İnsanlarla iletişimimi nasıl geliştirebilirim?

Gizli Üye
Bundan bir kaç sene evvel çok sıcak kanlı birisiydim. Üniversite sınavına hazırlanırken eve kapandım ve sürekli ders çalıştım şimdi odunun teki oldum. Biraz açılabildim ama halen daha ilk adımı atamıyorum. İnsanlarla muhabbet açamıyorum, dm den kimseye yürüyemiyorum yalnızlıktan haz almaya mı başladım anlamadım. Sosyal fobi gibi bir hastalığım yok bunun için psikoloğa da gittim bana hiç bir şeyimin olmadığını sadece ufak bir problemim olduğunu söyledi onuda şu örnekle açıkladı: "bir kedi düşün hatta o kedi sensin ve önünde akan giden bir su var ve bilirsin kediler suyu hiç sevmez. sen o kedisin patini suya vurup vurup çekiyorsun tüm olayın bu cesaret edip o suya girip karşıya geçmen gerekiyor. sen karşıya geçebilecek potansiyele sahipsin ama onun için de öncelikle ilk adımı atman gerekiyor yani suya patini vurmayı bırak ve devam et " dedi. Örnek çok hoş ama halen daha kendimi bu yönde geliştirebilmiş birisi değilim. Çevre baskım çok var. Dostum dediğim insan ve insanlar beni yaklaşık 10 senedir sömürdü hem iyi niyetimi hemde kendi egolarını şişirmek için bu sebeple de onlarla dostluğumu kestim. Diyeceksiniz ki bu zamana kadar ne yaptın. Bu soruyu kendime çok sordum ama kaynayan sudaki kurbağa misali içerisindeyken anlamıyorsun ya dışarıdan bir uyaran olacak ya da kendini dışarıdan hayal ederek analiz edeceksin ve ben 2. sini yaptım. Artık yalnızım ve şu an sudan çıkmış balık gibiyim o kadar uzun zamandır arkadaş edinmiyorum ki nasıl arkadaş edinebilirim en ufak bir fikrim yok. Önerisi olan var mı?
İnsanlarla iletişimimi nasıl geliştirebilirim?
10
7
Görüşünü yaz