Hikayesiyle sizi etkileyen şarkı/şiir var mı?

gönülyarasiii
En etkili şiirler, parçalar yaşanmışlıklardan çıkar biliriz. O duygu yoğunluğuyla ortaya çıkan eser hiçbir zaman etkisini yitirmez Eğer mutlulukla yazıldıysa, mutluluk o eserle hiç ölmez;eğer bir acıyla yazıldıysa o acı ortaya çıkan o eserle ilk günkü gibi kalır..
Sizin etkilendiğiniz eser ve hikayesi var mı varsa ikisini birlikte paylaşır mısınız?"Genellikle aşk şarkısı olduğunu düşünerek dinlediğimiz bu güzide şarkının hikayesi, esasında sanıldığı gibi değil.

Bir baba, günlerden bir gün; çok sevdiği kızının kapısını açarken biraz duraksıyor… Sessizce kapının kolunu aşağı indirip, kızının bugün daha iyi olması için dua ediyor. Gün boyunca kızına doyasıya sarılmayı düşlüyor. O yüzden bütün işlerini iptal etmiş, akşama kadar onun yanında oturmayı planlamış durumda, kızını seyrediyor. Uyuyup uyumadığını kontrol etmek için usulca yatağın üstüne eğiliyor ve kızını perişan bir halde görüyor.

Gözleri hemen yaşaran baba, kızının bu halini görmesini istemediği için usulca eğilip dudaklarını kızının alnına götürüyor. Öpmüyor; çünkü öpmek çok kısa bir an… Öylece durup, derin derin nefes alarak kızının kokusunu içine çekiyor, doya doya… Kız eliyle babasının kolunu tutuyor, baba hala kızının alnında öylece duruyor. Biraz daha dursa, gözyaşları kızının yüzüne damlayacak, ağladığı anlaşılacak… Yatağın yanındaki sandalyeye oturuyor.

“Senden bir şey istiyorum baba…”
Kız o kadar bitkin düşmüş ki, çok kısık bir sesle,“babacığım, annemin öldüğü günü hatırlıyorum, günlerce çok ağlamıştın. Şu son anlarımda senden bir şey istiyorum… Ben öldükten sonra hiç ağlamayacaksın, gözünden bir damla yaş bile düşmeyecek, anlaştık mı?” diyor. Baba imkansızı isteyen kızına uzun bakıp, ağlamaklı halini bastırarak başını hafifçe sallıyor. Kızın nefes alış verişi hızlanıyor… Birkaç saniye içinde ise kesilip, başı yana düşüyor.

Kızın cansız bedeni hala ateşler içinde! Buna rağmen baba, kızı üşümesin diye battaniyeyle sarıyor… Kızını sandalyeye oturtup, yere çöküyor, başını kızının kucağına koyup, hıçkırıklarla ağlamaya başlıyor.

Baba kim mi?
Şiirin sahibi, şair ve gazeteci Orhan Seyfi Orhon."
...

Hani o bırakıp giderken seni / Bu öksüz tavrını takmayacaktım?
Alnına koyarken veda busemi / Yüzüne bu türlü bakmayacaktım?

Hani ey gözlerim bu son vedada / Yolunu kaybeden yolcunun dağda
Birini çağırmak için imdada / Yaktığı ateşi yakmayacaktım

Gelse de en acı sözler dilime / Uçacak sanırdım birkaç kelime…
Bir alev halinde düştün elime / Hani ey gözyaşım, akmayacaktın?

Orhan Seyfi Orhon
Hikayesiyle sizi etkileyen şarkı/şiir var mı?
7
4
Görüşünü yaz