Editörlük Nedir?

Daha önce KizlarSoruyor Bence Editörü Olmak başlıklı bence aracılığıyla editörlük hakkında bilgi vermiştik. O bence’ye ek olarak burada detaylı bir açıklama daha yapmanın faydası olacağını umuyoruz sevgili KS halkı…

Editörlük Nedir?

Editör kimdir?

KizlarSoruyor topluluğunun beklentilerine uygun hatta topluluğun beklentilerinin de ötesinde Bence içerikleri üretebilen üyelerimiz editör olabilmektedir.
(Benceler hakkında genel bilgi almak için: "Bence" paylaşmaya hazır mısın?)

Editör seçimi için bir üyenin bence’lerinde hangi kriterler aranır?

1- Öncü, yenilikçi, güncel, orijinal fikirleri en güzel ve doğru biçimde yazıya dökebiliyor olması, üyenin editör seçilebilmesi için önemli bir faktör.

2- Editör Bence’leri topluluğa yardımı dokunabilecek, topluluğun zihnine ya da kalbine hitap edebilecek bir şeyler sunuyor olmalı: Bilgi, eğlence, mizah, şaşırtıcılık, deneyim...

3- Editörler, Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına özen gösteren üyeler arasından seçilir.

4- Bence’lerin biçimsel olarak düzgün olması, editör seçminde önemlidir. Bence Paylaş panelindeki heading, bold gibi araçları iyi kullanabilen, uygun görseller ve videolar seçebilen üyeler, editör olmaya daha yakındır.

5- Başlık! Başlık! Başlık!.... Sıradan ve genel başlıklar yerine, konuyu iyi anlatan, ilgi çekici başlıklara sahip Bence’ler yazan üyeler, editör olmak için daha uygundur. “Kızları Etkilemenin Yolları” yerine “Arkadaş Gözüyle Bakan Bir Kızı Etkilemenin Yolları” başlığı, editör olma yolunda dev adımdır.

6- Editör yapılmadan önce bir üyenin tüm bence’leri tekrar tekrar incelenir. Eğer daha önce, ayrımcılık içeren, provokatif, sakıncılı herhangi bir paylaşımda bulunmuşsa, diğer bence’leri ne kadar kriterlere uygun olursa olsun o üye editör seçilmez. Editörlerde aranan en önemli özelliklerden biri sağduyudur. Editör seçildikten sonra bu tür bir paylaşım yaptığı takdirde ise editörlüğü iptal edilebilir.

7- Bence’lerinde cinsiyetçi ifadelere yer veren, kadınlara yönelik ayrımcılık içeren ifadeler kullananan üyelerin editör olmak için hiçbir şansı bulunmuyor. Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz gündemiyle sarsıldığımız şu günlerde, özellikle bu konuda hepimizin hassasiyeti en üst seviyede. Yine kadınları meta olarak gösteren, aşırı görsellerin kullanımı da Bence yazarının editör olma şansını ortadan kaldırmakta. Hangi ifadelerin cinsiyetçilik kapsamına girdiğini öğrenmek için lütfen tıkla: Cinsiyet Ayrımcılığı Testi: Ne Kadar Cinsiyetçisin, Test Et Öğren! Teşekkürler @kaktüskafa !

Editörlük Nedir?

Sık sorulan sorular:

Editörlerin bence'leri moderasyondan geçiyor mu?

Evet, moderasyondan geçiyorlar. Editör benceleri doğrudan Süper Bence seçilse de, Süper Bence’ler havuzunda 2. bir moderasyon aşaması daha mevcut. Eğer kurallara aykırı bir durum tespit edilirse, editör Bence’si Süper Bence statüsünü kaybedebilir ve hatta kaldırılabilir de. Yine bu aşamada belli kriterler dikkate alınarak Çok Süper Bence seçilmesi de mümkün olabilir.

Editörlük iptal edilebilir mi?

Evet. 7. ve 8. maddedeki kriterleri karşılamayan bence’ler üretmesi editörlüğün iptal edilmesine neden olabilir. Yine kopyala-yapıştır bence’ler veya başka bir sitedeki içeriği biraz değiştirip yayınlayanlar da güven sarsacağından incelemeye alınır. Bu hataların sürekli tekrarlanması durumunda editörlük iptal edilebilir.

Çok sayıda Bence paylaşıyor olmak beni editör yapar mı?

Hayır, yapmaz. Yukarıda da açıkladığımız gibi, sayıya değil "kaliteye" ve şu tür niteliklere bakıyoruz: Orijinallik, yazım kurallarına gösterilen özen, başlıkların dikkat çekiciliği, görsel seçiminin başarısı, cinsiyet ayrımcılığı ve kadını aşağılayıcı ifadeler içermemesi, kadın-erkek perspektifi içermesi vs.

Şunu da belirtmekte fayda var, ayda yılda bir Bence paylaşımı yapan üyeyi de hemen editör seçemiyoruz. Çünkü kalite konusunda değerlendirme yapabilmemiz için belli bir sayıda Bence paylaşımını incelemeye ihtiyacımız var.

Uzun Bence'ler paylaşıyor olmak beni editör yapar mı?

Hayır, yapmaz. 1-2 paragraflık kısa ve etkileyici bir Bence yazmak da emek ister. Yukarıda da açıkladığımız gibi, uzunluğa değil "kaliteye" ve şu tür niteliklere bakıyoruz: Orijinallik, yazım kurallarına gösterilen özen, başlıkların dikkat çekiciliği, görsel seçiminin başarısı, cinsiyet ayrımcılığı ve kadını aşağılayıcı ifadeler içermemesi, kadın-erkek perspektifi içermesi vs

Editörlük Nedir?
74
42
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • bende, editör olan birine süper benceleri siz mi seçiyorsunuz diye bir soru sormuştum :D
  ve onlar bencelere bir şey yapamıyormuş
  teşekkürler aydınlattınız bizi :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Drejevic

  Kız istemeye gittiğimde mesleğim sorulursa KızlarSoruyor. Com Bence Editörü olduğumu söylerim artık. :D

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

4173
 • Affedilmeyen

  Acıkcası bu editör olan kişilerin emeklerine saygım var
  ama sanki kısır bir döngü var bu bence bölümünde..
  Ve popülerlik adına.. ses cıkmıyor bu duruma

 • Melikşah_

  Kisaca ; erkeklerin begendigi 5 kadin tipi ya da kadinlarin begendigi 5 erkek tipi baslikli biseyler yazarsaniz editor olabiliyorsunuz.

 • Eѕρılc

  Ben de Editör olmak istiyom ben dehh 😑

 • Teşekkürler bilgilendirme için:)

 • fangoria

  Tesekkurler

 • Mazine

  Her gün aynı bencelerin çok süper bence seçilmesi sizcede sıkıcı değil mi?
  Dünyanın en yakışıklı 10 erkeği
  Dünyanın en güzel 10 kızı, her gün aynı geyik dönüyor

 • __alice__

  Editörler taraflı seçiliyor diye düşünüyorum. Gayet güzel benceleri olan kişiler editör değil ama saçma sapan konularda her gün bence yazan kişiler editör.

 • Rusasigi

  Sürekli cinsel içerik paylaşanları veya 4 bence de editör olan gibi üyeler nasıl seçildi peki? bunu da bir bence de bize yani kscanlarınıza acıklar mısınız? ?

 • mutnojmet

  Biz de buna inanalım öyle mi?
  İlla Sherlock Holmes gibi bu maddelere hiç uymayan editörleri yazıp ifşa etmek gerekiyor sanırım...

  • bir sen bir de araknafobia , site ıle ılgılı tavrı değişmeyen

  • @lenii ne anlamda?

  • haketmeyen kişilerin yaptıklarını önüne koymak gıbı

 • Glosso

  Önemli olan fonksiyonu yani.

  Bence, iletişimde olunan basılı yayın kuruluşları ile iletişime geçip editör seçilen kişinin yazısı gazetede ya da dergide yayınlatılabilir.

  İletişime geçilmemişse geçilebilir.

  Ayrıca yazarlar kendi yazılarını düzeltebilmesi gerekiyor. Bazen defalarca kontrol edilmesine rağmen gözden kaçan typo ya da anlatım bozukluklarını düzeltemiyor insanlar.

  Şimdiden haftanın editörü seçilenlerin ellerini sıkar tebrik ederim.

  Bir de tabii yazıyı denetleyen moderasyon önemli. Benim burada yazmayı bırakmamın temel sebebi sağdan soldan aşırılmış yazıların da süper bence seçiliyor olmasıydı mesela. Uyardığımızda da saçma sapan açıklamalar yapılıyordu
  Halen öyle mi bilmiyorum gerçi.

  Son olarak isimlendirme biraz uymamış sanki. Editör demek düzenleyen demek en yalın çevirisi ile. Yani yazıları gözden geçirip hataları düzelten filan. Başka anlamları da var ama yazı yazıp BENCE paylaşan kişilere haftanın editörü demek doğru bir tanım olmamış

  Böyle olunca ben sanki BENCEleri okuyup düzenleyen, düzelten kişilere ödül veriliyor sandım.

  • ... ha editör diye başka bir yetki tanımı yapılmışsa onu bilemem. Epeydir yokum malum

 • khaleesi91

  O kadar cok sacma sapan sey var ki bencelerin cogu gereksiz bunu yapanlar da editör evet, burasi belki önemsiz bir ortam ama sonucta bir emek harcanacaksa bunu editör yapacaksa mukemmel olmali diye dusunuyorum..
  Ben önemseyip de bir bence hazirlamadim..

 • Süper bencelerim olmasına ve kurallara uymama rağmen fenomenliğim iptal edildi. Nedenini hala anlamış değilim. Bence diğer fenomenler tarafından fenomenliğim kıskanıldı ve normal bir kullanıcı haline getirildim. Dolayısıyla fenomen ya da editör olmak için paylaşım yapıyorsunuz emek harcıyorsunuz ancak sizi kıskanan biri fenomen olunca hemen sizin emeklerinizi hiçe sayıyor.

 • madeleinee

  Türkçeyi doğru kullanmaktan sonrasını okumadım. Cinsiyet ayırmcılığına yazılan kezban kızlar adlı benceler de giriyor mu?

 • - damat ne is yapiyor?
  - kizlarsoruyor'da editör
  - vay vay vay...

 • PComfort

  başlarım benceyede görüşede nerde dangalak biri var onu yaparsınız zaten bu her yerde aynıdır bakıyorum guru moderatör vs vs hep çok arayıpta yapılmış sanki ben film sayfasında moderatörüm hemde en büyük film arşivi sayfasında her zaman hak edene rütbe veririm ama sizde bu yok arkadaşım..

  birazdan bu yorumu kaldırdığınıza dair mesaj atarsınız bana bekliyorum şimdiden..

 • Eybidi

  kısa ve öz sorum var cevap verebilen varsa cevap versin editör olan para kazanıyor mu. Yoksa beleşmi calışıyor bana bunun açıklamasını yapabilir misiniz? Ayrıca ben editör oldum ben para kazanmıyacaksam neden bu kadar zahmete gireceğimi de bilmiyorum. Bana bunu açıklamasını yapabilirmisiniz

 • Anonim_xx

  Ben şu ana kadar faydalı benceler göremedim açıkçası, onu da geçtim hep çalıntı! Bu kadar olmaz. İnceliyor inceliyorsunuz da diğer sayfalarıda inceleyin bir ara.

 • GizLi_Yarqıc

  Editörlüğü kısaca özetlemek gerekirse;sürekli olarak yaptıgı işin başında durarak kullanıcıların sitedeki ihtiyaçlarına cevap veren kişi...

 • editör olmak için bence yönetici bilgisine haiz olmalıdır ülkemizi dikkate alarak milletimizin tarihi geçmiş bilim adalarını tarihçilerini kültürümüzü ön plana almalıdırlar ayırımcılık hiç bir şeyde ayırımcılık olmaz bir gülde dahi erkek ve dişi varken kainat çiftler üzerine kuruludur tek olan Allahtır benceleri görüyoruz büyük zahmetler çekiliyor kültürel bir bilgili bence görmedim neyi bencelligi rüjün tıraşın sanatcının dizilerin bencelliginden başka bencele rastlamadın ben bencede efendim

 • SezaiAcima

  Editor seçilirken çok adil olduğunuzu söyleyemem. Kızlara daha çok önem veriliyor.

 • YunusEmre14

  Editör olanlara herkesin saygısı var ama.
  Sanki bu bencelerde bir kısır döngü var.
  Ve popülerlik için kimse sesini çıkarmıyor bu duruma.

 • Alduino

  Şimdi babacanlar editör şeçtiğiniz çoğu kişi sırf yazmak için yazıyolar. Aynı sözcü veya zaman gazetesi gibi boş içerikli bilgi içermeyen paylaşımlar.

 • _Robin

  O degil de sahtekarlik kokan bu kurallariniza su kedileri alet etmeyin yahu asdf

 • Ghost65

  Ne gerek var , anı yaşayın , xper kazanmak için saatlerce buraya bağlı kalmayın.

 • Kutsal_bakire

  Bu konuda biraz daha hassas davranmalisiniz
  Editor secilen oyle gereksizler gordum ki...

 • gizli kullanıcı olarak yazdığımız benceleri bizim yazdığımızı görebiliyor musunuz?

  • Yönetici adminler "Gizli Kullanıcı" olarak yazılmış bencelerin yazarlarını görebilirler.

  • İyi de siyasi gündeme iliskin bir konuyu mesela erken secimleri kadın erkek cizgisinde nasıl anlatacaz

 • Somya

  Her önünüze geleni yapıyorsunuz zaten bir güzelliği kalmadı.

  • İyi yazmak aslında bir yetenek. Kimisi konuşarak kimisi yazarak ifade eder kendini. Benim burada gördüğüm bencelerin çoğu birbirinin kopyası
   Onedio aklıma geliyor benceleri görünce
   Bence derken adı üstünde benden bişeyler olmalı diye düşünüyorum

   İyi benceler. Bu arada soru ve görüşlerin kimin sildiğinin bildirimi gelse adil olur

 • Ourand_Medan

  Çokzel açıklanmış, beni editör yapabilir misiniz? 😍

 • IRobin

  O değilde artik şu elemanlara maaş verin bari aç susuz yazıyorlarda yazıyorlar burada.
  Ayıp. Bu kadar yazılardan kalite düşüyor.. Yığınla gereksiz bilgi kirliliği ve yüzden gerekli olan bilgilerde itibar görmüyor editör arkadaşların.

 • Bir de şu moderatörlük için neye bakıyorsunuz onu öğrensek :D? O kadar duyarlı bir vatandaş olan ben hala mod olamadım :D İlgilenin lütfeeen

 • SinirliBiber

  Sayın @KsBence. Editörlük alanında, olumlu yapılanmalar bekliyorum. Bilginize. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
  #SinirliBiber

 • Kemosabe

  Saçmaymış ksciğim. Herkes benim gibi free takılsa olmuyor mu? Bak kendi çabamla kazanabileceğim tek şey guruluk. Diğerleri ise benim elimde değil

 • voluptuous

  Editör listesini de yardım bölümünde yayinlasaniz mi acaba?
  40-50 editör oldu galiba , bilelim

 • bu benceleri nasıl engelleyebilirim günde en az 10 defa görüyorum

 • sifisoss

  Dostum, editör olmak için aç insanların yiyecek dağıtılan kamyona hücum edişi gibi aç mideyle değil ama aç bir ruhla koşanların editör olduğu bir dünya da yaşadığımız zannındayım. Hayatın her köşesi anlattığım ruhu taşıyan insanlarla dolu ki bu sayfada hayatın önem kazanan bir köşesi değil mi? Söylediklerim bir aşağılama ifadesi değil. Koşuşma İnsanların kendisine anlam katma yarışıdır. Birisi ekmek kamyonuna koşarak canını yaşatma çabasındayken diğeri ölmekte olan ruhunu yaşatma çabası ki ruhu can çekişirken bundan haberdar değil. Günümüz dünyası insanları doyurmakta başarılı olsa da ruhlarını öldürüyor. Editör olmak için ölmekte olanlar koşarken dirileri ve diriltme gücü olanları istiyorsunuz. Belki de sizin koşmanız gerekiyordur.

 • Editörlük zor olsa gerek , başarabılenı kutlamak lazım.. emeğe saygı.

 • Bende istiyorum editörlük bu noktalarada dikkat ediyorum acaba ne zaman olurum? 😊

 • Thor06

  Sayın, @ksBence Editör olmak için xper puanı önemli mi?

 • IRainmaN

  %96 si Copy/paste.

  • çoğu benceleri takip ediyorum. Ben mesela bir kaç tane copy paste yaptım. Süper bencelerin çoğu copy paste

 • editörlere maaş bağlanıyor mu? varsa düşünebilirim:)

 • Essracd

  Birkaç güne editör olurum heralde, bu sitede benden iyisi yok.

 • justtwatch

  Benim bu listede olmamam bence çok büyük eksiklik @kizlarsoruyor @ksbence

 • beceriksiz94

  Bilgilendirdiğiniz için tşekkürler, faydalı bir yazı olmuş

 • Belinelli

  3. maddenin içeriğiyle 4. maddenin ilk kelimesi çelişiyor sanki :))) @ksBence

 • teşekkürler aydınlattınız beni bunlara uymaya çalışacağım

 • Kime-Ne

  Viral bence. diyorsunuz ama. emek yok ve bu insanlar editör

 • Merhaba234

  Amannnn bir b*k sanki

 • emre00

  Kopyala yapıştır bencelerin önüne gecilmeli

 • Parsa35

  Binlerce Insanla uğraşmak Kolay degil iti var kopuğu var zor iş :)

 • fakiruuss

  Tamam. Editörlüğü verin.
  Bende imla kuralları çerçevesinde benceleri yazayım.
  @ksbence

Yükleniyor...