Bunu açıklayabilecek baba yiğit var mı?

link Saffat Suresi 125. Ayet.

Yaratıcıların en güzeli Allah ise, diğer yaratıcılar kim?
Güncellemeler:
+1 yıl
Cevap verenlerin çoğu ''Çevirisi iyi olan birinin bakması gerekir'' demiş. Yalnız, arkadaşlardan biri durumu kurtarmak istemiş olacak ki, Yaratıcılığı mecaza döküp inşa etme anlamına getirmek istemiş. ''İnsanlar da inşa eder, iş yapar fakat, Allah bunların en güzelini yapandır'' demeye getiriyor.

Bakalım o dönemde insanoğluğunun iş alanları nelermiş? Ticaret, hayvancılık, balıkçılık, dokumacılık v.s. Arkadaşın iddiasına göre bunlardan çıkardığımız sonucu sonraki güncelleme ile aşağı sıralayalım
+1 yıl
''İnsan ticaret yapar. Allah ticaret yapanların en hayırlısıdır. (Allah ticaret yapar mı?)

''İnsan balıkçılık yapar. Allah balık tutanların en hayırlısıdır. (Allah balık tutar mı?)

''İnsan kilim dokur. Allah kilim dokuyanların en hayırlısıdır. (Allah kilim mi dokur?)

Neyse, devam edelim. Kesin bir dille ''Yaratmak Allah'a mahsustur'' diyen bir dine mensup kişilerin, mecazi de olsa insanlara yaratmak sıfatını yüklemesi doğru değildir. Allah'ı, yarattığı ile kıyas edemezsiniz.
+1 yıl
Son olarak ayet gayet açık, net ve anlaşılır. Muhammed muhtemelen Mekkeli putperestlere sesleniyor, onların tanrısı ile kendi tanrısını kıyaslıyor. Resmen ''Benim tanrım senin tanrını döver'' durumu söz konusu. Bunu görmezden gelenlerin yapmaya çalıştığı şey, karıncanın ağzından deve çıkarmaya çalışmakla eş değer. Putperestler putlara tapmazdı. Putları tanrılarına dua ve isteklerini iletmek için aracı olarak kullanıyorlardı. Tıpkı müslümanların Kabe ve türbeleri kullandığı gibi.
Bunu açıklayabilecek baba yiğit var mı?
13
8
Görüşünü yaz