Tanrı insanı neden yaratmıştır (çok sorulmuş bir soru ama sitede tatmin edici bir cevap yok)?

hypotheticalcat
Tanrı inancının gereği olarak onun hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını, onun mükemmel bizim ise eksik olduğumuzu kabul ederiz. Peki o zaman Tanrı bizi neden yarattı? Ona ibadet etmemiz için mi? Tanrının bizim ibadetimize ihtiyacı yok, o zaten mükemmel; öyle olmasa tanrı olamazdı. Peki... Başka bir açıdan bakalım. Bizim onun sanatını -yarattıklarını- tanımamız ve takdir etmemiz için mi? "Hey, look at this cool trick" misali. Bir kutsal varlık insanı yaratıp; ondan kendisine itaat ve ibadet etmesini, onu takdir etmesini isteyerek egosunu tatmin eder mi? Egosu olan veya narsist bir tanrı da olamaz. Bunu da geçelim o halde. Bu soruya sık sık "onun sana ihtiyacı yok, senin ona kulluk etmeye ihtiyacın var" şeklinde bir cevap da veriliyor. Ancak tanrı beni yaratmamış olsa kulluk etme ihtiyacım olmayacaktı ki, çünkü var olmayacaktım.

Neden o halde?

-Üslubumu mazur görün lütfen amacım saygısızlık etmek değil. Ayrıca bu sorunun benzerleri çokça sorulmuş farkındayım. Bu sebeple birçok yönde ele alıp tek soruda birleştirmeyi hedefledim. "Bunu sorgulamak senin neyine" demek ya da "sorularla islamiyet" linki atmak yerine gerçek bir görüş bildirirseniz yardımcı olmuş olursunuz.-
Tanrı insanı neden yaratmıştır (çok sorulmuş bir soru ama sitede tatmin edici bir cevap yok)?
7
3
Görüşünü yaz