. Diş yapısından yola çıkarak ağırlıklı olarak bitki tükettiği düşünülmektedir ancak bunun yanı sıra çeşitli sürüngenlerle de beslenmiştir. Beyni, günümüz insanının beyninin %30'u kadardır. Kuyruksuz ve iki ayaklarının üzerinde durabilmektedir.

İlk yetenekli insanımsı tür: Homo Habilis

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense
İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Evrim zincirinde öne çıkarılan ve 2.3 - 1.4 milyon yıl önce Doğu Afrika'da yaşamış olan Homo Habilis türünün insan evriminde olup olmadığı netlik kazanmamıştır henüz. Australopithecus'tan ziyade Australopitekus olarak sınıflandırılabilmesi de mümkündür. Ancak Australopithecus'ten daha büyük bir kafatasıya sahip olduğu için homo sınıfına dahil edilir. Ancak Australopithecus'ten ortalama 10-15 cm daha kısadır, kolları ise uzundur. Yüzü fazla çıkıntılı değildir.

Ateşi ilk kez kullanan ve göç eden tür: Homo Erectus

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense
İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Homo Habilislerin yaygın olduğu bir dönemde 2 milyon yıl önce Afrika'da ortaya çıkmıştır. Homo Erectuslar, ateşi buldukları için Asya ve Avrupa gibi Afrika'dan daha soğuk bölgelere göç etmişlerdir. Ayrıca ateşi bulmalarıyla birlikte etleri çiğ yemeyi bırakmış ve ateşte kızartmaya başlamışlardır. Etleri çiğ yemeyi bıraktıkları için zamanla parçalayıcı dişleri evrimleşerek küçülmüştür ve beynin büyümesi için kafatasında alan açılmıştır. Ayrıca bazı madenî taşlardan silah yapmış ve bunları kullanarak avlanmışlardır.

Modern insana en yakın tür: Homo Neanderthalensis

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Homo Neanderthalensis, günümüzden 440 bin yıl önce evrimleşmiş ve 40-28 bin yıl önce soyları tükenmiştir. İlk modern insan olan Homo Sapienslerle bir dönemler aynı dönemde yaşamış olup yok olmuştur. Homo Sapienslerin beyni, Homo Neanderthalensislerden daha gelişmiş olduğundan daha zeki bir türdür. Ancak bu iki tür arasında çiftleşmeler olduğundan günümüzde insanların genetik yapısından Homo Sapiensler kadar olmasa da Homo Neanderthalensis geni barındırabileceğimiz düşünülmektedir. Bununla ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Mesela Homo Neanderthalensis ile Homo Sapiens çiftleşmesinden doğan melez türlerin üremede başarısız oldukları bilinmektedir. Belki de günümüzdeki kısır insanların sebebi bu genin biraz daha baskın olması olabilir. Bu da ''Ne kadar Neandertaliz'iz?'' sorusunu akıllara getirmektedir.

Yaşayan tek insan türü: Homo Sapiens

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Homo Sapiens, günümüzde yaşayan tüm insanları ihtiva eden en zeki ve akıllı primat türüdür. Diğer homo cinsleri gibi nesilleri tükenmemiş ve günümüze kadar varlıklarını devam ettirmişlerdir. İlk ne zaman ortaya çıktığına dair netlik olmasa da fosiller 100 bin yıldan önce yaşadığını ortaya koymaktadır.

Türler, sadece bunlarla sınır değil!

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiense

Aslında daha birçok homo türü bulunmaktadır ve özellikleri birbirlerinden farklıdır. Modern insana doğru türlerin beyinleri büyümüş ve gelişmiştir. İnsanın soyağacı aslında daha çok dallara ayrılsa da en bilindik olanlarını kısaca sizlere özetlemek istedim.

Bu Bence'yi evrimi kabul etmiş olduğunuzu varsayarak yazdım. Günümüzdeki maymun türlerinin neden insan olmadığını merak ediyorsanız ayrıca şu Bence'me de bakabilirsiniz: Maymundan Geldiysek Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?

Linkteki Bence'de de insanın evrimine dair birkaç bilgi paylaştım ve yine merak ettiklerinizi bu Bence altında sorabilirsiniz.

İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiens'e
27
47
Görüşünü yaz
27Kız Görüşü
47Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • MinistryofDarkness
  Gelişim süreci gerçekten çok etkileyici ve heyecanlı. Bunlar tabii 1-2 bin yıllık süreçte hemen gerçekleşecek şeyler değil. Bu arada günümüzdeki primatlar zaten atamız değil onlara uzaktan akraba diyebiliriz. En yakın can dostumuz homo sapiens neandertaller. Evrimsel süreçte atalarımızın kökenleri tükendi ve homo sapiens olarak biz devam ediyoruz. Yazı için çok teşekkür ederim. Bilmediğim şeyler hakkında bir tekrar yapma imkanım olacak.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • suunmxv
  Harika olmuş bunu da öğrenmiş oldu emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2646
 • Bikız99
  Evrime inanmakla inanmamak arasında olduğum doğrudur ama senin bu benceleri okuyunca mantıklı geliyor. Sonra düşününce inancıma ters gibi geliyor. Hep ikilemde kalıyorum senin yüzünden 😅

  Emeğine sağlık tabi ki her şeye rağmen uğraşıp, araştırıp yazıyorsun.
  Sevdim 2 Kişi
  • Ben daha fazla yazıp seni yoldan çıkarmayayım o zaman 😄

   O hediye sorusunda az evvel homo erectus fotosunu atmıştım ya yoruma, oradan geldi aklıma yazmak 😄

  • Bikız99

   Evet fark ettim😂

  • Çelişkiye düşüyorsnız Kuranı kerimdeki maymunla ilgili ayetleri okuyabilrisiniz.
   İnsanoğlunun maymunla olan tek ilişkiyi şu ayet açıklıyor:
   ''Yasaklandıkları şeylerden vazgeçmeye yanaşmayınca da onlara "aşağılık maymunlar olun" dedik.'' (Araf-166)
   Maymunun insana benzemesinin hikmeti budur... Bu evrim teorisi de en çok Yahudilerin işine geliyor zaten :)

 • marjinalgirl2367
  Eline sağlık. Atalarımızın maymundan geldiğine inanmıyorum. Yine de güzel hazırlamışsın 😄
  Sevdim 3 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • magnum_blck
  KizlarSoruyor'da böyle bilgilendirici şeyler görmek güzel. Cahiller gelmeden :)
  SevdimYardımcı 5 Kişi
  • Teoriyi deden olarak görüyorsan sana kalmış

  • Ne alaka?

  • Cahiller gelmeden yazmışsın aynen cahil olmamak demek = teorideki maymunları deden olarak görmektir

  • Hepsini Göster
 • Handsomehell01
  Akıl var mantık var insan maymundan geldiyse şimdiki insanların neden maymun olmuyor 😂😂😂😂
  Sevdim 2 Kişi
  • Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor olacak

  • Bence detayında daha önce bu konuyla alakalı yazdığım bir yazı linki paylaştım. Oradan okuyabilirsiniz.

  • Kanka Maymundan gelmediğimiz çok belli bence sen buradaki bilgileri oku: https://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3841 insanları maymun cesedi bulunca nasıl kandırdiklarina dair her şeye yer verilmiş.

  • Hepsini Göster
 • mmeftunn
  Elhamdulillah hem muslumanim ve evrimin olabileceğine inanıyorum. Ayrıca ilk insanın da Adem ve Havva olduğunu Allah cc Kuran da yazıyor. Allah bir sey ol diyorsa olur onun icin zaman kavramı yoktur 4 milyon yıl bizim için tahayyül edilemez ama onun bir andır sadece. Bu oluşum süreci biyolojiktir ve Kuran I Kerim ile ters düştüğüne inanmıyorum. Bilimsel veriler apaçık ortada Evrimi inkar etmek aptallik olur ama Allah’ı inkar etmek de aptallaligin daniskası olur.
 • pastacı_meryem
  Ben bu teoriye inanmıyorum ama bizim dışımızda bir çok farklı insan türü gelmiş geçmiş. Buna inanıyorum ama ilk ata diyemem. Öyle bir şey olsaydı maymunlar devam ettiği halde onlarda devam ederdi. Ara türler nerede?
  Sevdim 1 Kişi
 • Ultra_Phoenix
  Vay canına. Çok ilginç bir yazı. Eline sağlık.İlk Atalarımızı Tanıyalım: Primattan Homo Sapiens'e
  Sevdim 1 Kişi
 • BibliyofilBirHatun
  Aklıma Selçuk Erdem'in karikatürü geldi. Bir tavuk dinazor fosili müzesi geziyor. Bir fosilin önünde durmuş "oyyy dedem " diye ağlıyor.
  Sevdim 2 Kişi
 • İndeepth
  Teşekkürler bilgilendirici bir paylaşım olmuş okuyup anlamayı düşünenler için. Okumayanlar insanın çamurdan olduğunu düşünenler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Karahan83
  Orta sırada soldan ıkıncı arkadas tıpkı amcaogluna benzıyor bırebır kopya yanyana gelseler ıkız zannederler harbı
  Sevdim 1 Kişi
 • KırıKMerdane
  Yani evrime inanmayan biri olarak yazını okudum eline emeğine sağlık uğraşıp yazmışsın nankör olmamak lazım
  Sevdim 1 Kişi
 • orcanius
  Ahh ahh..
  O zamanlarda oralar hep dutlukmuş cidden.
  Detaylı çalışmanız için çok teşekkür ederim. Sevgiler
  Sevdim 1 Kişi
 • kssitesi377
  fosilleri var kanıtlı şeyler bilim adamları yalanmı söylüyücek bilim tartışmaya kapalıdır ama ne olursa olsun şu bilgilere inanmıyolar
  Sevdim 1 Kişi
  • Bilim tartışmaya her zaman açıktır ama bilim yapanlara açıktır. Zaten evrimin var olup olmadığını bilim dünyası artık tartışmıyor bile, evrim çoktan kabul edilmiş bir gerçek.

   Evrimi inkâr edenler; kıtaların hareket etme teorisine, Dünya'nın küreselliğine, Evren'in genişlediğine, Büyük Patlama teorisine hatta hayvanlar üzerindeki evrime inanıyorlar ama nedense insanın evrimine inanmadıkları gibi ''akla mantığa sığmaz'' gibi saçma sapan laflar ediyorlar.

  • @Ütü-Masası kim evrimi tamamen kabul ediyor?

  • @SudeDwmir22 Bilim evrimi çoktan kabul etmiş. Artık var olup olmadığı tartışılmıyor. Sadece canlıların evrimsel süreçlerinde tartışmalar, ihtilaflar oluyor.

  • Hepsini Göster
 • Janelski
  Elinize saglık. Atalarımın primatlar olduğuna inanmasam da okuması keyifliydi.
  Sevdim 2 Kişi
 • cicimod
  Üst görseldeki adamlardan ilk ikisinin bakışları daha akıllı. Sonradan insan oğlu kafayı tırlatmış demek :) Ayrıca sonrakilerin yüzünde tipinde çok insan var hala.
 • TokEvinAçKedisi_
  Eşrefi mahlukat bu olamaz. Ben bu evrime inanmıyorum. Atamız hz Ademdir. Bu maymunlar değil.
  Buna inananlar kuzenleriyle bir ilişki kuruyor mu acaba
  • Kuzenleriyle ilişki kuranlar Adem Havva soyundan geldiğini iddia edenler. Hatta kuzeydende öte kardeş kardeşle çiftleşmesi mevzubahis yaradılışçılıkta

  • Odaklandığın şey o olduğu için direkt cinsel ilişki olarak görüyorsun. Ben sosyal anlamda dedim

 • https://www.youtube.com/embed/2a3GNxMD5sgEline sağlık jajsjdjdjsjssu
  Eğlenceli 1 Kişi
 • 27esmerim
  Valla atalarımızın bunlardan geldiğine inanmıyorum eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • BBDDSSMM
  Eyer kiiii! Biz meymundan geldiysek şimdiki meymunlar niye insan olmiyor hadi atayizler açıklayın bagalım!
 • Daha Fazla (52)
YÜKLENİYOR...