Centilmenlik ve zarafet doğuştan mı gelir, sonradan mı öğrenilir?

İçinde olan bir şey midir? Yaşayarak insan kendini bu şekilde değiştirebilir mi? Değiştirirse gerçekten kedi olmuş olur mu?

1|2
2254

En İyi Erkek Görüşü

• galiba öyle. napsam ne etsem bir türlü kaba saba, dangalak biri olamıyorum. elimde değil.

1|0
    0|1

En İyi Kız Görüşü

• Bence içte olan bir şey. Karakterde varsa eğitim ve çevreyle gelişiyor.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 53

• Yasayarak ogrenilir bazi seyler ama zerafet icten gelen bir olgu bence dogustan hani

0|0
    0|0
  • centilmenlik ve zarafet bana göre kişinin genetiğinde olan birşeydir atadan toruna aktarılan ve inanıyorum ki bütün insanlığın geninde varolan birşeydir bu ama kimimiz geliştirir gün yüzüne çıkartırız kimimiz hiç umursamaz ve dahada köreltir. Genetiği gün yüzüne çıkartmak ya da köreltmek kişilere değil ailelerine bağlıdır belli bir yaşa kadar sonuçta kişi aileden eğitim alır ve ömrü boyunca ailesinden aldığı eğitim temellerinin üzerine kendisi birşeyler koyarak ilerler, kişi ailesinden centilmenlik veyahut zarafet temellerini almışsa kendiside üstüne koyup ilerletebilir ya da ailesinden aldığıyla kalabilir yani bu durumda hem doğuştan geliyor hem sonradan öğreniliyor.

1|0
    0|0
  • Valla bak aklima geldi eskiden baya eskiden lise zamnlari bir koz arkadasim vardiguzeldi ama sakardi baya ilk erkek arkadasi vendim ve beni inanilmaz severdi neyse sonra aradan yillar gecti evlendi bosandi falan tanidogim birinle neyse onada yillar sonra karsilastik ki arada karsilasirdik kizariedi beni girunce utanmasin diye bakmazdim rahatsiz olmasindiye ya da yolumu degistirirdim iste bir gun yine geliyordu karsidan utangac kacamak bakislarla bakti gecti bende gectim ama hissettim arkamdan bana baktigini durdum dondum oyle dikelmis durmus bana bakiyordu dondugumu gorunce yuzunde bir gulumseme utabgaclikla karisik hemen hizlica bana dogru yurudu gozlerinde hala beni cok sevdigini gorebiliyordum neyse konu dahildi hal jatir sonra dedi oturalim bir yerde vaktin varsaboturduk inanilmaz diksiyon zerafet beseri munasebetlerde mastir yapmis sanki zarif acaip kraliyetten biribgibiydi sonra yemege ciktik birgun yok boyle bir zariflik davranis sanki benim girmedigim zamanlard saryda yetismis karsisinda ketndimi tabir caizse hoyar gibi hissettim yani degisiyor insanlar... telefondn yazdim katletmisimdir turkceyi ama zaten azicikta kafa guzel..😊

1|0
    0|0
  • İnsanın içinde olmadıktan sonra öğrenmeye çalışsa ne olur.

1|0
    0|0
  • Bazi insanlarin ruhu kalitelidir bu sadece aileden gelen parayla olmaz üstü basi sefalet icinde ama yasamiyla tarziyla ön plana cikan kibar adamlardir.

1|0
    0|0
  • Doğuştan gelir elbette yetiştirildiğin aile ve çevre faktörüde bunun içinde şimdi bir İstanbul beyfendisi olmak var birde göçmüş istanbullu olmak var ayrıca asalet göstergesi olarak da yorumlanır

1|0
    0|0
  • İkiside dogustan bence insan buyumeye basladkca belli eder kendini nazik olmak isterse bunu yapabilir

1|0
    0|0
  • Centilmenlik tamamen karakter meselesi. Sonradan kazanılsa bile arada sekteye uğrar. Karakterinde varsa asla şaşmaz.

1|0
    0|0
  • Naif olmak doğuştan gelir..

ince düşünmekse aileden.
    öğrenirsiniz empati kurmayı bakar bakar öğrenirsiniz.

Bence tabi.

0|0
    0|0
  • Sonradan ögrenilir

2|0
    0|0
  • Bence her ikisi de olabilir. İnsan sonradan kendini geliştirebilir de.

1|0
    0|0
  • doğuştan gelir tabii kide. Hanzolukta öyle 😞

1|0
    0|0
  • Kolay kolay insan degisemez ruhu kibar olmali

1|0
    0|0
  • Eli yatkinsa nasıl sonradan işi yapabiliyorsa o da o şekilde sonradan centilmen olabilir. Ama doğuştan ailede aldığı şeyler de çevreden aldığı özelliklerde kişinin yaşam boyu çizgisini belirler

0|0
    0|0
  • İkisi de karakter meselesi. Sonradan kazanılablir ama muhakkak patlak verir. İnsanın içinde olan bir şey bu. Bazısı ne kadar zorlasa da ne centilmen ne zarif olabilir.
    Değişmez, sadece ek bir donanım kullanıyor gibi olur.

0|0
    0|0
  • Ben Anne Karnından Centilmen Doğduğunu Sanmıyorum Kimsenin, Bu Yetiştirilme Tarzı İle Alakalı Çocuğun Büyüdüğü Ortam Özellikle, Mesela Ben Kenar Mahalle Diye Tabir Edilen Bir Yerde Büyüdüm Ne Zaman Centilmen Olmak İstesem Durmuyor. Üstümde Sanki 1 Beden Büyük Pantolon Gibi Yanı Düşüyor.

0|0
    0|0
  • yasanarak ogrenilir elbette. yasadigin ortam, cevrendeki insanlar, yasam tarzin falan bu ozellikleri sekillendirir. kimse anasinin karninda bir kadinin elini egilerek opmeyi, sandalyesini cekip oturtmayi, araba kapisini acmayi falan bilerek dogmaz.

0|0
    0|0
  • "Kedi" değil ama "kendi" olmaz gibi geliyor bana.
    Zarafet ve centilmenlik insanın genlerinde vardır. Yetiştirilme tarzı, aile kültürü gibi etkenleri de atlamamak gerek ama. Kısaca hödük her zaman hödüktür. :D
    Üzerine geçirdiği maske bunu değiştirmez. İştah getirecek bir benzetme olacak ama; dolmayı biber, sarmayı yaprak değildir sadece leziz kılan. İçindekilerdir. ;)

0|0
    0|0
  • Dogustan gelir ama calisarak biseyler elde edilebilir

1|0
    0|0
  • Doğuştan gelmez, sonradan öğrenilmez

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    33

Kızlar Ne Diyor 21

• Her ikisi de mümkün bence ama zorlama yapılan belli oluyor zaten.

1|0
    0|0
  • Doğuştan

1|0
    0|0
  • sonradan öğrenilir. birazda ailenin yetiştirmesine bağlı. doğuştan gelir diyenlerde şizofrendir. hastahaneye gorunsunler.

1|0
    0|0
  • ben bunun doğuştan gelen birşey olduğunu düşünüyorum sonradan kazanılabilecek seyler de olabilir belki ama bence o insanın içinde olması kadar gerçekçi değildir.

1|0
    0|0
  • zamanla öğrenilir

1|0
    0|0
  • Kişilikle alakalı sonrası çevre faktörüde etken. dıştan dökmeyle kuyu su dolmaz derler😅

1|0
    0|0
  • Doğuştan yapı meselesi

1|0
    0|0
  • yaşayarak yoksa martin eden nasıl martin eden olacaktı dimi ama

0|0
    0|0
  • sonradan da öğrenilir ama dogustanda gelir.

0|0
    0|0
  • Her ikiside, seviyesi değişir

0|0
    0|0
  • Hiç bir davranış doğuştan gelmez

0|1
    0|0
  • Ikiside

0|0
    0|0
  • Tabiki doğuştan gelirrr..

0|0
    0|0
  • Bence doğuştan gelir, bu sonradan edinilecek bir özellik değil.

0|0
    0|0
  • Sonradan olur.

0|0
    0|0
  • Öğrenilir herhalde

0|0
    0|0
  • Sonradan ogrenilir. Insan ilk dogdugunda canidir.

0|0
    0|0
  • Doğuştan gelir

0|0
    0|0
  • Doğuştandır, sonradan kazananlarda kasıntı gibi bir hava verir

1|0
    0|0
  • Doğuştan gelir.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam