Bir Osmanlı rüyası: KizlarSoruyor hanedanlık devrinde var olsaydı sitede ne gibi değişiklikler olurdu?

Selamlar
Bir Osmanlı rüyası: KizlarSoruyor hanedanlık devrinde var olsaydı sitede ne gibi değişiklikler olurdu?
Bugün gördüğüm bir soru oldukça ilgi çekiciydi. Yine yaratıcı üyelerden biri 2100 yılında "KizlarSoruyor" hala olsa, sitede nasıl sorular olurdu? diye sormuş. İnsanı düşünmeye sevk eden bir soru olduğu aşikar. Ben de düşündüm ki hayal bu ya eskilere gidelim. Taa Osmanlı dönemine. Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıktığı en şaşalı günlere.

Sene 1520. Nasıl oluyorsa KizlarSoruyor da var. Bir şekilde varlığını sürdürüyor.
Nası bir ortam olurdu? (Konu başlıkları, konuşulanlar, fenomenler, gündemdeki konular, siyasi tartışmalar, kullanıcı isimleri, +18 sorular, vs.)

Hatun-u İstifham yine afet-i devran olur muydu? :)

(Hatun-u İstifham, Kızlar Soruyor'un Osmanlıcası)

1|5
717

En İyi Erkek Görüşleri

• o soruyu gördüm cevapladım, bildirimler bitmdi bir türlü :)
    mesela beğeni yerine mendil ibaresi olurdu..
    cevap vermeden önce izin istenirdi..
    özel mesaj zinhar yasak olurdu..
    padişah hakkında benceler yazılırdı..
    sadrazamlar siteyi yönetirlerdi..

1|0
    0|0
  • Merak etme. Sırf hattatlar etkilenmesin diye Matbaayı şeytan işi diyip ülkeye sokturmayan şeyh-ül islam ve avaneleri , internet ve bu gibi platformlar içinde daha ağır hatta katke gidecek kadar bahaneler yükleyip yasaklatırlardı.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bir kere en başta çok daha yumuşak ve güzel bir üslup olurdu konuşmalarda..
    Erkekler kadınlara yazarken daha fazla etkilemek için ve hoşlandıklarını belli etmek için naif hoş kelimeler kullanırlardı.
    Herkesin bir sürü sevgilisi olmazdı. Biriyle konuşurken bir başkasına yazmazdı..
    Vb..

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 15

• muhtemelen eğlenceli olmazdı, çünkü imparatorluk ve sosyal hayatı devam etse idi şartlar bu kadar değişken olmazdı, ve bizlere son derece normal gelirdi o durumlar ve haller :)

1|0
    0|0
  • Zat-ı âlîniz, bir hatunun bab-ı mahremine gayr-i ahlaki yollarla tasallut etmektedür. Bu mel'ûnun katli vacip olunup tiz kellesi vurala.

2|0
    0|0
  • Bütün herkes Osmanlıca diye bir var sanıyor. Halbuki ilk beylik zamanından beri anadolu Türkçesi kullanmışlar. Biraz köylü biraz eski bir yörük Türkçesi. Ama net anlaşılabiliyor.

1|0
    0|0
  • Hanedan-ı osmani’ye hassaten selam iderüm
    Bilcümle hatun kişi efradına da zübbü Hayri’yi itina ile zerk iderüm.

1|0
    0|0
  • Mendilimi düşürdüm yakisikli cocuuk mendili yerden almadi sizce benden hoslanmiyor mu?

3|0
    0|0
  • aynen bu günkü gibi olurdu osmanlı süper güçtü insanlarıda daha ileri görüşlüydüler çok daha erken uyanırdık bence derim

1|0
    0|0
  • Valla sanirim her sorunun cevabini kendi muhatabi verirdi..
    Hanimlar hanimlara beyler beylere.. :/

1|0
    0|0
  • bu kadar rahat ve özgür olamazdık.. açıcası böyle bir rüya bile görmek istemiyorum..

1|0
    0|0
  • Olamaz, olamaz ki mümkün değil, eskiden ne kalmış bu olsun.

0|0
    0|0
  • Kizlar uye olamazdi.

1|1
    0|0
  • Burdakı abazaların boynu vurulurdu sultanım

2|0
    0|0
  • Desti izdivacınıza talibim mesajları çok olurdu :)

2|0
    0|0
  • Edep olurdu

1|0
    0|0
  • Daha saygılı olurdu lale devrinde ks

1|0
    0|0
    • Kızlar moda dan değil nakış dikiş erkekler fetva askerlik den konuşurdu aynı yaştaki kişiler birbirine cevap vermez 20 30 yaş büyük kişilere ortak sorular ibadet gibi fetva nazar tarzı şeyleri sorarlardı

• Böyle bir site olmuca kesindi sanırım

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Muhayyel ettiğim hatunu basar eyledim, tazip etmemek için intihar ediyorum mukadderata mı bırakayım yoksa validemle haber yollayayım mı? Shshkskfkdk

2|2
    0|0
  • Kızlar erkeklerle erkekler kızlarla görüş paylaşamazdj hahhaa

2|0
    0|0
  • Haremlik selamlık olurdu. Sapık olmazdı, şeriat okurdu mesela. Herkes e caza kesilirdi

1|0
    0|0
  • Bence bu site olmazdı 😃

1|0
    0|0
  • Haremlik-selamlık olurdu😊

1|0
    0|0
  • Haremlik selamlık olmazdı.

1|0
    0|0
Yükleniyor...