Modern Dünya'nın temelini atan Roma ve ordu anlayışı

Roma'yı bir kez olsun duymayanınız yoktur. Varsa da gitsin intihar etsin.


M.Ö. 6. yüzyılda etrüsk krallıklarından birine tabii bir şehir devleti olarak kurulmuşi geçen yüzyıllar içerisinde tarihe karışmak şöyle dursuni tarihi şekillendirmiş olan büyük medeniyettir Roma.

Doğu Roma'yı da sayarsak 21 asır boyunca ayakta kalmış bir yapılanmadan bahsediyoruz.

Her ne kadar işbu devletin yapısını, kanunlarını ve idari anlayışını anlatmak için bir yazı dizisi gerekse de, sizlere kısaca bu askeri başarının temeli olan ordudan bahsedeceğim.

Tabii bu bahis konusu klasik dönem Roması'nın temelini oluşturan lejyonlar dönemi olacak.

Modern Dünya'nın temelini atan Roma ve ordu anlayışı

Roma, kuruluşunda tüm greko-roman kültüründe olduğu gibi phalanx isimli, piyadelere dayalı bir ordu düzeninde savaşmaktaydı.

Phalanx Büyük İskender döneminde daha düzensiz ordu yapılanmalarına karşı mutlak üstünlüğünü kanıtlamış, sıkı disipline, sağlam savunmaya dayanan bir yapıydı.

Lakin zamanla bu düzeni mükemmelleştirmek ve Roma'nın gücünü yayabildikleri kadar yaymak isteyen romalılar, lejyon adı verilen bir düzene geçtiler. Marian Reformları denen bir hadiseyle Lejyonlar Roma'nın esas gücü ve stili oldu.

Centuria

Onluk Sistemi Mete Han icad etti diye yaygın bir palavra vardır bizde. Lakin kii öyle değildir. Onluk halinde düzenlenmiş bilinen ilk ordu Roma'nın centurialarıdır. Century İngilizce'de Latince 'Yüz, Yüzlük' anlamına geldiği için 'asır' anlamında kullanılır zaten.

Centuria 10 kişiden oluşan Contibernium isimli ufak mangalardan on adet toplanmasıyla oluşan yüz kişilik basit lejyon birimidir. Başında 'Yüzbaşı' babında Centurion diye bilinen bir subay bulunur. Bu subayın görevi başında bulunduğu yüz kişilik birliğin asla düzeni bozmaması, bir adım ileri atmaması, emre hiçbir şekilde karşıt bir harekette bulunmamasıdır. Centuria'daki her bir asker yanındaki ve arkasındaki ile koordine biçimde savaşır. Parasını kendisi ödediği ekipmanı olan geniş kalkan ve gladius kılıcının yanında kargılarla donanmış askerler en öndeki cepheden gelen saldırıları karşılayacak, arkadakiler de öndekini geriden atılan kargılarla destekleyecek şekilde nizamda dururlardı.

Modern Dünya'nın temelini atan Roma ve ordu anlayışı

Centurion'un komutuyla en öndeki askerler düzenli biçimde arka tarafa geçerdi ve böylece askerlerin göğüs göğüse çarpışmalarda yorulması engellenirdi.

Bu düzenle Avrupa'lı ve yakın Asyalı düzensiz savaşan orduları ezip geçmeye başlamıştır Roma.

COHORT

Modern Dünya'nın temelini atan Roma ve ordu anlayışı

Altı centuria bir cohort oluştururdu. Bu cohortlarda duruma göre auxhillary denilen Roma'ya tabii milletlerin vatandaşlarından toplama destek birlikleri de bulunabilirdi. Roma piyade harici askerlerini germenlerden vs. ırklardan devşirdiği okçu ve atlılarla süspanse etmekteydi.

On Cohort da bir Lejyonu oluşturuyordu. Lejyonlar 4.200 ile 6000 kişilik mevcut arasında değişirdi.

Bu lejyonlardan birincisinin başındaki Centurion kıdemli mevkiideydi ve Primus Pilus denirdi bunlara.

Bu adamın üzerinde beş tribün vardı. Bu şahıslar gelecekte politik kariyer kovalamak için orduda vazife almış genç subaylardılar ve işleri lejyonun kumandanlarının yaverliğini yapmaktı.

Bunların da üzerinde Prefectus Castrorum vardı. Bu adam orduda bir 20 senesini geçirmiş, işi lejyonun kumanyası, eğitimi, düzenini sağlamak olan kıdemli subaydı.

Bunun da üzerinde Tribunis Laticlavus vardı. Bu şahıs diğer tribünlerden daha tecrübeli, senatoya girmek için gün sayan subaydı.

Zirvede ise Legatus vardı. Legatus bir senato üyesiydi, üç-dört yıllığına söz konusu lejyonun komutasını devralırdı ve ordunun Korgenerali gibi birşeydi.

Roma çağının çok ilerisindeki bu ordu düzeniyle dünyanın temelini atmıştır Batı'da.

Belasını da en ters gelecek olan Asyalı atlı okçu kavimlerinden bulmuştur

Modern Dünya'nın temelini atan Roma ve ordu anlayışı
1
2
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

12
 • DitaVonTeese

  Emeğine sağlık yazanları uyarmaya geldim.

  Bu cohorslar 300 kişi değil miydi? Mızraklı piyadenin kaldırıldığı iyi olmuş. Kenya’da elde mızrak altta yaprak ava çıkan kabileyi anımsatıyor.

  • DitaVonTeese

   *Cohorts

  • Hepsini Göster
  • DitaVonTeese

   Şimdi okudum 500-600 e kadar çıkmış sayı. İlginç. Roma’ya ilgi neden?

  • Tarihle ilgilenen herkes Roma ile ilgilenmelidir.

   2300 sene once halkin asagi yukari yuzde yetmisinin okuma yazma bildigi medeniyet adamlar

 • banabirisimgerekli

  Oynadığım oyunlarda hep centurion'a denk gelirdim ama ne anlama geldiğini hiç araştırmamıştım. Diğerlerini de öğrendiğim iyi oldu. Yalnız bela kısmına bittim... Konuyla alakalı tarihi bir dizi olarak Rome tavsiye ederim.

 • Gizli Üye

  Senin zekana ölüyorum neyle besleniyorsun

Yükleniyor...