Açıklamam biraz uzun belki ama lütfen okuyun. Özgüven kaybını nasıl aşabilirim?

Gizli Üye
Ciddiyetle cevap verirseniz çok sevinirim. Işe yarayacak her fikir benim için çok önemli. küçüklüğümden beri çok baskıcı bir aile de büyüdüm. 26 yaşındayım babam hicbir zaman fikirlerimi dusuncelerimi beğenmedi etmedi küçük gördü vb ve hep kendi kararlarını isteklerini benim üzerimde baskı kurarak uygulatti. Annem zaten pasif bir karakter hicbirseye sesini cikarmadi. Eğitim hayati olsun sosyal hayat olsun yapmak istediğim birçok şey vardı. Ben aşırı hırslı azimli ve özgüvenli bir insandim. ama surec icerisinde yillarca istediklerimi yapamamaktan birseyleri istedigim gibi elde edememekten dolayı aşırı derecede psikolojik coktu ve 3 yıl öncesinde bende bazı şeyler cereyan etmeye başladı. Istediğim şeyleri yapmayı bırakın yapmam gereken şeyleri bile yapmaya tahammül edemiyorum. Artik hayattan bir istek ve beklentimde kalmadı. Özgüvenli iken yapabildiğim şeylerin hiçbirini de Şu an yapamıyorum. Belli birseyde girisimde bulunma herhangi bir konuda karar alma da vb cesaretim kalmadı. Örnek vereyim eskiden araba sürmeyi çok istiyordum 18 yaşından beri babama hadi öğretsene baba hadi göstersene baba dedim dedim durdum. O da sürekli öteledi bazı zamanlarda şartlar koştu atıyorum bizimle şuraya gelseydin 1 hafta orda kalırken sana gosterirdim bak gelmedin olmadi gördünmü bilmem ne gibisinden. şu an nisanlim mesela araba sürmeyi öğretmek istiyor bugun bir anda durdu bi yerde hadi direksiyona gec falan dedi beni panik atak tuttu yani istemediğimi söyledim ettim sonra eve döndüm. Bu zamana dek öğrenmek istediğim birşeydi mesela ve bu zamana dek ogrenmemenin öfkesi var içimde ve artik bi girisimde bulunmak istemiyorum. Benim istediğim zaman da olmadıysa olmasın yani. Bu düşünceden dolayı. Ben özgüvenimi tekrar nasıl kazanırım çok kötüyüm
Açıklamam biraz uzun belki ama lütfen okuyun. Özgüven kaybını nasıl aşabilirim?
3
0
Görüşünü yaz